Alanında Başarıları Dünyaya Yayılmış Kadınlar, Çünkü Onlar #isterseyapar!

Kendine inanan, şartlar ne olursa olsun “olmadı, olmuyor işte” demeyen, hız kesmeden çalışan, üreten, ürettikleriyle dünyayı etkileyen kadınlar var. Dünyayı değiştiren, yeni bir dünya inşa eden, başka kadınlara da yol gösteren, örnek teşkil eden. Onlara da hayatlarının bir yerinde her şeyi bırakmaları söylenmiş olabilir. Onların da hayatlarının bir yerinde engeller önlerinde dağ gibi yığılmış olabilir. Ama onlar yılmamışlar, kendilerine hedefler koymuşlar ve bu yolda emin adımlarla ilerlemişler. İsterlerse dünyaya mal olacak işler başaracaklarına inanmışlar bir kere. Şimdi bu inançlarının ve çabalarının sonucu olarak işlerini, öğretilerini, eserlerini tüm dünya tanıyor. Başarıları herkese ilham veriyor. Bu sayede dünya daha yaşanacak bir yer oluyor. Çünkü onlar dünyayı güzelleştiriyor. Alanında başarıları dünyaya yayılmış kadınlardan bazı isimleri senin için bir araya getirdim: 

Katie Bouman (1989 –  )
Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve programcısı. Event Horizon Teleskobu için kullanılan algoritmayı geliştirerek, ilk kara delik fotoğrafını görmemizi sağlayan bilim insanı. Yani büyük bir bilinmezliğin çözülmesini, tarihte bir karanlığın aydınlığa kavuşturulmasını sağlayan genç ve yetenekli bir kadın. Uzay biliminin parlayan yıldızı. 

Beyonce (1981 – )
Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, oyuncu ve stil ikonu. Özellikle konserlerindeki performansları ile tüm dünyanın dilinde olan bir isim. Beden olumlaması, playback yapmaması, son derece disiplinli olması, Grammy tarihinin en çok aday gösterilen tek kadın sanatçısı olması, bir gecede 6 Grammy ödülü kazanan ilk kadın şarkıcı olması, Feminizm’i pop kültürüne taşıması ve her fırsatta yardımsever olması onu muadillerinden ayırıyor. 

Cate Blanchett (1969 – )
Avustralyalı sinema oyuncusu ve tiyatro yönetmeni. 2 Oscar, 3 Golden Globe ve 3 tane de BAFTA ödülü kazandı. Kate Winslet’le beraber Oscar’a 7 kez aday gösterilen kadın oyuncu olma özelliğini taşıyor. (Bu konuda 21 adaylık, 3 Oscar’la zirve hala Meryl Streep’in.) Avrupa’nın birçok önemli festivalinde de başarılara imza attı. Onu özel kılan ayrıntılar bununla da bitmiyor. Çok iyi bir oyuncu, büyüleyici ve karizmatik bir kişilik, kadınlara örnek olan bir kadın.  

J. K. Rowling (1965 –  )
7’den 70’e herkesi etkileyen “Harry Potter” serisinin İngiliz yazarı. Pop yıldızlarının sahip olduğu türden bir şöhrete sahip olduğu düşünülüyor çünkü sadece kitap yazarak dolar milyarderi olmuş ilk yazar o. Harry Potter karakterini yaratırken kendini onun yerine koymuş. Hayalini kurduğu dünyayı tasarlamış, sıkıcı hayatına bir pencere açmış. Çok da iyi yapmış çünkü bu fantastik şaheser, bir sürü insana ilham oldu. 

Serena Williams (1981 –  )
Amerikalı profesyonel tenis oyuncusu. Amerika’nın yetiştirmiş olduğu gelmiş geçmiş en iyi tenisçi olarak görülüyor. Bunun yanı sıra kariyeri birçok başarılarla dolu. Teklerde kazandığı 19 Grand Slam ile dünyada en başarılı 4. bayan sporcu olma ünvanına sahip. Galibiyet yüzdesi 86.76 ve bu alanda da dünyada 5. sırada. Ayrıca kardeşi Venus Williams da kendisi gibi başarılı bir tenisçi.

Malala Yousafzai (1997 –  )
Taliban’a boyun eğmeyen, eğitim için mücadele eden genç bir aktivist Malala Yousafzai. Pakistanlı aktivist aynı zamanda dünyanın en genç Nobel Barış Ödülü sahibi de. 2014 yılında, henüz 17 yaşındayken Nobel Barış Ödülü’nü kazandı. Ödülden kazandığı bir milyon doları da Pakistan’da bir okul yaptırmak için bağışladı. 20’li yaşlarında yazdığı “Ben Malala” kitabında dünyaya şu mesajı veriyor: Kitaplarımız ve kalemlerimiz bizim en güçlü silahlarımız. 

Dr. Peggy Whitson (1960 –  )
Amerikalı biyokimya araştırmacısı ve NASA astronotu. Ama onun en büyük başarısı 534 günü uzayda geçirerek, uzayda en uzun süre kalan Amerikalı ünvanına sahip olması. (​Uzayda en uzun süreli kalma rekoru, 879 gün ile Rus kozmonotu Gennady Padalka’nın.) Ayrıca kendisi uzaya giden en yaşlı kadın ve bir kadın astronot olarak en çok uzay yürüyüşü yapan kişi rekorlarını da elinde bulunduruyor. 

Canan Dağdeviren (1985 –  )
Türk fizik mühendisi ve Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi üyeliğine (Junior Fellow of Harvard) seçilen ilk Türk. Yaptığı bilimsel çalışmalar ile dünyanın dikkatini üzerine çekti. Medikal teknoloji alanında çalışmalar yaparak, pilsiz çalışan giyilebilir bir kalp çipi (PZT MEH) ve cilt kanserini teşhis eden bir cihaz geliştirdi. Böylece Forbes dergisinin 30 yaş altı bilim insanı listesinde yer almayı başardı.

Ve unutmadan! Başarılı bir kadının çizdiği yolda durmadan ilerleyebilmesi için regl dönemlerini rahatlıkla geçirmesi de gerekir. Bunun için sana bir sır veriyorum, baş harfi Kotex. Başarını duraksatma, yolunu yavaşlatma!

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments