Aksiyonu Sevenler Buraya: 5 Enerjik Dans Önerisi!

Kizomba dancers showing their passion for dancing kizomba in front a dancing room with big windows in the background. Passionate dancers.

Hareketli olmak hayatımızı daha enerjik kıldığı kadar sağlığımız için de çok önemli. Her insanın düzenli olarak egzersiz yapması ve vücudunu çalıştırması gerekiyor. Hele bir de durmak nedir bilmeyen, fıkır fıkır bir insansak zaten hayatımıza o hareketi katıyoruz. Mesela asansör beklemekten sıkılıp merdivenleri ikişer üçer çıkıyoruz. Ya da hafta sonları ev tembelliği yerine dansa gidiyoruz. Telefonumuzda adımlara, mesajlardan daha çok bakıyoruz. Masa başı işi yerine bedenimizi, zihnimizi, ruhumuzu aynı anda harekete geçiren işlere yöneliyoruz. Hatta kendimize kariyer hedefleri koyup, hem gerçek anlamda hem de mecazi anlamda o hedeflere doğru adım adım ilerliyoruz. İşte aktif bir insanın yaşam şekli böyle. Tabii spor salonları ya da evde yapılan egzersizler bazen bu ruh hali için fazla tekdüze olabiliyor. Neyse ki bunun için de hem fit kalmanı hem de keyif almanı sağlayan danslar var. Böylece dans ederken aynı zamanda spor yapıyor ve enerjik hayatına ara vermemiş oluyorsun. O danslardan 5 tanesiyle karşındayım!

Oryantal dans

Oryantal dans veya göbek dansı, geleneksel bir Orta Doğu dansı. Egzotik olmasının yanı sıra vücudu şekillendiriyor, duruş konusunda pozitif bir etki yaratıyor. İlk başta hareketlere uyum gösteriyor, daha sonra yılan gibi kıvrıldığını ve vücudunun özelliklerini tamamen ortaya çıkardığını görebiliyorsun. Oryantalin dersi mi olur deme. Teknikleri ve figürleri öğrenmen için ders şart. Bence sen bu işi kıvıracaksın!

Hip hop

Kökeni 70’li yıllara dayanan hip hop dansının kendine has bir kültürü var. Salaş kıyafetler, ellerin ve kolların serbest bir şekilde kullanılması, genç ve özgür ruhlu olması ve sokak müziğinde dans edilmesi bu kültürün bir parçası. Hip hop dansı sayesinde daha enerjik, daha mutlu, daha esnek oluyor ve aynı zamanda forma giriyorsun. Ayrıca sosyalleşmek de cabası. İşte aradığın sinerji!

Salsa

İspanyol dansı olan salsada herhangi bir rutine bağlı kalmadan, doğaçlama dans ediliyor. Daha çok ayak figürlerine ve dönüş özelliklerine dayanıyor. Müziği ise İspanyol kökenli Latin müziklerinden ve Afrika ritimlerinden oluşuyor. Genelde bir çift dansı olan salsada enerjiyi, tutkuyu, heyecanı sonuna kadar hissedebilir ve kendini müziğin ritmine kaptırabilirsin. Salsa, tıpkı sosu gibi ateşli!

Full length portrait of elegant young woman dancing in studio lit by serene sunlight, copy space

Zumba

Dansçı ve koreograf Alberto “Beto” Perez tarafından Kolombiya’da ortaya çıkarılan Latin etkili bir fitness programı. Zumba, dans ve fitness bu programda iç içe. Hem hızlı hem yavaş ritimli müziklerle yapılıyor ve çokça aerobik stili içeriyor. Yani zumba yaparak dans etmek ve zayıflamak mümkün. Stresi azaltması, vücudu sıkılaştırması ve kendine olan güveni artırması da cabası. Bu zumba tam bir bomba!

Swing

1930’larda yani caz döneminde ortaya çıkan ve o dönemin müzikleriyle icra edilen bir dans. swing. En çok yapılan swing alt türü Lindy Hop. Bu dansta bacak arasından geçme, havaya kaldırma, yerde yuvarlanma gibi akrobatik hareketler var. Swing dansları aslında break, tap ve serbest dansın bir birleşimi. Swing yoğun temposu ve efor sarf ettirmesi ile dikkat çekiyor. Tam da ihtiyacımız olan şey. 🙂

Spor yapmak, dans etmek, hedeflerin için harekete geçmek senin de ilgini çekiyorsa aktif ve enerjik bir kadınsın demektir. Bu yüzden de hiçbir şeyin seni durdurmasına izin vermemeli, özel günlerinde seni ve enerjini destekleyen Kotex Active kullanmalısın. Hayatı dans tadında yaşayan kadınlar bilir. Onlar hayatın ritmini her daim yakalar. Onlar #isterseyapar!

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments