Sesli GüldümSesli Güldüm BayıldımBayıldım

8 Maddede Efsanevi Kadın Tenisçi Billie Jean King

Dünya kadın tenisi dendiğinde akla gelen ilk ve en önemli isim o. Çünkü sporda cinsiyet ayrımcılığına karşı olduğunu her seferinde vurguladı, bunun için mücadele verdi ve de tüm kadınlar adına kazandı. 1943 doğumlu Amerikalı efsanevi kadın tenisçi Billie Jean King, kadınların neler başarabileceği hakkında bize çok şey söylüyor. Hem sporculuğuyla hem de yaşamıyla. Çünkü bazı kadınları engeller öyle kolay kolay yıldıramaz, onlar her şeye rağmen yollarına devam ederler ve önünde sonunda hedeflerine ulaşırlar. Bunu biraz da diğer kadınların da yolları açılsın diye yaparlar. İşte Billie Jean de tam olarak böyle biri. 2017 yılında Emma Stone ve Steve Carell’ın rol aldığı “Battle of the Sexes” filmiyle yeniden gündeme geldi profesyonel tenisçi. Ve film, Billie Jean’in spor tarihinde ne kadar büyük bir galibiyet kazandığını bizlere tekrar hatırlatmış oldu. Bu galibiyet, azimli bir kadının tüm tenisçi kadınlar adına kazandığı bir galibiyetti. Kendine güven ve güçlenme konusunda bir örnekti. Hadi, şimdi filme konu olan Battle of the Sexes’e ve Billie Jean’in ilham verici hayatına biraz daha yakından bakalım.

1- Billie Jean, 70’lerde ve 80’lerde hem tenisteki yeteneği hem kazandığı ödüller hem de bir kadın olarak verdiği hayat dersleriyle oldukça güçlü bir kadın imajı çizdi. Teniste kadının konumunu ve kadın sporculara olan algıyı büyük ölçüde değiştirdi.

2- Erkeklerin tenis kortlarına egemen olduğu, kadınlardan daha fazla kazandığı bir dönemde çok önemli başarılara imza attı. Grand Slam teklerde 12, çiftlerde 16, karışık çiftlerde 11 olmak üzere toplam 39 galibiyeti var. En sevdiği turnuva olan Wimbledon’ı 6 kere kazandı. Us Open şampiyonluğunu da 4 kez kazandı.

3- Sporda cinsiyet ayrımına karşı olduğunu ve kadınlarla erkeklerin aynı ücretleri almaları gerektiğini sonuna kadar savundu. Bugün, 76 yaşında, bunu savunmaya hala devam ediyor. Women’s Tennis Association’ı yani Kadınlar Tenis Birliği’ni kurdu. Kadın spor dergileri, kadın sporcuların haklarını savunan hukuk vakıfları ve kadın tenis ligi gibi önemli faaliyetlerde hep onun ismi geçti, geçmekte.

4- 1965 yılında Larry King ile evlendi ama 3 yıl sonra erkeklere değil, kadınlara ilgi duyduğunu fark etti. 1987’den itibaren Ilana Kloss ile cesur bir şekilde yeni hayatına başladı. Maalesef hala tam olarak kabul edilmeyen bu yaşam tarzı, o dönemlerde biraz daha zordu. Bu yüzden de Billie Jean cinsel tercihleriyle ilgi odağı oldu.

5- 1973’te ünlü erkek tenisçi Bobby Riggs’le sporda cinsiyet ayrımcılığına dikkat çekmek için bir gösteri maçı yaptı. Bu maça “Battle of the Sexes” dendi. Riggs; “Kadının yeri, sırasıyla mutfak ve yatak odasıdır.”, “Neden yenerim biliyor musunuz? Çünkü o bir kadın ve duygusal olarak dengesiz!”, “Kadınlar erkeklerin %25’i kadar tenis oynuyor dolayısıyla ödülün de %25’ini almaları doğrudur.” gibi laflar eden bir tenisçiydi. Billie Jean’in kadın haklarını Riggs’e servis etmeye niyeti yoktu.

6- Müsabaka günü Billie Jean korta Kleopatra kostümüyle ve tenis ayakkabısı yerine mavi süet yürüyüş ayakkabısıyla çıktı. Çünkü bu maçın şov yapmak gibi bir boyutu da vardı. İlk sette Riggs’in dengesini bozdu ve 6-4 kazandı. İkinci seti de 6-3 kazandı. Son sette Riggs çok yoruldu ve bu seti de Billie Jean 6-3 aldı. Yani maçın tartışmasız galibi Billie Jean oldu.

7- Billie Jean, Battle of the Sexes’ten hemen sonra kortlara damga vuracak şöyle bir açıklamada bulundu: “Eğer maçı kaybetseydim kadın tenisi 50 yıl geri giderdi. Maçı kaybetseydim kadın tenisinin geleceği büyük yara alırdı ve bu olay kadının özsaygısını olumsuz etkilerdi.”

8- O bir tenis ikonu olarak sporda kadınların yolunu açtı. Sadece kendi çevresi ya da jenerasyonu için değil, dünyanın her yerindeki kadınlar ve gelecekteki jenerasyonlar için de. Erkeklere de önemli bir ders verdi: Zaman değişiyor ve cinsiyetler artık eşit şartlarda çalışmalı, kazanmalı. O zaman çocuk olan ve onu izleyen birçok erkek, kızını bu şekilde yetiştirdi. Bunlardan biri de Barack Obama’ydı.

Sen de severek çalıştığın, başarılarına başarı kattığın, gelecek planları yaptığın işinde; yoluna hiçbir şeyin çıkmasına, planlarını aksatmasına izin verme. Hayatın bir parçası olmaya her zaman devam et. Bunun için de özel günlerinde %100 rahatlık ve güven veren Kotex Active kullan. Çünkü kadınlar yola çıktıklarında, çünkü kadınlar başarmak istediklerinde özel günleri onlara engel olamaz. Çünkü kadınlar #isterseyapar!

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments