Doğum Sonrası Hayatını Kolaylaştıracak 7 İpucu

Hayatının en yorucu ama bir o kadar da keyifli dönemi sona erdi. Şimdi daha keyifli bir dönem başlıyor. Doğumdan sonra yaşadığın her şeyi bebeğinin gülen yüzü unutturuyor. Şimdi yenilenme ve kendine bakma zamanı. Hem de her anlamda. Ve hayatın değiştiği için mümkün oldukça gündelik hayatını kolaylaştırma zamanı. Böylece hem bebeğine hem de kendine zaman ayırabileceksin. Çünkü kendini de ihmal etmemeli, enerjini toplamalı, ruh halini iyileştirmeli ve böylece kendinle birlikte sevdiklerinle de ilgilenebilmelisin. Zaten sen de bu neşeli yola bunun için çıkmıştın. Yeni hayatına alışmaya çalışırken işine çok yarayacak 7 ipucu ile karşındayım. Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan önemli bir değişim ve dönüşüm yaşıyorsun. Bebek sevgisi güçlü ve seni dengeliyor. Doğum sonrası yorgunluk ve ufak tefek kaygılar ise uygulayacağın bazı basit yardımcı yöntemlerde daha iyi hale gelebilir. O halde lohusalıkta hayatını kolaylaştıracak ipuçlarını paylaşıyorum:

1- Doğum sonrasında senin ve bebeğinin beslenmesi çok önemli. Bu konuda doktorun sana destek olacaktır. Ama bol bol su içmen gerektiğini unutma. Su sana oksijen ve dolayısıyla enerji verecek, kabızlığı önleyecek.

2- Bu dönemde ağır bir şeyler kaldırmamaya ve kendini çok yormamaya çalış. Ev işlerini de iki haftadan önce sen yapmasan iyi olur. Bebeğini kollarına alacak kadar hareket yeterli. Bu zaten egzersizlerin en güzeli. 🙂

3- Egzersiz yapmak sağlık için önemli bir madde. Sen de doktorunun önerdiği zamanda ve önerdiği şekilde yorucu olmayan egzersizlere başlayabilirsin. Özellikle karın kaslarının sıkılaşması için egzersiz şart.

4- Vücudunun bu dönemde ekstra neme ihtiyacı var. Cildine ve durumuna uygun bir nemlendirici kullanabilirsin. Çatlaklar için de doğal yağlardan yardım alabilirsin. Mesela Hindistan cevizi yağı gibi.

5- Lohusalık dönemi boyunca ayakta duş almak daha sağlıklı bir seçim. Oturarak veya küvette uzanarak banyo yapmak enfeksiyon riski açısından sakıncalı olabilir. Tabii sen yine de bunu doktoruna mutlaka danış.

6- Dinlenmek, kendine gelmek için uykuya her zamankinden daha fazla ihtiyacın var. Bunun için bebeğin uyuduğu zamanlarda sen de uyu. Uykuya zaman ayırmak için yakınlarından da yardım alabilirsin.

7- Bu dönemde idrar kaçırmak normal bir durum. İhtiyaç hissettiğinde idrarını ertelememeli ve bu şekilde idrar yolu enfeksiyonlarından korunmalısın. İdrar kaçırma durumlarında da seni güvende ve rahat hissettiren ürünler kullanabilirsin.

Benim bu konuda sana destek olacak ve Kotex’in geliştirdiği müthiş bir ürün önerim var! Kotex 2in1 İkisi Bir Arada Regl + Mesane Pedi; sana mevcut pedinden beklediğin koruma ve rahatlığı sunarken aynı zamanda regl ve mesane sızıntılarına karşı temizlik ve kuruluk da sağlıyor. FLEXLOC teknolojisiyle geliştirilmiş emici bölgesiyle kokuyu hızla hapsediyor. Ultra ince vücuda uyumlu yapısı ile her gün rahatlık sağlıyor. Kotex 2in1 İkisi Bir Arada Regl + Mesane Pedi ile kendini her gün rahat ve güvende hissedeceksin. Şimdi iyileşme, şimdi yenilenme zamanı. Kendine de bebeğine de zaman ayır. Bu sürecin keyfini çıkar. Sen annelerin en tatlısısın. Benim tatlım #isterseyapar!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments