MinnoşMinnoş BayıldımBayıldım

Her Kadının Bilmesi Gereken 10 Şey

Simone de Beauvoir, “kadın doğulmaz, kadın olunur” der. Kadının kendini ve kadınlığını keşfetmesi, ona yüklenen toplumsal rollerden sıyrılarak kendini bulması ile ilgili bir söz bu. Güçlü görünmek ya da erkek dünyasında var olabilmek için değil, doğal ve kendisi olmak için. Yani gerçekten güçlü olmak için. Her kadının hayatını sağlıklı ve mutlu bir şekilde sürdürebilmesi için bilmesi gereken şeyler var. Bunlar onun hayatını kolaylaştıracak, kendisini sevmesini ve kendisine sahip çıkmasını sağlayacak şeyler. Aslında bahsedeceğim şeyler son derece basit ama bir o kadar da özel. Eğer kendine değer veriyorsan -ki verdiğini biliyorum- bunları göz ardı etmemelisin. Çünkü senin iyi olman tüm hayatının iyi olması demek. Çünkü senin iyi olman dünyanın iyi olması demek. Hadi, her kadının bilmesi gereken temel şeylere bir göz atalım!

1- Jinekolojik muayenelerini aksatmaman gerektiğini bilmelisin. Hiçbir hastalığın olmasa bile sağlık kontrollerini yaptırmalı ve kadın hastalıklarına karşı dikkatli olmalısın.

2- Eğer tercih etmiyorsan çocuk sahibi olmama hakkının olduğunu bilmelisin. Bunun için gerekli önlemleri almak senin en doğal hakkın.

3- Seks için hazır değilsen hayır demek gibi bir özgürlüğün olduğunu bilmelisin. Bu konuda kendini asla zorlamamalı ve hazır hissettiğin zamanı beklemelisin.

4- Seks için hazırsan bunu hayatın bir parçası olarak görmeli ve utanmamalısın. Sen de -erkekler gibi- seksten keyif alabilirsin. Senin de tutkun, haz noktaların var. Üstelik erkeklerden daha fazla!

5- Her ay meme kontrolü yapman gerektiğini bilmelisin. Çünkü meme kanseri oldukça yaygın bir hastalık ve erken teşhis kesinlikle hayat kurtarıyor.

6- Doğru sütyen kullanmanın hayatının kalitesini artıracağını bilmeli ve bedeninle uyumlu sütyen ölçüsünü öğrenmelisin. Bu seçim geleceğini de etkileyecek.

7- Her mevsim güneş kremi kullanmanın önemini bilmelisin. Gelecekteki cilt görünümün ve güneş ışınlarının sebep olduğu cilt kanserinden korunmak adına yapmalısın bunu.

8- Bugün kendine iyi bakarsan uzun ve sağlıklı bir ömür yaşayacağını bilmelisin. Bunun için de sağlıklı beslenmeli, spor yapmalı, iyi uyumalı ve bol su içmelisin.

9- Vücudunun normal olduğunu bilmelisin. Hiçbir güzellik kalıbına girmek zorunda değilsin. Sen kendine hassın ve tarz sahibi olmak, güzel olmaktan daha mühim bir şey.

10- Gerektiğinde hayır demeyi bilmelisin. Sınırlarını sen belirlemeli, kendini güvende hissetmiyorsan hayır demelisin. Yalnız olmak, yanlış bir ilişkiden yeğdir.

Kendini en çok sadece sen sevebilirsin. Bu yüzden kendin gibi olmayı, başkalarının senin yerine karar vermesine izin vermemeyi bilmelisin. Sen her halinle ve her şekilde güzelsin, özelsin. İşte kadın olmaya ve mutluluğa giden yoldaki bakış açısı bu. Bugün kendini çok sevdiğin bir gün olsun. Gün boyunca rahatlık ve güven hissetmek için de Kotex günlük pedlerini kullan. Çünkü Kotex seni destekliyor, iyi hissetmeni istiyor. Çünkü yeni ve geliştirilmiş teknolojisi ve nefes alan yüzeyi ile Kotex günlük pedler; %100’e kadar rahatlık ve ferahlık sağlarken pamuksu yumuşaklığı cildimizi rahat hissettirmek için her zaman bizimle. Kadınlar her engeli aşar, kadınlığını yaşar. Kadınlar #isterseyapar!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments