Başarılı Kadınların Dikkat Çekici 15 Özelliği

Hayatta kuvvetli adımlarla ilerleyen, başarı çıtasını daima yükselten kadınlar var. Onlar “hayatta yapamazsın”a cevaplarını eylemleriyle, ürettikleriyle, başarılarıyla veriyorlar. Onlar için başarı demek; hangi yaşam tarzını seçerlerse seçsinler ellerinden gelenin en iyisini yapmak, hayallerini kovalamak ve hedeflerine ulaşmak demek. Hiçbir şeyin önlerine altın tepside sunulmayacağını bilecek kadar savaşçı, eserleriyle hayatı daha yaşanılır ve keyifli bir hale getirecek kadar sanatçılar. İşte bu güçlü kadınların 15 belirgin özelliği:

1- Eğer başarılı olmanın bir ilk kuralı varsa o da kendine güvenmektir. Başarılı kadınların bu anlamda öz güvenleri tamdır. Çünkü donanımları güçlüdür, çünkü yapabileceklerine inanırlar. Bu motivasyonla daima ileriye doğru hareket ederler.

2- Kendilerini her zaman geliştirir ve bu alışkanlığı da ölene dek bırakmazlar. Çünkü her ne kadar başarılı olsalar da yenilikleri takip etmenin şart olduğunu, öğrenmenin hiçbir zaman bitmeyeceğini bilirler.

3- En iyisi için özenle çalışırlar. Ama bu “en iyi” kendi belirledikleri en iyidir. Yani hayalleri, kendilerine koydukları hedefler ve aldıkları sorumluluklardır. Her zaman bir önceki versiyonlarıyla rekabet ederler.

4- Gerektiğinde cesurca risk almayı da en iyi onlar bilir. Çünkü bazen yepyeni yol seçeneklerinin doğması, taze maceraların başlaması için risk almak gerekir. Hem aktif olmaları hem tecrübelerinin farkında olmaları onları cesur kılar.

5- Hayatın sürprizlerle ve belirsizliklerle dolu olması önümüzü görmemizi engeller gibi olsa da, başarılı kadınların her zaman bir yaşam planı vardır. Er ya da geç ona ulaşırlar. Bu bazen bir anne olmak, bazen kendini şirketini kurmak, bazen de Everest’e tırmanmak olabilir.

6- Başarılı kadınların güçlü kadın rol modelleri olduğu gibi, ilham verdikleri, destek oldukları, örnek teşkil ettikleri başka kadınlar da vardır. Çünkü kadınlar birbirine yardım ettiğinde, her şeyi başarmak mümkündür.

7- Yılmak, vazgeçmek, pes etmek onlara göre değildir. Bir problemle karşılaştıklarında panik yapmak, olmuyor demek yerine çözüm bulmaya çalışırlar. Öyle ki pratik ve etkili bir çözüm için ilk başvurulan kişi de her zaman onlardır.

8- Gerektiğinde paylaşmaktan, gerektiğinde de yardım almaktan çekinmezler. Bir elin nesi var, iki elin sesi var atasözü adeta onlar için söylenmiştir. Bu sayede başarıları büyüyerek çoğalır, herkesin gururu haline gelir.

9- Bir şeyi mecbur oldukları için yapmaz, başkalarından etkilenerek karar almazlar. Gerçekten istemedikleri şeyler için adım atmaz, tam anlamıyla emin olmadan harekete geçmezler. Bir sonraki aşamaya geçtiklerinde de asla taviz vermezler.

10- Başarılı kadınlar kendilerine zaman ayırırlar ve bu zamanların gerekli olduğunu bilirler. Çünkü başarılı olmak için hem ruhen hem de bedenen sağlıklı olmak çok önemlidir. Kişisel bakımdan meditasyona, kahve molasından uykuya bu zamanların tadını kendi bildikleri şekilde çıkarırlar.

11- Aileleri, ilişkileri olabilir ama yalnızlığın da çok değerli olduğunu bilirler. Çünkü tamamlanmak gibi bir kaygıları yoktur. Kendi kendilerine yetebilirler. Bu yüzden de kurdukları ilişkiler genellikle daha sağlıklı olur.

12- Başarısız olduklarında bunun kesin bir son olmadığını çok iyi bilirler. Her başarısızlığı bir ders olarak görür, ayağa kalkar ve yollarına devam ederler. Çünkü hayatta başarılar kadar başarısızlıklar da vardır. Bu sadece bir süreçtir.

13- Onlar da yorulur, onlar da bıkar, onlar da isyan eder. Ama şikayet etmezler. Bu doğal ve insani duyguların onları durdurmasına izin vermezler. En çok da başkalarının negatif yorumlarına kulaklarını tıkamışlardır. Çevrelerini buna göre oluştururlar.

14- Bazen başarının da bir sınırı olduğunu ve daha ileriye gidemeyeceklerini fark ederler. Yani kendi sınırlarını bilirler. Böyle durumlarda zorlamaz, alternatif yollara bakarlar. Durmak mı? Hiç onlara göre değildir.

15- Başarmak istediklerinde özel günleri onları durduramaz. Çünkü onlar #isterseyapar. Zorluklar karşısında direnme gücü ve başarmak istediklerine karşı duydukları heyecan, onlara güç verir. Çünkü bir şeyi başardıktan sonra onlardan mutlusu yoktur. Bu haz için değer.

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments