Gece Uykusunun Neden Önemli Olduğunun 8 Kanıtı

Uyumak, belki de üzerinde çok fazla düşünmediğimiz doğal bir dinlenme biçimi. Ama aslında hayatımızın merkezinde. Çünkü iyi bir gün geceden başlıyor. Ve iyi bir uyku çektiğimizde, bunu düzenli olarak yaptığımızda hayatımız olumlu anlamda değişiyor. Kaliteli bir uyku her anlamda çok daha güçlü olmamızı sağlıyor. Hayatı her anlamda daha kaliteli yaşamamızı sağlıyor. Sağlığımızı daha iyi hale getirmemizi sağlıyor. Uyuyamadığımız gecelerde de uykunun değerini bir kez daha anlıyoruz. Çünkü uykudan alacağımız o enerjiye ihtiyacımız var. Kendimizi iyi hissetmek, yaşam kalitemizi arttırmak için. Peki, yeterli ve düzenli bir uyku için neler yapmalı? Havalandırılmış, temiz ve ışıksız bir ortamda uyumalı. Uyumadan önce kahve gibi uyarıcılardan uzak durmalı. Uyumadan önce ağır şeyler yememeli. En az 7 – 8 saat uyumalı ve bunu da mutlaka gece yapmalı. Çünkü geceleri salgılanan melatonin hormonu tam bir yenileyici. En yüksek değerine gece 02.00 – 04.00 saatleri arasında ulaşıyor. Gün ışığı ve lamba gibi yapay ışık yayan aletler melatonin hormonunun salgılanmasını engelliyor. Yani 2.00 – 4.00 arasında mutlaka ışıktan izole edilmiş bir odada uykuda olmamız gerekiyor. Yani gece uykusu çok önemli. Dinlenmek, yenilenmek, yeni güne hazır olmak için. Ve bu da hayallerimiz için yenilenmiş bir enerji demek. Dahası da var. İşte gece uykusunun neden önemli olduğunun 8 kanıtı:

1- Uyku gece olmalı çünkü gündüz uyuduğumuz uyku ile gece uyuduğumuz uyku aynı değil. Gündüz uykusu insanı dinlendirmiyor. Hatta uzun süren gündüz uykuları sersemlik yaratabiliyor.

2- Sağlıklı bir yaşam için düzenli yapılması gereken 3 şey var: 1- Dengeli beslenmek. 2- Egzersiz yapmak. 3- Yeterli bir gece uykusu uyumak.

3- Geceleri iyi uyumamak zihinsel yeteneklerin azalmasına ve uzun vadede sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Tansiyon, diyabet, kanser bunlardan bazıları.

4- İyi bir gece uykusu olmazsa stres artıyor. Kaygı ve depresyon oluşuyor. Hatta zaman algısında bozulma, zihinsel problemler, iştahsızlık, hazımsızlık, vücut ağrıları da oluşabiliyor.

5- Biraz da faydalarına bakalım. Mesela kaliteli gece uykusu stresi azaltıyor, kalbi koruyor, hafızayı onarıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

6- Gece uykusunda vücut kendini yeniliyor. Hücrelerimiz biz uyurken daha fazla protein üretiyor. Bu protein molekülleri, hücrelerin yapı taşlarını oluşturarak, hasarların onarılmasına yardımcı oluyor.

7- Gece yeterli uyuyarak hem kilo almıyor hem de fit kalıyoruz. Çünkü bedenimiz ihtiyacı olan enerjiyi besinlerden değil, uykudan almış oluyor.

8- Beynimizin de tıpkı bedenimiz gibi dinlenmeye ihtiyacı var. Ve bunu gece uykusunda yapıyor. Bu yüzden güçlü oluyoruz işte.

Gece uykusu bu kadar önemliyken senin de deliksiz ve huzurlu bir uyku uyuman benim için çok önemli. Biliyorsun ki regl günlerinde değişen hormonlar nedeniyle uykusuz kalabiliyoruz. Bazen fiziksel ağrılar, bazen tedirginlik yüzünden uykumuz sık sık bölünebiliyor. Kimi zaman geç uyuyor ya da yeterince uyuyamıyoruz. Bu da hem psikolojimizi olumsuz etkiliyor hem de ertesi gün kendimizi bitkin ve isteksiz hissetmemize neden oluyor. Özellikle regl günlerinde regl semptomlarının azalması için uykuya bir hayli ihtiyacımız var. Neyse ki Kotex bunun için mükemmel bir ürün geliştirdi: Kotex Regl Gece Külodu! Kotex Regl Gece Külodu, hijyenik ped özelliği olan ve külot gibi giyilebilen bir ürün. Konforlu oluşu ve sızdırmayan güvenli yapısıyla regl günlerinde ihtiyacın olan koruma. Yeni Kotex Regl Gece Külodu, reglinin çok yoğun dönemlerinde kesintisiz bir gece uykusu için her uyku pozisyonunda %0’a varan sızdırma sağlar. Artık huzurla uyuyabilecek, sızdırmayı dert etmeyeceksin. Ve gece uykusunun tüm tazeleyici gücünden faydalanacaksın. Ertesi gün de dinlenmiş ve keyifli bir şekilde uyanacaksın. #isterseyapar!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments