Feminist Şair ve Yazar Maya Angelou’dan Kadının Gücüne Dair Sözler

Afroamerikan şair, yazar, aktivist Maya Angelou (1928 – 2014) hayata kendi penceresinden bakmayı başarmış, o pencereyi her zaman daha sağlam ve daha keyifli bir hale getirmiş bir isim. Kariyerinde, otobiyografileri de dahil, pek çok önemli esere ve başarıya imza attı. 17 yaşına gelene kadarki hayatını anlattığı “I Know Why the Caged Bird Sing” (1969) isimli kitabıyla dünya çapında tanınmasının ardından, kendini hem işine hem de sivil hak mücadelesine adadı. Bu kitapla birlikte kendi hayatını açık olarak ortaya koyabilme ve tartışabilme cesaretini gösterdi. Böylece siyahilerin ve kadınların sözcüsü olarak saygınlık kazandı. Özellikle kadınların başarabileceklerine sonuna kadar inandı. Kitaplara olan sevgisi, gözlem kabiliyeti, çevresindeki dünyayı sessizlikle dinlemesi ve anlamaya çalışması onu hayata karşı hassas ve de bilgin kıldı. Böylece ortaya yaşamın ve kadının gücüne dair şu sözler çıktı:

Bir kadın ne zaman kendi sesini duyurmak için ayağa kalksa, planlanmamış olsa bile, tüm kadınlar için de ayağa kalkmış olur.

*

Bir şeyi beğenmiyorsan, değiştir. O şeyi değiştiremiyorsan, kendi tavrını değiştir.

*

Kendime iyi davranmazsam, başkalarının bana iyi davranmasını nasıl bekleyebilirim?

Her zaman normal olmaya çalışıyorsanız, ne kadar şaşırtıcı olabileceğinizi asla bilemezsiniz.

*

Bilge bir kadın kimsenin düşmanı olmayı istemez; bilge bir kadın birinin kurbanı olmayı reddeder.

*

Başarı kendini sevmektir, yaptığın şeyi ve onu nasıl yaptığını sevmektir.

Ne yapmak istiyorsan yap, eğer harika olmak istiyorsan bunu sevmeli ve bunun için fedakarlık yapmalısın.

*

İçinde anlatılmamış bir hikaye taşımaktan daha büyük bir eziyet yoktur.

Ruhuyla uyumlu olan bir kadın akmakta olan bir nehir gibidir. Numara yapmadan gider ve sadece kendisi olarak durağına varır. Ben de senin gücüne ve başarabileceğine sonuna kadar inanıyorum. Yeter ki iste, hiçbir şey seni durduramaz. Regl günlerin bile. İşte bu yüzden sana regl döneminde pamuksu üst yüzey ve hızlı emici merkezi ile %100’e kadar rahatlık ve güven sağlayan Kotex Ultra pedler her zaman yanında. Bir kadın içindeki gücü keşfetti mi ona hiçbir şey engel olamaz. Bir kadın içindeki gücü keşfetti mi diğer kadınların da yolunu açar. Çünkü kadınlar #isterseyapar!

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments