Açık Havada Spor Yapmanın 6 İyi Yanı

Düzenli spor yapmak beden ve ruh sağlığımız için harika. Açık havada spor yapmaksa paha biçilmez. Çünkü spor sırasında kalbimizi, kas ve kemik yapımızı güçlendirirken psikolojimiz için de iyi bir şey yapmış oluyoruz. Stresi, halsizliği, gerginliği hayatımızdan uzaklaştırmış oluyoruz. Hatta fırsatımız varsa spor salonuna gitmek yerine açık hava sporlarına yönelebiliriz. Özellikle de pandeminin hala devam ettiği bu yeni normal diye adlandırdığımız dönemde. Kapalı alanlar pek güvenli değilken. Hele bir de spor yapmak için doğayı tercih etmişsek kirli havadan epey uzaklaşmış oluruz. Bu da şehrin keşmekeşinden uzaklaşmak anlamına geliyor. Peki, açık havada hangi sporları yapabiliriz? Yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme bunlardan sadece birkaçı. Önemli olan düzenli spor yapmak ve kendini önemsemek. Bence sen de basit bir yürüyüş bile olsa her hafta mutlaka açık havaya çık, derin nefesler çek, güneşlen, tazelen. Hadi, açık havada spor yaparsak vücudumuzda ve hayatımızda ne gibi olumlu değişiklikler gerçekleşir bir bakalım.

1- Bol bol oksijen alırız. Vücudumuz daha dinç, bağışıklık sistemimiz daha güçlü olur. Kan dolaşımımız da hızlanır.

2- Güneş sayesinde D vitamini daha etkili bir şekilde alırız. Bu da kemiklerimizi ve kaslarımızı güçlendirir. Halsizliğe iyi gelir, enerji verir.

3- Metabolizmamız düzenli ve hızlı olacağı için sindirim ve boşaltım sistemlerimiz de düzenli çalışır. Kendimizi daha hafif hissederiz.

4- Daha iyi uyuruz. Oksijen alır, efor harcar, yorulur ve deliksiz bir uyku çekeriz. Vücut sistemimiz bir bütün halinde iyi çalışmıştır çünkü.

5- Sabah daha kolay uyanır, iş başı yaptığımızda işlerimize daha iyi konsantre olur, akşam kendimizi daha iyi hissederiz. Hayatımız disipline girer.

6- Kan basıncımız artar ve mutluluk hormonu olan endorfin salgılarız. Bu da depresyona elveda demek anlamına gelir.

Açık havada spor yapmak seni mutlu eder, canlandırır, gençleştirir. Stresi ve tembelliği hayatından uzaklaştırırsın. İşte bu yüzden gün içinde spora zaman ayırmalı, bunun için de temiz havanın gücünden faydalanmalısın. Seni hiçbir bahane durduramaz. Regl günlerin de öyle. Her hareketinle uyumlu esnek yapısı ve 100.000’den fazla hava alan mikro gözenekleri ile Kotex Active regl günlerinde sana rahatlık ve güven verir. Spora da, hayatına da ara vermezsin. Açık havanın, bol oksijenin, mis gibi güneşin keyfini çıkarırsın. Hep zinde, hep sağlıklı kalırsın. Benim tatlım açık havada spor yapar, kendine iyi bakar. O #isterseyapar!

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments