Anneler ve Kızları

Canımız, ciğerimiz, şefkat yumaklarımız, sonsuz sevginin tek temsilcisi annelerimiz! ❤️ “Annemmmm” demek bile hepimizin içini nasıl titretir değil mi? İlk ve ömürlük kahramanlarımız onlar bizim.

Anne, doğa gibidir. Kocaman, sonsuz, kaynakları tükenmeyen, her daim koruyup kollayan, bu kutsal duyguları da doğuştan hissedendir. Bir kadının, memelerinin olması çocuğa süt verebilmek içindir, regl olması yumurta üretip bir canı büyütebilmek içindir, beyninin çalışma şekli bile ön sezilerini daha iyi kullanabilmek ve daha derdini anlatamayan bir bebeğin isteklerini anlayabilmek üzere tasarlanmıştır. İnsan bu şekilde düşündükçe, önce bir kadının sonra bir annenin ne kadar eşsiz, ne kadar bambaşka ve ne kadar yüce olduğunu bir kez daha anlamaktadır. Bu nedenle bir kadın, sadece kendi çocuğunu doğurduğu zaman “Anne” olmaz, bu her çocuğu olan kadının da “Anne” olamayacağı gibidir. İçinden bu duyguları doğurabilen her kadın, “Anne”dir!

Ve her anne şahsına münhasır olsa da, hepimiz biliyoruz ki, bazı konularda ki yetenek ve söylemleri birbirleri ile aynıdır. Hatta bazen arkadaşlarımız ile konuşurken “Gizli annelik bildirgesi diye bir şey mi var?” acaba diye düşünmeden edemiyoruz. 🙂

Peki nelerdir bunlar?

Meşhur terlik fırlatma ve isabet ettirme yetenekleri, tabi ki ilk sırada gelmektedir. 🙂 “Akşam yatmak sabah kalkmak bilmiyorsun.” sözü ise benim favorimdir. Bu sözü ise “Aldığını, aldığın yere koysan ev hiç dağılmayacak.” sözü takip eder. Saati söyleme alışkanlıkları da çok başkadır. Anneler için çeyrek geçe yirmi kala diye bir saat dilimi yoktur. Bir tam vardır bir de buçuk. Örneğin, siz daha fazla uyumak için alarmınızı beş dakika aralıklarla kursanız bile, anneniz saat 08:35 ise “Kızım saat 09:00 oldu hadi kalk!” diyip uyandırıverir. Bir de daha çocukken yaptıkları var ki, düştüğümüzde yeri dövmek, kaybolup korktuğumuzda bizi silkelemek gibi.

Anne ve kızlarının ilişkisi ise bir devir daimdir. Çocukluğumuza kadar eteğinden ayrılmadığımız, kokusundan bir adım uzaklaşmadığımız annelerimiz ile ergenlik döneminden başlayıp belki yirmili yaşların ortalarına kadar zorlu bir ilişkimiz olur.

Çünkü biz birey olma, kendimizi tanıma mücadelesi verirken, annelerimiz bize hala o küçük kız çocuğu olarak davranmaya devam ederler. Biz onların bizi anlamadığını düşünürken, onlar bazen bizim asi olduğumuza karar verirler. Biz daha özgür olmak isterken, onlar genç kızlık yolunda bizi daha çok korumak ister ve hayatımıza kısıtlamalar getirirler. Biz kendi tercihlerimizi yapmak isterken, onlar en doğruyu kendilerinin bildiklerini savunurlar.

Yaş otuzlara yaklaştığında da önce bir mimiğinizde, belki bir el hareketinizde annenizi görmeye başlarsınız. Sonrasında cümleleriniz, olaylara karşı verdiğiniz tepkiler, hatta yıllarca annenizle kavga ettiğiniz hangi davranışı var ise bir bakmışsınız aynısını yapıyorsunuz. Evlendiğiniz de daha da artar ona olan hem ihtiyacınız hem anlayışınız. Sadece bir anne olarak değil, acaba neler yaşadı bir kadın olarak, bir eş olarak diye de düşünmeye başlarsınız. onun da bizim gibi sevdiğini, sevildiğini belki hayal kırıklıklarına uğradığını düşünmeye başlarsınız. Ve yine onların sözüne gelip, anne olunca daha iyi anlarız onları. İşte o zamandan sonra en iyi arkadaşınız, daimi yol arkadaşınız, gücünüz, kuvvetiniz, anneniz olmaya başlar. Ömürde neler yaşanır ise yaşansın, yollar hep annelerin sıcacık kalbine çıkmaktadır.

Bu özel günde, anneme yazdığım ufak bir yazıyı tüm annelere ithaf ederek, tek tek Pepapp kızlarının ve annelerinin yanaklarından sıcacık öperimmm. ❤️

-Annem, bize “Yavrularım kötü insan yoktur yanlış anlaşılma vardır.” diyip, ömür boyu iyiliği yücelten,

Annem, “Yavrularım her şeyin çaresi vardır. Allah sağlık ve iç huzur versin.” diyip bizi hayata karşı cesur kılan,

Annem, sabahın ilk saatlerinde, günün hiç ummadığınız saatlerinde, gece yatmadan önce, “Gökkuşağım seni çok seviyorum.” diye arayan,

Annem, tüm dünyayı sevginin döndürdüğüne inanan ve inandığı her şeyi varlığıyla savunan,

Annem, hiçbir yoldan geri adım atmamış, yüreğini kimseden esirgememiş, varda ve yokta hep çok olmuş parlamış, ışığı en güzel ışık,

Annem, annelerimiz; anneler gününüz kutlu olsuuuunnnn! ❤️

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    • Her Gün Merdiven Çıkmak için 6 Neden

      Bunlar Taze
    • Ojenizi Anında Kurutacak İnanılmaz Yöntem

      Bunlar Taze
Peptify x
Mesaj Yaz

Paylaş