in ,

10 Adımda Pasparlak Saçlar!

Denizlere gidildi, güneşlerin altında kalındı, saçlar yıprandı, boyalar aktı. Şimdi bakım zamanı!

1- Duşa girmeden önce saçlarına zeytinyağıyla masaj yap, 15-20 dakika kadar bekle ve duşa gir. Saçlarını güzelce yıka ve durula. Duştan çıktıktan sonra saçlarının ipek gibi olduğunu fark edeceksin.

2- Banyo sırasında durulama suyuna biraz elma sirkesi ekle. Saç diplerine masaj yaparak uygula. Bu yöntem hem saçlarını parlaklaştıracak hem de kepek, kaşıntı gibi problemlere iyi gelecek.

3- Saçlarını her gün şampuanlama. Çünkü saçların doğal yağına ihtiyacı var. Bu, saçları nemli ve sağlıklı tutar. Kuru şampuanlardan da uzak durmaya çalış. Çünkü gözenekleri kapatır.

4- Saçlara çok fazla ısı vermek saç diplerini kurutur ve kırıklara neden olur. Bu yüzden saçlarına çok fazla fön uygulamamaya dikkat et. Banyo esnasında saçları çok sıcak suyla yıkamak da zararlıdır.

5- Saçların parlak olması için beslenme de çok önemli. Vitaminini almalı ve bol bol su içmelisin. Düzensiz beslenme de saçlara iyi gelmez.

6- Parlak saçlar için haftada 2 kez uygulayabileceğin doğal yağlar var. Badem yağı, argan yağı, Hindistan cevizi yağı gibi. Eğer bu yağları saç uçlarına uygularsan kırıklara, diplere uygularsan dökülmelere engel olursun.

7- Saçlarına maske uygulamaları da yapabilirsin. Mesela avokado, yoğurt, yumurta gibi besinler saçlara çok iyi gelir. Bunları banyolardan önce uygulayabilirsin.

8- Şampuan ve saç kremi seçimi de saçlar için oldukça önemlidir. Her zaman saç tipine ve cildine uygun şampuanları tercih etmelisin. Şampuan ve saç kremi de ayrı olmalı.

9- Duşlardan sonra saçlarını kurutmak için havlu ya da tişört kullan. Gerekmedikçe yüksek ısılı kurutma işleminden uzak dur. Saçların ıslakken tarama ve toplama. Bu saçlarını yıpratabilir.

10- Bir de sana banyodan sonra saçların nemliyken uygulayabileceğin doğal bir saç serumu tarifi vereyim: 1 litre sütü kaba dök. Oda sıcaklığında 1 gün beklet. Daha sonra ekşiyen sütü kaynat, lor olsun. Bir tülbent yardımıyla süz. İçine limon suyu ekle ve ısıt. Sonra da saçlarına uygula.

Written by Pepapp

What do you think?

836 points
Upvote Downvote

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading…

0

Comments

0 comments

Okunması Kolay 10 Felsefe Kitabı

Doğum Haritası Nedir?