Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirecek 5 Egzersiz

Zorunda kalmadıkça dışarı çıkmadığımız şu günlerde ev hayatına ayak uydurmaya devam ediyoruz. Neredeyse tüm dünyayı etkileyen Covid-19’a karşı alınabilecek en etkili önlemlerden biri bu çünkü. Bir diğeri de ellerimizi su ve sabunla sık sık yıkamak. Aslında çok önemli bir önlem daha var. Bu virüs bağışıklık sistemini etkilediği için bağışıklık sistemimizi yani vücudumuzun savunma ordusunu da güçlü tutmamız gerekiyor. Bunun için de sağlıklı beslenmeli, bol su içmeli, uyku düzenimize dikkat etmeli ve tabii ki egzersiz yapmalıyız. Hazır evdeyken hayatımıza hareket katmaya bu şekilde devam edebiliriz. Biz enerjik ve aktif olursak, savunmamız da güçlü olur. Şimdi sana evde yapabileceğin ve bağışık sistemini güçlendiren 5 egzersiz tavsiye edeceğim. Bu egzersizler hem kalp ve damar sağlığına olumlu etki edecek hem daha zinde hissetmeni sağlayacak hem de seni virüslerden koruyacak. Yanımıza suyumuzu da aldıysak harekete geçebiliriz!

Köprü duruşu: Evet, bu egzersizde sırt üstü yere uzanıyor ve belimizi yukarı kaldırarak bedenimizle köprü oluşturuyoruz. Burada sırtımızın ve kalçamızın yerle bitişik olması önemli. Ellerimiz de iki yanımızda durmalı. Kalkarken nefes alıyor, uzanırken nefes veriyoruz. Bu hareketi 1 dakika boyunca tekrarlıyoruz.

Duvar itme: En uygun duvarın önünde duruyor ve sanki yerinden oynatabilecekmişiz gibi o duvarı itmeye çalışıyoruz. Ellerimiz duvara, omuz hizamızdan daha açık olacak şekilde yaslanmalı ve duvarı iterken ayak parmaklarımızın üzerinde yükselmeliyiz. Kollarımız da şınav çeker gibi bükük olmalı. Duvarı 1 dakika boyunca itmeye çalışıyoruz.

Bacak ve bel esnetme: Yere oturuyor ve bacaklarımızı öne doğru uzatıyoruz. Sonra derin bir nefes alıp, nefesimizi verirken belimizden öne doğru bükülüyor ve başarabiliyorsak ayak uçlarımıza dokunmaya çalışıyoruz. Başaramıyorsak da ayak bileklerimizi tutuyoruz. Bu şekilde yaklaşık 1 dakika kalıyoruz.

Bisiklet hareketi: Yattığımız yerden de bisiklet sürebiliriz. Şöyle yapıyoruz: Dizlerimiz kırık ve ayaklarımız yerde olacak şekilde uzanıyoruz. Ellerimizi başımızın arkasına yerleştiriyoruz. Kürek kemiklerimizi yerden kaldırıyor, bacaklarımızı yükseltiyor ve pedal çevirme hareketi yapıyoruz. Dizlerimiz 90 derecelik bir açıyla bükülmüş olmalı. Bu hareketi 1 dakika boyunca yapıyoruz.

Serbest dans: Bu egzersizin en belirginözelliği strese iyi gelmesi. Çünkü çok sevdiğimiz dans şarkılarını arka arkaya sıralıyoruz ve play tuşuna bastıktan sonra durmaksızın dans ediyoruz. Hangi dans figürlerini yapacağımız, performansımızın nasıl olacağı tamamen bize bağlı. Kimse izlemiyormuş gibi dans etmek, sıra dışı figürler icraa etmek serbest. Sınır keyfimiz. 🙂

Bu zor günlerde bağışıklık sistemini korumaya özen göster tatlım. Su içmeyi, taze besinlerle beslenmeyi, iyi uyumayı ihmal etme. Her şeyden önemlisi evdesin diye hareketsiz kalma, aktif ol. Hatta regl günlerinde bile! Kotex Active her hareketinle uyumlu esnek yapısı ve 100.000’den fazla hava alan mikro gözenekleri ile hareket halindeyken bile sana rahatlık ve güven verir. Kotex Active ile hareketsiz kalma, aktif ol! Özgürce spor yap, istersen dans et!

Hayatına hareket katmak senin elinde. Sen istersen seni hiçbir şey durduramaz, evde kalmak bile! Çünkü tatlım #isterseyapar!

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments