Tezgahlar Renklendi! İşte Yaz Meyvelerinin Faydaları

Yaz geldi, tezgahlar şenlendi. Şeftali, kayısı, üzüm, çilek… Her birinin vücuda ayrı bir faydası var. Tabii doğru tüketirsen. Günde üç porsiyon meyve tüketiminin zayıflama, yaşlanma etkilerini geciktirme, bağışıklık sistemini kuvvetlendirme ve cildi gençleştirme gibi pek çok etkisi var. Şimdi yaz meyvelerine ve bize sağladığı yararlara bir bakalım.

 • Erik

Mevsimi dışında fiyatı altınla yarışan, adını her duyduğumuzda canımızın çektiği, gönüllerin sultanı erik, tam bir C vitamini deposu. İçerdiği lif oranı ile sindirim sistemini güçlendirerek zayıflamaya yardımcı olur. İçeriğindeki K vitamini ve magnezyum sayesinde de kemiklerin güçlenmesini sağlar.

 • Üzüm

Yaz aylarında bolca tükettiğimiz üzüm, şeker bakımından oldukça zengin. Bu nedenle porsiyonu büyük tutmamak önemli. Üzüm, kolesterolü önlemeye yardımcı olur. Kalp ve kan dolaşımı hastalıkları için de faydalı. Yüksek miktarda su ve lif içerdiği için de karaciğer ve bağırsak temizlenmesine ve sindirim sistemine destek olur.

 • Kayısı

Malatya deyince akla gelen ilk meyve kayısı. Yaz aylarının en vazgeçilmezi kayısı, lif bakımından zengin olduğu için diyetlerin de vazgeçilmezi. Hem bağışıklık sistemini destekler, hem de cildi korur. Günde 4 adet taze kayısı tüketmek vücut için yeterli.

 • Kavun

Şeker miktarı oldukça yüksek olan kavunu, şeker hastalarına ve insülin direnci olanlara öneremiyoruz. C vitamini deposu olan kavun, doğal yaşlanma karşıtı, hücreleri yenileyici ve geliştirici özelliklere sahip. Aynı zamanda da, bağışıklık sistemini ve kan dolaşımını destekliyor. Günde 1 dilim tüketmek yeterli.

 • Karpuz

Bol miktarda su ve C vitamini içeren karpuz, sindirim sisteminin en büyük dostlarından biri. Bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Karpuzun bir diğer özelliği ise kanserden koruması. Kalp fonksiyonlarının ve tansiyonun düzenlenmesini sağlar. Tabi ki diyetlerin de vazgeçilmezi. Abartmadan tüketmekte fayda var.

 • Kiraz

Yaz mevsimi değil de kiraz mevsimi demek daha çok hoşuma gidiyor. Çünkü yaz deyince akla ilk kiraz geliyor. C vitamini zengini, bağışıklık sistemini destekleyen kirazın, eklem ağrılarını da azalttığını biliyor muydunuz? Virüslere ve bakterilere karşı savaşmaya yardım eden kirazı, lütfen abartmadan tüketin.

 • Çilek

Kırmızı meyvelerin baş tacı çilek de C vitamini kaynağı meyvelerimizden. Antikanserojen özelliğe sahip çilek, psikolojiye de iyi geliyor. Bol lif içeriğiyle de kabızlığı önlüyor.

 • İncir

Muhteşem bir lif kaynağı, B6 vitamini içeren incir, hafızayı güçlendiriyor. Yüksek lif oranıyla kalp hastalıkları riskini azaltıyor. Toksinlerden arındırıyor, aynı zamanda iyi bir potasyum kaynağı. Kabızlığı önleyen inciri, stresle baş etmek için de tüketebilirsiniz. Günde bir incirden fazlası kilo yapıyor, demedi demeyin.

 • Şeftali

Yaz aylarının sevilen meyvelerinden şeftalinin fazlası zararlı. Çünkü şeftali fazla tüketildiğinde kabızlığa neden oluyor. Ancak içinde vücudu yenileyen ve bağışıklığı kuvvetlendiren maddeler var. Aynı zamanda hazmı da kolaylaştırıyor.

Bu da bonus:

Üzüm (100gr) 69 kalori

Şeftali (100gr) 40 kalori

Kiraz (100gr) 63 kalori

Armut (100gr) 52 kalori

Kayısı (100gr) 48 kalori

Çilek (100gr) 40 kalori

Kavun (100gr) 28 kalori

Karpuz (100gr) 30 kalori

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Doğru Beslenme ile Regl Dönemi Kabusundan Kurtulun

   Bunlar Taze
  • Bir beyaz yakalı sporu: Kitesurf!

   Bunlar Taze
Peptify x
Mesaj Yaz

Paylaş