Doğum Sonrası İçin 6 Bakım Önerisi

Doğumdan önce hormonlarımız değişmişti, doğumla birlikte her şey yavaş yavaş eski haline dönmeye başladı. Vücudumuz şimdi yaklaşık 40 gün sürecek olan lohusalık döneminde ve kendi kendini düzeltmeye çalışıyor. Bizim de bu sürece katkıda bulunmak ve tabii ki çok daha rahat ve iyi hissetmek için uygulayabileceğimiz bakım rutinleri var. Nasıl ki hamilelik sürecinde kendimize dikkat ettiysek bu dönemde de buna devam etmeliyiz. Çünkü doğum sonrasında vücudumuzda birçok fiziksel ve duygusal değişiklik meydana geliyor. Özellikle östrojen ve progesteron hormonlarının etkileri ile. Çatlaklar, varisler, tüylenmeler gibi cilt hasarları; idrar kaçırma, kabızlık, kramplar gibi sağlık durumları ve yeni doğum yapmış bir kadının psikolojisi bunlardan bazıları. Bunlar çözülmesi pekala mümkün problemler. Endişeye ve depresyona mahal yok. Neticede yaşamımızdaki en mucizevi maratonu tamamladık. Sırada kendimize bakmak ve bu sürecin tadını çıkarmak var. Hadi, şimdi seninle doğum sonrası bakım için neler yapabileceğimize bir bakalım.

1- Hamilelikte hormon değişimi, kilo artışı, derinin gerilmesi gibi durumlar karın, göğüs, bel ve kalça çevresinde çatlak ve lekelere neden olabilir. Bunları gidermek için öncelikle bol su içmeli, sağlıklı beslenmeli ve spor yapmalısın. Lavanta yağı, Hindistan cevizi yağı, kakao yağı gibi esansiyel yağlardan da destek alabilirsin. 

2- Hamilelikten sonra vücudunu ve de yüzünü ekstra nemlendirmen çok önemli. Çünkü cildin hamilelik sırasında kurumuş ve çatlamış olabilir. Bu durumda yoğun nemlendiricili ve vitaminli bakım kremlerini hem yüzüneüze hem de bedenine, özellikle de duşlardan sonra, sıklıkla uygula. 

3- Henüz toparlayamadığı için hormonlar, hamileliğin akabinde saç dökülmelerine neden olabilir. Yine emzirme döneminde mineral ve vitamin eksikliği de saçlarını zayıflatabilir. Bunun için saçlarına bakım uygulamalı, bu dönemde yorucu saç işlemlerinden kaçınmalısın. Kısa saç kullanmak da iyi bir fikir olabilir.

4- Bu dönemde ter bezleri daha çok çalışır. Bu yüzden ayakların terleyebilir ve bu da mantara neden olabilir. Ayaklarını her daim kuru tutmalısın. Şişmeler için de bacaklarını yukarıya kaldırabilirsin. Yine tırnakların da bu dönemde daha kırılgan ve yumuşak olabilir. Basit bir el bakımı yapmak ve tırnaklarını nemlendirmek yeterlidir.

5- Doğum sonrası bakımın önemli bir maddesi de göğüs bakımı. Emzirme sırasında göğüs hijyeni önem taşır. Emzirmeden önce ve sonra göğüs uçlarını temizlemeli ve kurulamalısın. Burası önemli: Göğüsleri sabunla yıkamak, salgılanan yağlı ve koruyucu doğal maddelerin kaybolmasına ve göğüs uçlarının çatlamasına neden olabilir.

6- Bu dönemde hazımsızlık, kabızlık, ani idrar kaçırma, rahimden gelen doku ve kan akışı, karında ağrı gibi durumlar yaşaman çok normal. Bağırsak hareketlerini hızlandırmak için yürümeli ve lifli gıdalar tüketmelisin. Mesane kaslarını güçlendirmek için kegel egzersizleri uygulayabilirsin. Ballı su karın ağrısına iyi gelir.

Doğum sonrası bakım için önce mutlaka doktoruna danış. Sen bebeğine ve bedenine iyi bakarken psikolojini de es geçme. Stresi hayatından uzaklaştır, mümkün olduğunca dinlen ve bu sürecin tadını çıkarmaya çalış. Unutma ki bunları yaşaman gayet normal. Çünkü bu bir iyileşme süreci. Kendine ve bebeğine odaklanma zamanı. Artık bir annesin! Bu süreç ve sonrasında sana destek olmak için Kotex eşsiz bir ürün geliştirdi. Kotex 2in1 İkisi Bir Arada Regl + Mesane Pedi; sana mevcut pedinden beklediğin koruma ve rahatlığı sunarken aynı zamanda regl ve mesane sızıntılarına karşı temizlik ve kuruluk da sağlıyor. FLEXLOC teknolojisiyle geliştirilmiş emici bölgesiyle kokuyu hızla hapsediyor. Ultra ince vücuda uyumlu yapısı ile her gün rahatlık sağlıyor. Kotex 2in1 İkisi Bir Arada Regl + Mesane Pedi ile kendini her gün rahat ve güvende hissedeceksin. Şimdi yenilenme ve tazelenme zamanı. Şimdi anneliğin ve kadınlığın tadını çıkarma zamanı. Şimdi kendine bakma zamanı. #isterseyapar!

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments