Regl Döneminde Dikkat Etmen Gereken 15 Şey

1- Vücudunda sıvı biriktiği için ağırlık ve şişkinlik hissi olur. Bu yüzden tuzu azaltmalı, bol bol su içmelisin.

2- Magnezyum seviyesi azaldığı için canın tatlı ister. Bunun için kakao, bitter çikolata, tarçınlı süt, muz, fındık, avokado, böğürtlen ve portakal tüketebilirsin.

3- Kabızlık şikayetin artabilir. Bol bol meyve ve sebze tüketmek kabızlığa iyi gelir. Özellikle incir, kayısı, yoğurt ve yulaf ezmesi bağırsaklarını çalıştırır.

4- Bu dönemde kan şekerini dengelemek için posalı yiyeceklere ağırlık vermeli, kepekli ürünler gibi kompleks karbonhidratları tercih etmeli ve 3 ana öğünü atlamamalısın.

5- Makarna, pirinç, beyaz ekmek seni çok kısa bir süreliğine doyuracak. Onun yerine kepekli makarna, bulgur ve tam buğday ekmeğini tercih etmelisin.

6- Kahve ve kola göğüslerinin şişmesine ve ağrımasına sebep olabilir. Regl döneminde bunlardan kaçınman senin için iyi olur.

7- Bu dönemi sakin ve huzurlu geçirmek için B6 vitamini takviyesi yapmalısın. Bu da somon balığı, brokoli, havuç, yumurta, ıspanak, kırmızı et ve tavuk yemek demek.

8- Kanamayla birlikte vücudunda demir eksikliği oluşabilir. Çaresi kırmızı et, siyah üzüm, ciğer, kuru erik gibi besinlerdir. Bunların vücutta kolayca emilmesi için de bol bol C ve D vitaminleri tüketmelisin.

9- Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de stresten uzak durmalısın. Mesela yoga, doğa yürüyüşü veya meditasyon yapabilir; sevdiğin bir kitabı okuyabilir ya da sinemaya gidebilirsin.

10- Rahatlamak için bitki çayları içebilirsin. Özellikle ada çayı, tarçınlı yeşil çay, portakal çayı ve nane limon çayı şişkinliğini azaltacak, metabolizmanı düzenleyecek ve tatlı isteğini karşılayacak.

11- Her gün ananas yemek seni hissedilir şekilde rahatlatacak. Çünkü ananas ödem söktürür, krampların azalmasını sağlar ve sakinleştirir.

12- Cildin yağlanacağı için bu dönemde cildini antiseptik solüsyonlarla temizleyebilirsin. Böylece sivilce oluşumunun önüne geçmiş olursun.

13- Alt karın bölgesini sıcak tutmak ağrılara iyi gelir. Bunun için sıcak su torbası ya da ısıttığın bir havluyu kullanabilirsin. O bölgeye, parmak uçlarıyla, dairesel masaj yapmak da etkilidir.

14- Bu dönemde ağır egzersizlerden kaçınmalısın. Kendini fazla yormamaya dikkat etmelisin.

15- Gün aşırı, ılık bir duş alarak kendini daha iyi hissedebilirsin. Vajina bölgesini sadece su ve sabunla yıkamalı, vajina içini yıkamaktan kaçınmalısın. Çünkü vajina kendi kendini temizleyebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    • Bunları Yaşıyorsan Nedeni PKOS Olabilir!

      Bunlar Taze
    • Neden İstediğim Hiçbir Şey Olmuyor Benim Ya?

      Bunlar Taze
Peptify x
Mesaj Yaz

Paylaş