Adet Döneminde Oluşan Sivilcelere Dur Demek İçin Uzman Öneriler

Ciltte sıkça görülen akne ve siyah noktalar ergenlik dönemi başta olmak üzere herkeste görülebilen, ancak yağlı ciltlerde daha çok karşılaşılan bir cilt problemidir. Adet döneminde değişen hormon dengesi ile artan bu problemler, hepimizin ortak sorunlarından biri…😔 Peki bu sorunların sebebi nedir? Bu cilt problemleriyle savaşmak için neler yapmalıyız? 🤔 Sizin için Dermatolog Uzman Doktor Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK’a sorduk:

Kadınlar neden adet döneminde akne oluşumu ile karşılaşırlar? Bu dönemde yine yaygın olarak görülen siyah nokta ve ciltte yağlanma problemleri gibi ciltte görülen değişimlerin sebebi nedir?

Adet döngüsü adet kanamasından bir diğer adet kanamasına kadar geçen ortalama 28 günü kapsar. Adet dönemi ise, bu dönemin sonunda kanama ile geçen 3-5 günlük süreçtir. Adet döngüsü boyunca östrojen, progesteron ve testosteron gibi hormonların salgılanma düzeylerindeki değişimler döngüdeki periyotlarda psikolojik durumunuzu, enerji düzeyinizi, beslenme şeklinizi, kilonuzu ve cildinizi etkiler. Adet döneminden hemen önceki süreçte progesteron hormonunun seviyesindeki yükseliş nedeniyle ciltte sebum üretiminde artış yaşanır ve bu artış cildi daha yağlı bir hale getirir. 😔 Normal cilde sahip kişilerde bu yağlanma artışı ciltte kendisini parlama olarak gösterebilirken, yağlı cilt yapısına sahip kişilerde sivilce oluşumu, siyah noktaların artışı, gözenek çaplarında büyüme olarak kendisini gösterebilir. Ayrıca bu dönemde sebum salgısının yükselmesi ile saç derisinde de yağlanma artışı yaşanabilir.

Adet döneminde ciltte sıklıkla görülebilen hormonal akne oluşumuyla savaşmak için var olan rutinimizin dışında nasıl bir cilt bakım rutini yapmalıyız?

Yağlı cilt yapısına sahip kişiler, normal zamanlarda kullandıkları günlük cilt bakım ürünlerine nispeten derinlemesine temizlik sağlayan bir jel ile ciltlerini yıkamalı, nötralize edici bir tonik kullanmalıdırlar. Adet döneminde artan yağlanma nedeniyle cilt yüzeyinde oluşabilecek yoğun sebum salgısını arındırabilmek için günlük temizleme sıklığını sabah ve akşam olacak şekilde düzenleyebilirler. 😊  Ancak bu sıklıktan daha fazla temizlemek de yağlanma artışına neden olabileceği için önerilmemektedir. Yine bu dönemde kil bazlı maske uygulamaları da yağlanma artışını kontrol etmeye yardımcı olduğu için tercih edilebilir. Eğer yoğun sivilcelenme de şikayetlere eklendiyse, cilt dermatolog gözetiminde tedavi edilmelidir.

Cilt bakımına ek olarak bu dönemde beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz?

Adet öncesi ve adet dönemi boyunca şişkinlik ve ödem problemleri yaşanabilir. İştahın açılması ve kişide yoğun karbonhidrat yeme isteği görülebilir. Bu nedenle adet döneminde beslenmede karbonhidrat yoğunluğundan kaçınılmalı, protein-yağ-karbonhidrat dengeli beslenilmeli, trans yağ içeren, ödem arttıracak besinlerden, alkol alımından uzak durulmalı ve bol su tüketmeye özen gösterilmelidir. 🥗💧

Doktorumuzdan edindiğimiz uzman bilgiler sonrasında sizlerle bazı cilt bakım önerileri de paylaşmayı istiyoruz. Hem de bu önerilerimiz Yves Rocher’den! 💚 Karma ve yağlı ciltlere özel Sebo Vegetal serisi ile, adet döneminde oluşacak cildinizdeki yağlanma problemlerinize dur diyebilirsiniz! İşte size özel günlük bakım rutini önerimiz: Arındıran Yıkama Jeli ile cildinizi temizleyin, Pudralı Tonik ile derinlemesine arındırın ve Jel Krem ile nemlendirin. Buna ek olarak bu dönemde yağlanma artışını kontrol etmeye yardımcı olacak, Matlaştırıcı Kil Maskeyi de haftalık rutininize eklemeyi unutmayın.

Eğer akne ve siyah nokta problemi yaşıyorsanız ise; size önerimiz Sebo Pure Vegetal serisi! Günlük bakım rutininizi Peeling Etkili Yüz Yıkama Jeli ile cildinizi temizleyerek, ardından Matlaştırıcı Tonik ile derinlemesine arındırarak ve son olarak da Matlaştırıcı Bakım Kremi ile nemlendirme sağlayarak tamamlayabilirsiniz. Ve tabii ki çok sevilen Kömür Maskeyi de bakımınıza dahil etmeyi unutmayın! 😊

Yves Rocher’den uzman bakım serileri ile nefes alan cildiniz gün boyu taptaze! 😊  Adet günlerinde cildinize küsmeyin, uzman bakım ile sivilcelere dur derken #SeboileFiltresiz selfielerin tadını çıkarın! 🤳 💚

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments