Huzurla Dolmanı ve Rahat Uyumanı Sağlayacak Bir Meditasyon

Meditasyon, çok kısaca, insanın iç huzuru elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren zihin teknikleri ve deneyimleri olarak tanımlanabilir. Düzenli olarak meditasyon yapmak çok daha iyi düşünmemizi, çok daha iyi hissetmemizi sağlıyor. Yani hem zihin hem beden hem de ruh sağlığımız için olumlu bir pratik. Meditasyonun başka ne gibi faydaları var? Stresi azaltıyor ve huzurlu hissettiriyor, öz farkındalığı geliştiriyor, yaşa bağlı hafıza kaybını azaltabiliyor, bağımlılıklarla savaşıyor, daha nazik ve iyi bir insan olmamızı sağlıyor, ağrıların kontrolüne yardımcı oluyor, kaliteli bir uyku uyumamızı destekliyor. İşte bu yüzden meditasyonu geceleri yatmadan önce yapmak bizim için çok daha iyi olabilir. Hem çalışmalarımız sebebiyle gün içinde meditasyon yapacak zamanımız, ortamımız olmadığı için hem de gecenin sessizliği meditasyon yapmaya uygun olduğu için. Özellikle regl günlerinde daha rahat uyumak için. Regl günlerinde meditasyon bedenimizi rahatlattığı ve tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu için çok daha derin ve mışıl mışıl bir uyku çekebiliyoruz. Ayrıca bu sayede regl ağrıları da hafifleyebiliyor. Hadi, o zaman meditasyon yapalım ve rahatlayalım.

1- Öncelikle meditasyon yapmak için huzurlu bir ortam seç. Bu ortamda dikkat dağıtıcılar olmasın. Ama bu, ortamın tamamen sessiz olması gerektiği anlamına gelmiyor. Bir meditasyon müziği açabilirsin mesela.

2- Kendini rahat hissettiğin kıyafetler giy. Bu meditasyonu gece yapacağın için muhtemelen pijama, gecelik gibi şeyler giyeceksin ve bunlar olur.

3- Meditasyona hazırlanmak için vücudunu biraz esnet. Hep aynı pozisyonda kalacaksın bu yüzden tutulma ve ağrı olmaması için esnemen önemli.

4- Rahat bir pozisyonda otur. Meditasyon genellikle yerde veya minderde bağdaş kurularak yapılır. Sen yine de oturma kemiklerinin en rahat ettiği pozisyonu dene. Ellerini önünde, avuç içleri yukarı bakacak şekilde birleştirebilirsin.

5- Meditasyon yaptığın ortamı hoş kokulu mumlarla ve tütsülerle renklendir. Her şey tamamsa gözlerini kapat.

Nefesine odaklanmaya çalış. Dış sesleri mutlaka duyacaksın, bunlara takılma. Bırak geçip gitsinler. Sen nefesinde kalmaya devam et. Nefesini yargılama, yanlış yaptığını düşünme. Eğer bunlara çok fazla takılıyorsan bunu kabul et, savaşma. Zihnin dalıp giderse endişelenme, zamanla daha iyi odaklanacaksın. Şimdi vücudunun her noktasında parlak bir ışığın gezindiğini hayal et. Bu ışık organlarına, kaslarına, kemiklerine, tüm bedenine uğruyor; uğradığı her yeri iyileştiriyor. Ayak uçlarına, diline, göz bebeklerine, saç diplerine… Sen de bu sırada gevşiyor ve şifa enerjisiyle doluyorsun. Her nefesinde ışık da nefesle birlikte hareket ediyor. Bırak tüm bedenin rahatlasın…

Kendi imgelerinle meditasyon tekniklerini geliştirebilirsin. Mesela nefes aldıkça göbeğinde taç yaprakları açılan bir lotus bitkisi hayal edebilir ya da bolluk ve bereketin bir tasın içinden üstüne aktığını düşleyebilirsin. Böylece hem huzurla dolar hem de nefis bir uyku çekersin. Uykuya daldıktan sonra o kesintisiz uyuma halinin devam etmesi, uykunun panikle bölünmemesi için de regl günlerinde Kotex Ultra Gece kullan. Kotex Ultra Gece ile en yoğun günlerde bile %100’e kadar rahatlık ve güven seninle. Her gün birkaç dakikanı meditasyon yapmaya ayır. Böylece sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürdür. Tatlım bedenine de zihnini de ruhuna da iyi bakar. O #isterseyapar!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments