Frida Kahlo Hakkında 15 İlginç Gerçek

1- Frida Kahlo, 6 Haziran 1907’de Mexico City’de doğdu. Doğumundan sadece 3 yıl sonra devrim başladı ve 1910’da modern Meksika doğdu.

2- 6 yaşındayken çocuk felci geçirdiği, topalladığı ve bir bacağı diğerinden daha ince olduğu için çiçekli uzun etekler giymeye başladı ve bu onun hayatı boyunca tercih ettiği giyim tarzı oldu.

3- Gençliğinde boks maçlarını izlemeyi seviyordu. Dövüşmeyi sevdiği için bir çeteye bulaştı ve çete lideriyle aşk yaşadı.

4- Bir keresinde erkek yarışmacılarla birlikte tekila içme yarışmasına katıldı ve birinci oldu.

5- Kaza yapıp da yatağa bağımlı olduktan sonra resim yapmaya ağırlık verdi. Tavana astırdığı aynaya bakıp, kendisini çiziyordu.

6- Resim yaparken en önemli ve biricik modeli kendisiydi. 55 tane kişisel portre resmi bulunuyor. Bunu da “en iyi arkadaşım kendimim ve en iyi kendimi tanıyorum” şeklinde açıklamıştı.

7- Meksikalı ressam Diego Rivera’yla evlendiğinde 22 yaşındaydı. Rivera ise 42.

8- Frida Kahlo biseksüeldi.

9- Frida Kahlo 26 Temmuz 1954’te, 47 yaşındayken öldü. Resimleri öldükten sonra meşhur oldu.

10- Hayatı boyunca öleceği günü bekleyerek yaşadı. Bunda hastalığının ve kendisini sürekli aldatan kocasının etkisi büyüktü. (Kocası kendisini kız kardeşiyle bile aldattı.)

11- Eserleri dolayısıyla ona sürrealist ressam dendi ama Frida Kahlo bunu kabul etmedi. Ona göre her şey onun hayatının bir parçasıydı ve gerçekti.

12- Hayatta en çok istediği şeylerden biri de çocuk sahibi olmaktı. Ama bir kez çocuk aldırdı, 2 kez de düşük yaptı. Hiçbir zaman bir çocuğu olmadı.

13- Frida Kahlo Komünist Parti üyesiydi.

14- Evliliği sırasında Amerikalı fotoğrafçı Nickolas Muray ile ilişkisi oldu. Frida’nın en güzel ve en ünlü fotoğraflarını Muray çekti.

15- Frida Kahlo hakkında yapılmış bir sürü çalışma var ama içlerinden en iddialısı 2002 yapımı “Frida” filmi. Salma Hayek bu filmdeki etkileyici Frida performansıyla oldukça başarılıydı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    • Manevi Enerji: 4 Maddede Kendimizi Keşfetmenin İçsel Yolu

      Bunlar Taze
    • Vajinaya Yerleştirilen Bu Aletle Anne Karnındaki Bebeklere Müzik Dinletilebiliyor!

      Bunlar Taze
Peptify x
Mesaj Yaz

Paylaş