SinirliSinirli AğlamaklıAğlamaklı MinnoşMinnoş Sesli GüldümSesli Güldüm BayıldımBayıldım Aman Tanrım!Aman Tanrım! Nalet Olsun!!1!Nalet Olsun!!1!

Adet Nedir, Adet Görme Yaşını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Her kız çocuğu belli bir yumurta kapasitesi, rezervi ile dünyaya gelmektedir. Ergenlik döneminden itibaren bu yumurtalardan her ay bir tanesi folikülden çıkar, yumurtlama gerçekleşir ve bu şekilde menopoz döneminin başlangıcına kadar tüm yumurtalar tüketilir. Ergenliğe giren kız çocuğu yumurtlama döneminde girdiğinde eğer korumasız cinsel ilişki yaşadıysa hamile kalabilir. İşte bu hamile kalma durumunda meydana gelecek olan embriyonun rahim içine tutunabilmesi için bu dönemde salgılanan hormonlar rahim içi dokusunu kalınlaştırır ve gebeliğe uygun hale getirir. Bu dönemde yenilenen ve kalınlaşan doku hem embriyonun tutunmasına hem de beslenebilmesine yardımcı olacaktır. Ancak o ayki yumurtlama döneminde korumasız cinsel ilişki yaşanmadıysa, gebelik gerçekleşmez ve kendini gebeliğe hazırlayan rahim içi dokusunun da vücut dışına atılması ihtiyacı doğar. Bu paralelde gebelik meydana gelmemişse rahim içi dokusu pul pul dökülür, rahim içindeki damarlarda açılmalar oluşur ve bu da kanamaya sebebiyet verir. Gebelik için hazırlanan rahim içi dokusu da bu kanla birlikte vücuttan dışarı atılır. İşte üreme çağındaki her kadının her ay yaşadığı adet dönemi rahim içi dokusunun dökülüp bir sonraki ay kendini yenilemesi döngüsüdür.

Kız çocukları kaç yaşında adet görmeye başlar?

Tüm dünyada adet görmeye başlama yaşı olarak 10-12 yaşlar arası kabul edilmektedir. Kızların adet görmeye başlama yaşında genetik özellikler, beslenme koşulları, hormonsal denge ya da dengesizlikler, sosyo-ekonomik çevre gibi pek çok faktör etkin olduğundan 9 yaşında ya da 15 yaşında adet görmeye başlayanlara da rastlamak mümkündür. Ancak 9 yaşından önce adet görmeye başlamak, 15 yaşına geldiği halde adet kanamalarının başlamaması bir sağlık sorununun varlığına işaret olarak kabul edilir.

Adet görme yaşını etkileyen faktörler nelerdir?

Adet görme yaşını belirleyen en önemli faktörlerden birisi beyinde ve yumurtalıklarda salgılanan hormonların salgılanma düzeyi, seviyesidir. Her hangi bir sebeple bu hormonların daha erken ya da geç salgılanmaya başlaması, normalden daha az veya daha çok salgılanması genç kızın adet görmeye başlama yaşını etkilemektedir. Bununla birlikte ailedeki diğer kadınların adet görmeye başlama yaşları da çok önemli bir etkendir. Zira genetik kodlar vücuttaki pek çok fonksiyonu olduğu gibi adet görme yaşını da etkilemektedir. Ayrıca sosyo-ekonomik etkenleri de gözden kaçırmamak gerekir. Örneğin gelişmiş, modern ülkelerdeki, deniz seviyesi ve ekvatora yakın bölgelerdeki kız çocukları; kırsal kesimde, kutuplarda, soğuk iklimlerde ve yüksek yerlerde yaşayanlara göre daha erken yaşta adet görmeye başlarlar. Beslenme koşulları da adet görme yaşının belirlenmesinde etkili olduğundan sağlıklı beslenen, hafif etine dolgun kızlar daha normal olarak karşılanan yaşlarda adet görmeye başlarlar. Ama aşırı spor, egzersiz yapanlar, yetersiz beslenenler geç, dengesiz, aşırı yağlı, hazır gıdalarla beslenen, obez kız çocukları erken adet görmektedirler.

Kimler erken yaşta adet görmeye başlar?

Kız çocuklarının 9 yaşından önce adet görmeye başlaması erken yaşta adet görme olarak nitelendirilir ve çoğu zaman bir sorun olarak adlandırılır. Erken yaşta adet gören kızlara yapılan muayene ve tetkiklerde genellikle beyin ve yumurtalıklarda salgılanan hormonlarla ilgili düzensizlik ve dengesizlik, böbrek üstü bezi rahatsızlıkları, başka bir hastalık için kullanılan ilaçların yan etkilerine rastlanmıştır. Nadiren de olsa erken yaşta adet görmeye sebep olabilecek bir etken bulunamayabilir. İşte bu durumda da sorunun idiyopatik olduğu yorumu yapılır. Çok sık yaşanmasa da 4-5 yaşlarındaki kız çocuklarının adet kanaması gördüğü vakalarla da karşılaşılabilmektedir. Ancak bu sorunda çocuğun evde bulanan bir hormon ilacını ya da doğum kontrol hapını içmiş olduğu belirlenir. İlacın etkisi geçtiğinde kanama da kendiliğinden durur. 9 yaşından önce adet gören kız çocuklarının ebeveynleri vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Zira zamanından önce adet görmeye başlayan kızların kemik gelişimleri yavaşlar, yaşıtlarına göre boyları daha kısa olur ve psikolojik olarak da sorunlar yaşanabilir.

En geç adet görmeye başlama yaşı kaçtır?

Kız çocukları adet görmeye en geç 14-15 yaşlarında başlamış olmalıdırlar. Bu yaşlara geldiği halde adet kanaması başlamadıysa, ancak ergenliğe giriş belirtileri olan göğüslerin büyümesi, koltukaltı ve genital bölgede tüylenme başlamışsa adet kanaması için 16 yaşına kadar beklenebilir. Hem diğer ergenlik belirtileri hem de adet kanamasının 15 yaşına kadar başlamaması hormonsal bazı sorunların varlığına işaret olduğundan hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmalı ve gerekli muayene, tedaviler uygulanmalıdır.

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments