Anne Frank’ten Sanki Bu Zamanlar İçin Söylenmiş 8 Motive Edici Söz

Kendimizin, yakınlarımızın, çevremizin sağlığını gözetmek için pek çoğumuz bir süre evlerde kalmaya özen gösteriyoruz. Hayatımızın tamamen evde geçtiği bu Corona günlerine katlanmak bazen zorlayıcı olabiliyor. Evdeyken yaptığımız eylemler monotonluğa dönüşebiliyor, istemsiz sıkılabiliyoruz. Hele bir de enerjik ve hareketli olmayı seviyorsak. Aslında bu böyle olmak zorunda değil. Çünkü evde yapabileceğimiz pek çok şey var. Hayallerimize ve hareketli yaşamımıza ara vermek zorunda değiliz. Sağlıklı ve aktif olduktan sonra gerisi yaratıcılığımıza ve performansımıza kalkmış. Holokost’un simge ismi Anne Frank, tam da bu dönemde bağ kurabileceğimiz isimlerden biri. Anne Frank 1940’larda Nazilerin Almanya’da iktidara geçmesiyle hayatı tamamen değişen genç bir kız. Yahudi olduğu için 1942’den itibaren yaklaşık 3 yıl bir evde saklanmak zorunda kaldı. Babasının hediye ettiği ve Kitty ismini verdiği ajandayı hatıra defteri olarak kullandı ve o dönemde yaşadıklarını, hissettiklerini bu deftere yazdı. 1945’te hayata gözlerini yumduğunda dünyaya çok özel bir miras bırakmıştı. Günlüğü bu dönemin simgesi haline geldi. 60’dan fazla dile çevrildi, en çok okunan kurgu olmayan kitap oldu. İşte o günlükten sana güç verecek 8 Anne Frank cümlesi:

“Gökyüzüne gözlerini korkusuzca kaldırabildiğin, içinin temiz olduğuna inandığın sürece mutluluk yitirilmiş değildir.”

“Hiç kimsenin dünyayı değiştirmeye başlamak için bir saniye bile beklemesinin gerekmemesi ne güzel bir şey!”

“Kendinden emin ve huzurlu olmak insanı güçlü kılar.”

“Hatıralar benim için elbiselerden daha önemli.”

“Dışarıdan gelen haberler kötüleşedursun; umudumuz, direnme aşkımızı diri tutan radyonun o büyülü sesi oluyor: ‘Üzülmeyin’ diyor, ‘sıkı durun; iyi günler ileridedir.’”

“Çevrende ve içinde sömüremedikleri, ezemedikleri güzellikleri düşün; düşün de mutlu olabileceğini gör!”

“‘Zaten bana hep yardımcı oluyorsun’, dedi.

‘Nasıl?’ diye sordum.

‘Neşeli oluşunla’, dedi.

Bu bana söylediği en güzel sözdü…”

“Yaşamı hala seviyoruz. Biz henüz doğanın seslerini unutmadık; ümitliyiz, her şeyin düzeleceğinden ümitliyiz.” Her şeye rağmen umudunu kaybetme. Hayata dört elle sarıl, sağlığına dikkat et, üretmeye devam et. Hiçbir şeyin seni durdurmasına izin verme. Regl günlerinin bile! Kotex Ultra pedler regl günlerinde pamuksu ve emici yüzeyi ile %100’e kadar rahatlık ve güven verir. Şartlar ne olursa olsun, bir kadın #isterseyapar!

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments