Mart Ayında Evinizi Çiçeklendirin

Uzun, gri bir kışın ardından, depresyonumuzu, streslerimizi ve kaygılarımızı kenara atıp yeni bir başlangıç yapmanın zamanı gelmedi mi?

O halde evimize can vermekten başlamak kendimizi de yenilememize yardımcı olabilir belki ne dersin?

Büyük marketlerden ya da çiçekçilerden alınacak az maliyetli, nefes alan onlarca ‘’renk’’e yani çiçeklere hayat vermek aslında hiç de zor değil…

Öncelikle varsa evde kullanılmayan saksılarınızın değerlenme vakti geldi de geçiyor bile…

Elinizi toprağa sürmek ve evdeki doğayı hissetmek için ne de güzel bir bahane değil mi?

O halde yeni aldığınız küçük saksılardaki bitkilerinizi onlara zarar vermeden kökleriyle çıkararak büyük boy saksılara alın.

Toprakların gübrelenme aşamasını da atlamayın.

Mart ayının sonu doğru ise ekime başlayabilirsiniz. Tam da bu günler ekim zamanı. Vaktini geçirmeyin. Fideler için ılık yastıklar hazırlamaya başlayın. Toprakları da olası hastalıklara karşı ilaçlayın.

Unutmayın Mart ayının çiçekleri güneşi bol alan yerlerde büyüyen çiçeklerdir.

Mart ayının çiçeği fulya ve nergistir.

Mart ayının yıllık bitkileri deliotu, kadife çiçeği, gayret çiçeği, peygamber çiçeği, latin çiçeği, zinya, hüsnüyusuf, calliopsis,  floş çiçeği, ıtırsahidir.

Mart ayının çok yıllık bitkileri karanfil, rüzgar çiçeği, cottage pinks, kurt çiçeği, civanperçemi, mavi iğne çiçeği, çan çiçeği, iberide, beyaz koni çiçeği, papatya, lavanta ve güldür.

Mart ayının otları ise, elma nanesi, öküz gözü, koyun otu, kakule, armut nanesi, kişniş, dereotu, kaya ısırganı,  dağ kekiği, defne, tarhun otu ve frenk soğanıdır.

Mart ayının örtü bitkileri beyaz çiçekli yosun, dağ muşmulası, tırmanıcı kırmızı kaya körüğü ile alev çiçeği, taç burçağı, mavi bugle ile ardıç, beyaz kuşotu ve yavşanotudur.

Mart ayının soğanlı çiçekleri de nergis ve lale başta olmak üzere çiğdem, glayöl çiçeği , sümbül, iris ve zambaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    • Plajda Farkın Saçların!

      Bunlar Taze
    • Babalar ve Kızları

      Bunlar Taze
Peptify x
Mesaj Yaz

Paylaş