SinirliSinirli AğlamaklıAğlamaklı MinnoşMinnoş Sesli GüldümSesli Güldüm BayıldımBayıldım Aman Tanrım!Aman Tanrım! Nalet Olsun!!1!Nalet Olsun!!1!

8 Adımda Ödemi Atıyor, Kuş Gibi Hafifliyoruz!

Kendimizi olduğumuzdan ağır ve şiş hissetmemize, hantallaşmamıza, pantolonumuzun kapanmamasına, elbisemizin sıkmasına neden olan bir yük ödem. Üstelik de kilo almadığımız halde! Ve ondan kurtulunca hafiflememek, rahatlamamak mümkün değil. Vücudumuzun olması gerekenden fazla su tutması durumuna ödem denir. Ve kendini genellikle kollarda, bacaklarda ve karın çevresinde şişkinlik olarak gösterir. Sebebi aşırı tuzlu tüketme ile birlikte vücutta sodyum miktarının artması, çok fazla oturmak ya da uzun süre ayakta kalmak, hamilelik, PMS dönemi olabilir. Tabii bazı durumlarda; kullanılan ilaçlar, kalp ve damar hastalıkları da ödeme sebep olabilir. (Uzun süre ödem problemi yaşıyorsan hemen doktora!) Sebebi ne olursa olsun enerjimizin ve aktifliğimizin önünde sevimsiz bir engeldir ödem. Kendimizi tehlike görünce şişen balon balığı gibi hissederiz. İşte bu yüzden de bu durumun hayatımızı etkilemesine izin vermemeliyiz. Şimdi sana ödem atmana ve hayatına hareket katmana yardımcı olacak birkaç ipucu vereceğim.

1- En önemli adım, adım atmak. Evet, düzenli yapılan yürüyüş ve egzersiz terlemeye ve ödem atmaya yardımcı olur. Hücre dışındaki su azalır, kaslara su geçer. Tabii bu sırada bol bol da su içmelisin.

2- En az egzersiz kadar önemli olan bir diğer konu da tuz tüketimidir. Tuz, vücutta su tutulmasına neden olur. Bu yüzden tuzu azaltmalı, onun yerine limon, sirke, sumak gibi baharatları tercih etmelisin.

3- Aynı şekilde kalitesiz ya da kötü denen karbonhidratları da tüketmemeye özen göstermelisin. Bunlar beyaz pirinç, makarna ve ekmek gibi şeylerdir. İnsülin seviyesini arttırırlar ve sodyum tutumuna sebep olurlar.

4- Uykunu kaliteli ve yeterli bir şekilde alman vücudundaki hidrasyon dengesini sağlar. Yani ödemin atılmasında uyku çok önemli bir faktördür. Her gün 7 ila 9 saat uyumaksa en idealidir. Böylece hücrelerin kendini yeniler.

5- Birçok hastalığın sebebi olan stres, ödemin de sebeplerinden biridir. Stres, vücutta su dengesini sağlayan hormonları olumsuz etkiler. Özellikle gerildiğimizde ya da endişelendiğimizde şişkin hissetmemiz bundandır.

6- Ödem atmaya yardımcı mineraller ve vitaminler vardır. Potasyum, magnezyum ve B6 vitamini bakımından zengin beslenmek, vücuttaki sıvı dengesini sağlar. Mesela koyu yeşil yapraklı sebzeler, muz, yoğurt, domates gibi.

7- Bir de idrar söktüren bitkiler vardır ve bunları genellikle çay şeklinde içildiğinde daha etkilidir. Nedir bunlar: Maydanoz, rezene, ısırgan otu, mısır püskülü, kiraz sapı, karahindiba, zencefil, elma, nane, adaçayı…

8- Ödemden kurtulmana yardımcı olacak en etkili madde ise sudur. Daha fazla su içerek ödemden kurtulman mümkün. Ayrıca bu şekilde böbrek ve beyin sağlığını da korur ve daha kolay kilo verebilirsin.

Kendini şişkin hissetmek seni durdurmasın. Bol bol su iç ve tuzlu gıdaları azalt. Regl dönemlerinde de çalışmaya, üretmeye, enerjini ve motivasyonunu göstermeye devam et. Bunun için de her harekette rahatlık ve güven sunan Yeni Kotex Active kullan. Biliyorum ki benim tatlım başarmak istediğinde ne ödem ne regl ona engel olamaz. Çünkü o #isterseyapar!

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments