Eserleriyle Tarihi Değiştiren Kadınlar

Group of strong women vector

Konumuz zekaları, çalışkanlıkları, sabırları ve farklı düşünme yetenekleri ile tarihi değiştiren kadınlar. Biz onlara hayalleri olan, hayallerine tutunan ve bu hayaller için emek harcayan kadınlar da diyoruz. Kendilerine birtakım hedefler koydular, her adımda kendilerini geliştirdiler, zorluklar karşısında yılmadılar ve tabii ki hata yapmaktan korkmadılar. Onlar cesaret ve azim timsali oldular. Her şeye rağmen kendi yollarını buldular. Sonuçta da dünyaya bir eser bıraktılar. Kimisi hayatları etkiledi, kimisi ilham oldu, kimisi de dünyayı değiştirdi. Geçmişte olduğu gibi bugün hala kadınlar hayatın her alanında yer alıyor ve başarılı oluyorlar. Yeter ki istesinler…

Hadi, şimdi tarihi değiştiren kadınlara ve eserlerine kısa kısa bakalım.

Marie Curie (1867 – 1934): Çalışmalarıyla günümüzün nükleer biliminin temelini oluşturdu. Nobel Ödülü alan ilk kadın ve iki ayrı dalda Nobel Ödülü alan ilk kişi de o. Çalışmaları hala hayatlara dokunuyor.

Rosalind Franklin (1920 – 1958): DNA’yı keşfeden ekibin parçasıydı. Ayrıca X-ışınlarını ve moleküler yapıyı anlamaya yönelik çalışmalarda da bulundu. Onunla çalışan bilim insanları onu şöyle tanımlıyordu: İnsanlar bir kadının sakin davranmasını beklerdi ama o asla çekingen değildi ve fikirlerini gayet kesin bir tavırla dile getirirdi. ​

Hedy Lamarr (1914 – 2000): Hem bir Hollywood yıldızı hem de bir bilim kadınıydı. Bugün yaygın olarak kullandığımız GPS, Bluetooth ve Wi-Fi teknolojisinin geliştirilmesinde öncü isimlerden biri oldu. Aynı zamanda çok başarılı bir matematikçiydi.

Josephine Cochrane (1839 – 1913): İlk tıkır tıkır çalışan otomatik bulaşık makinesini o icat etti. Bu hayalini 1886’da geliştirdi ve ilk iş olarak otellere satmaya başladı. Bugün pek çok insanın hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor.

Marion Donovan (1917 – 1998): Su geçirmez ve sızdırmaz çocuk bezini ilk o geliştirdi ve tek kullanımlık bebek bezini de o buldu. Ve bunu duş perdesini bebek bezine dikmek suretiyle yaptı. Bir kadının ne kadar yaratıcı ve pratik zekalı olabileceğini dünyaya kanıtladı.

Patricia Era Bath (1942 – 2019): Göz doktoru, mucit ve yardımsever bir bilim kadınıydı. Katarakt ameliyatının lazer yöntemi ile çok daha kolay, kısa sürede ve başarılı bir şekilde yapılmasını sağladı. Bilim dünyasının göz bebeği oldu.

Mary Phelps Jacob (1892 – 1970): İlk modern sütyeni üreterek kadınların daha rahat hissetmesini sağladı. Modern sütyenden önce kullanılan malzemeler sert ve rahatsızlık vericiydi. O ise yumuşak, hafif ve anatomiye uygun bir dizayn geliştirdi. Hem kadınları hem göğüsleri destekledi.

Harriet Beecher Stowe (1811 – 1896): 1861’de başlayan ve yaklaşık 4 yıl süren Amerika İç Savaşı boyunca kölelik karşıtı kitaplar yayımladı. Dünyaca bilinen ve dünyayı değiştiren kitabı 1852 tarihli “Tom Amca’nın Kulübesi”.

Mary Wollstonecraft (1759 – 1797): O hem bir yazar hem bir filozoftu. En önemlisi de feminizm kavramından ilk söz edenlerden biri oldu. Ve kadın haklarının yasalaşması fikrini ortaya attı. Daha sonra gelecek olan Simone de Beauvoir ise kadınların gördüğü baskıların bilimsel incelemesini yaptığı “İkinci Cins” (1949) kitabı ile modern feminizmin temellerini kurdu.

Helena Rubinstein (1870 – 1965): Kozmetik kavramını ilk o buldu. Bunu da Polonya’da işçi kadınların yüzlerindeki güneş yanıklarını kremlerle iyileştirerek yaptı. Daha sonra bu kremleri geliştirdi ve bir servet sahibi oldu.

Helen Keller (1880 – 1968): Bebeklik yıllarında görme, konuşma ve duyma yetilerini kaybetti ama hayattan vazgeçmedi. 5 dil öğrendi; bisiklet, kano ve yelkenli sürdü; satranç oynadı… Hayatı ve makaleleriyle engellilere destek oldu.

“Karamsar bir insan, ne yıldızların sırlarını keşfedebilir ne bilinmeyen topraklara seyahat edebilir ne de insan ruhuna yeni ufuklar açabilir… Dünya çok sayıda sorunla dolu olsa da o sorunları çözecek yöntemlerle de doludur.” Helen Keller

Afife Jale (1902 – 1841): Türk tiyatrosunda sahneye çıkan ilk Müslüman kadın oyuncu oldu. O dönemde Müslüman kadınların sahneye çıkması geleneksel olarak yasaktı. Böylece hem bir ilki gerçekleştirdi hem de kadınların tiyatro sanatında yollarını açtı. 

Bu başarılı kadınların hikayeleri sana da ilham olsun. Türkiye’de de her gün güçlü kadınlar hayallerini hayata geçirmek ve hayatta bir iz bırakmak, böylece başka kadınlara da örnek olmak için çalışıyor, üretiyor. Biz kadınlar aktif olmaya ve dünyayı değiştirmeye devam ediyoruz yani. İşte tam da bu noktada senin için harika bir program önerim var! FOX TV’de güçlü kadın hikayelerini konu alan “Kadının Eseri” programını mutlaka izle! Çünkü bu program her zaman kadınların destekçisi olan ve isterse yapar diyerek kadınlara cesaret veren Kotex sponsorluğunda gerçekleşiyor ve başarılı kadınlar hikayelerini bizlerle paylaşıyor. Programın sunuculuğunu Elçin Ateş Ersoy üstleniyor. Ersoy, her bölümde farklı alanlarda başarı göstermiş kadın konuklarını ağırlıyor, yolculuklarını samimi bir atmosferde izleyicilere aktarıyor. Tanınmış konuklar ve kişisel hikayelerine de yer veriyor. İnsan izlemeye doyamıyor!

Kadının Eseri, her pazar saat 11.15’te FOX TV’de!

Hedeflerine ulaşmak için birçok zorluğa göğüs geren başarılı kadınların, cesaret veren hikayelerini sakın kaçırma!

Eğer sen de hikayeni paylaşmak istersen https://www.kotex.com.tr/kadinin-eseri buradaki formu doldurabilirsin. Seçilen hikayeler FOX TV’de yayınlanacak ve belki senin hikayen de kadınlara ilham olacak. <3

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments