Kadınlar Neden Adet (Regl) Görür?

Adet döngüsü normalde 28 günde bir tekrar eder. Ancak bu süreç 21 ve 35 gün arasında da görülebilir. 21 ya da 35 günden daha az ya da fazla günler normal dışında kabul edilmektedir.  Adet döngüsü, kadının ergenlik döneminden, yumurtalıkların olgunlaşabilecek  yumurta hücrelerinin tükentiği menopoza kadar sürer. Bu süreçlerde ise kadın hamile kalabilir ya da emzirme dönemine girebilir. Bu dönemlerde ise adet kanaması geçici olarak durur.

Üreme çağında olan kadınlar 28 günde bir adet döngüsüne girerler. Regl döngüsü, son adet tarihinden, sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen zamanı ifade etmektedir.

Çocukluk döneminde olan bir kız çocuğu, ortalama olarak 12 yaşında ilk adetini görür. Bu süreçte yumurtlama henüz aktifleşmemiştir. Bu sebeple de adetler düzensiz olabilir. Bu aşamada zaman ilerledikçe hormonlar ve genital organlar olgunlaşır. Bu sayede de yumurtlama düzene girer.

Adet kanaması neden olur?

Adet döngüsünde beyinden bazı hormonlar salgılanır. Salgılanan bu hormonlar yumurtlama ile uyarılır. Bu sayede de yumurta sperm ile buluşursa döllenir ve döllenen hücrenin rahme yerleşmesi için uygun koşullar hazırlanmış olur. Şayet gebelik gerçekleşmemiş ise bu yapı regl kanaması ile dökülür.  Ardından da yeni bir regl dönemine hazırlık süreci başlar.

Regl kanamasının ilk günü, regl döngüsünün başlangıcının ilk günüdür. Bu süreçte beyinde mevcut olan hipotalamus denilen bölgeden salgılanan GnRH denilen hormonfolikül uyarıcıyı destekleyerek salgılanmayı başlatır.  FSH hormonu etkisi ile yumurtalıklardan birinde folikül denilen bir kese meydana gelir.Bu kesenin içerisinde yumurta hücresi bulunmaktadır. Olgunlaşma süreci tamamlandığında ise bu kesecikten yumurta salınır. Aynı zaman östrojen hormonunun etkisi ile rahim iç tabakası da gelişmiştir. Bu sayede olası bir döllenmede embriyonun yerleşeceği rahim hazırlanmış olur. Şayet gebelik gerçekleşmez ise, rahim iç tabakası regl döneminle kanla beraber vücuttan atılır.

Kısaca, yumurtlama ve regl görme beyin tarafından yönetilmektedir. Bu sebeple de stres gibi dış faktörler sebebiyle regl dönemi gecikebilmektedir.

Neden kanama yaşanır?

Yumurtlama oluştuktan sonra yumurtalıkta sarı cisim adı verilen bir madde oluşur. Sarı cismin ömrü ise yaklaşık olarak 14 gündür. Sarı cisim 14 günün sonuna geldikçe salgıladığı progesteron hormonunda azalma meydana gelir. Kanda bulunan progesteron hormonu belli bir seviyenin altına düştüğü zaman rahim iç tabakası desteğini kaybeder. Bu sebeple de kanama meydana gelir ve rahim iç tabakası vücuttan atılarak yeni regl döngüsüne hazırlanmaya başlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    • Kusursuz Cilt Temizliği Nasıl Olmalıdır?

      Bunlar Taze
    • Kahvaltıya Çeşit Katalım: 5 Pratik Tarif!

      Bunlar Taze
Peptify x
Mesaj Yaz

Paylaş