MinnoşMinnoş BayıldımBayıldım

Ayaklarımız İçin 8 Önemli Tüyo

Ayaklarımız; vücudumuzun bütün yükünü taşıyan, gün boyu aktif olmamızda desteği büyük olan fakat ayakkabıların içinde birçok olumsuz etkiye maruz kalan uzuvlarımız. Hem sağlık hem de kişisel hijyen açısından ayaklarımıza çok iyi bakmalı ve rutin bir bakım uygulamalıyız. Bunu en çok da tempolu hayatımıza ara vermeden devam etmek için yapmalıyız. Çünkü ayaklarımız enerjimizi de bizi de destekliyor. Ve onlar sağlıklı ve güçlü olmazsa biz de olamayız. Öncelikli olarak ayaklarımızı havalandırmamız, pedikür aletlerini temiz tutmamız, ayak tırnaklarımızın sürekli ojeli kalmaması gibi alışkanlıklar çok önemli. (Aksi takdirde nasır, mantar, diğer deri ve tırnak hastalıklarıyla karşılaşabiliriz ki böyle durumlarda doğruca doktora!) Fakat dahası var… Sen de durmak nedir bilmeyen bir hiperaktif, sokakları arşınlayan bir gezgin, adımlarını saymaktan zevk alan bir yürüyüşçü, hareketsiz yaşayamayan bir enerjiksen işte ayaklar için önemli tüyolar:

1- Mevsim ister yaz olsun ister kış, ayakların için mutlaka dikkat etmen gereken bir şey var: Rahat ayakkabı tercih etmek. Uzun süre ayakta kalmak, sürekli topuklu ayakkabı giymek, çorap değiştirmemek, hareketsizlik de ayaklarımız için oldukça sağlıksız.

2- Bütün gün ne yaparsan yap ama akşam eve geldiğinde ayakkabılarını, sandaletlerini, terliklerini mutlaka çıkar ve ayaklarını dinlendir. Ayakların, kalbin bulunduğu yükseklikten daha yukarıya kaldırılıp dinlendirilmesi, kan dolaşımı açısından oldukça iyi. 

3- Ayak tırnaklarını her zaman düz değil, yuvarlak kesmeye çalış. Böylece ayakların ayakkabı ve çorapta daha rahat eder. Tırnaklarının yanında bulunan etleri ise kesmemen daha iyi. Bunları yumuşatmak için lavanta ve Hindistan cevizi yağı kullanabilirsin.

4- Akşamları ayak bileğinden başlayarak dizine doğru, yuvarlak hareketlerle masaj yap. Bunu her akşam yapmalısın. Bu işlem kan dolaşımını düzenler ve ayaklarında oluşan şişliklere ve ağrılara iyi gelir.

5- Yatmadan önce ayaklarına nemlendirici krem sür, çorap giyip yat. Sabah uyandığında yumuşacık ayaklarla karşılaşacaksın. Ama kremi parmak aralarına sürmemeye çalış. Çünkü bu bölge ıslak kalırsa mantar oluşabilir.

6- Ayaklarına, özellikle de topuklarına ponza taşı ile masaj yap. Bu işlem nasır görünümünü yok eder, ayaklarını temizlemede yardımcı olur. Ölü derilerin atılmasını ve cildinin hava almasını sağlar.

7- Ayaklarını her gün su ve sabunla yıka. Haftada 2 kere de deniz tuzu, papatya ve gül suyu karışımında beklet. Bu işlemlerden sonra ayaklarını güzelce kurulamayı ve nemlendirmeyi de ihmal etme.

8- Topuklarını yumuşatmak için jojoba yağı kullanabilir ve ayaklarına bebe pudrası ve losyonuyla bakım yapabilirsin. Ama parmak araları her daim kuru kalsın. Buna dikkat!

Hareketli bir kadın olarak ayaklarının sağlığına ve bakımına özen göster tatlım. Böylece sağlıklı ve mutlu bir yaşam için büyük bir adım atmış olacaksın. Veee seni hiçbir şeyin durduramayacağını bildiğim için özel günlerinde de sana Kotex Active’i öneriyorum. Pamuksu üst yüzeyi ve hızlı emici merkeziyle %100’e kadar rahatlık ve güven yeni Kotex’te. Bakımlı bir kadın ayaklarına da kendine de iyi bakar, o #isterseyapar!

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments