in ,

SinirliSinirli AğlamaklıAğlamaklı MinnoşMinnoş Sesli GüldümSesli Güldüm BayıldımBayıldım Aman Tanrım!Aman Tanrım! Nalet Olsun!!1!Nalet Olsun!!1!

İyi Bir Gün Geçirmek İçin Kazanman Gereken 7 Alışkanlık

Bir günü sıradan ve alışılageldiği gibi değil, enerjik ve pozitif geçirmek mümkün. Bunun için basit ve bir o kadar da keyifli alışkanlıklar edinmemiz yeterli olabilir aslında. Bazı tavır ve davranış değişiklikleri en sıkıcı günü bilel kurtarabilir. Yataktan isteksizce kalkıp günü verimsiz kullanmaktan, koca günün hiçbir şey yapmadan, hiçbir tutku duymadan geçmesinden, kendimizi yorgun ve heyecansız hissetmekten, günün bitmesini beklemekten çok daha iyi değil mi bu? Öyle çünkü hayattan zevk almayı ve mutlu yaşamayı hak ediyoruz. Çünkü herkesin hayalleri, yapmak istedikleri, yapmaktan hoşlandığı şeyler vardır. Bizim de var. Sadece yaşamak ve yaşamın tadını çıkarmak da buna dahil. Bu yüzden önce günün değerini görmeli ve ondan da önce kendimize değer vermeliyiz. Neden bir günü boşa harcayalım ki? Neden her günümüz birbirinin aynısı olsun ki? O zaman önce kendimize sağlıklı ve huzur verecek alışkanlıklar edinelim. Sonra da farkına varalım, sürprizlere açık olalım, üretken olalım, kendimizle gurur duyalım. İşe, iyi bir gün ve iyi bir hayat geçirmek için kazanmamız gereken birkaç alışkanlıkla başlayalım.

1- Bir laf vardır hani gün doğmadan neler doğar diye, işte her güne bu bakış açısıyla bakmak gerek. Her yeni gün yeni başlangıçlar, güzel fırsatlar, beklenmedik sürprizler demek. Güne başlarken kendine söylemen gereken motivasyon cümlesi şöyle: Bugün güzel geçecek biliyorum, istediğim şeyler beni bulacak ve ben de teşekkür ve minnetle dolu olacağım. Yeni ve farklı yerler görmek, yeni insanlar tanımak, yeni tatlar denemek… Bak işte hepsi yeni.

2- Uykunu yeterince aldığından emin misin? Uyku alışkanlıklarını gözden geçir. Eğer iyi uyursan iyi uyanırsın, iyi uyanırsan iyi bir gün geçirirsin. En az 8 saat uyu ve yatağında uyu. Sabah dinlenmiş olarak kalk, ilk iş pencereyi aç, şöyle derin bir nefes al, sonra esneme hareketleri yap ve bir bardak limonlu su iç. Gece yatmadan önce cildini temizleyip nemlendirdiysen aynanın karşısında kendini daha iyi hissedeceksin, bunu da unutma.

3- Gün içinde meditasyona ve spora mutlaka zaman ayır. Zamanın mı yok? Sosyal medyadan biraz zaman ödünç alabilirsin bence. Haberleri okumak, başkalarının hayatlarını takip etmek moralini ve motivasyonunu yükseltiyor mu? Yükseltiyor diyorsan, o zaman devam et ama meditasyon ve sporun hayat boyu dostun olacağını ve asıl odaklanman gerekenlerin onlar olduğunu içten içe sen de biliyorsun.

4- Huzurlu hissetmenin herkese göre bir tanımı vardır. Seninkini bulmanın tam sırası. Belki şunlar sana yardımcı olabilir. Sahilde yürümek, birine yardım etmek, kedinin karnını okşamak, tüm duyguları harekete geçiren müzikler dinlemek, bir konuda araştırma yapıp yetkin hissetmek, macera dolu bir kitapla zihin yolculuklarına çıkmak, kokulu mumlarla ruhen rahatlamak, hiçbir şey yapmamayı tatil olarak görmek, huzursuzluk veren eşyalardan kurtulmak…

5- Besinlerin iyi hissetmeyle bir alakası olduğu defalarca kanıtlandı. Bu yüzden sana her fırsatta sağlıklı beslen diyorum. Mesela lifli gıdalar enerjiyi artırıyor ve stresi azaltıyor. Sonra bir fincan kahve içmek mutluluk seviyesini artırıyor. Magnezyum da rafine şekerden çok daha fazla moral veriyor. Vücudun daha dinç hissetmesi için mutlaka demir gerekli. Daha iyi düşünmek için de Omega-3 yağ asidi. Protein de hem sinirleri yatıştırıyor hem de tok tutuyor. Toksan dikkatin de dağılmıyor.

6- Bazı “her şeyi başarabilirim, kimse beni tutamaz, bence ben mükemmelim, herkes beni seviyor” hissi veren alışkanlıklar var. Soğuk suyla duş almak, dik oturmak, bol su içmek, dışarı çıkmak, bilgisayarın önünden kalkmak, yok yere gülümsemek, içinde kendini iyi hissettiğin kıyafetler giymek, olumsuz bir şey düşündüğünde “işte yine yapıyorum” deyip o düşünceyi anında uzaklaştırmak… Hepsinin de üstünde bir şey var: Bir şeyi başkaları sevecek diye yapmamak, seni heyecanlandırıyorsa yapmak.

7- Bazen akışına bırakmak lazım evet ama bazen de planlı ve düzenli olmak, stres yapmak yerine sakince işine odaklanmak lazım. Eğer hayat gollerin varsa bunlar için adımlar belirle ve kararlı ama panik halinde olmadan gün be gün o hedeflere ilerle. Arada hatalar yap, tatiller yap, yeniden başla, kaldığın yerden devam et, planlarını tamamen değiştir, planlarını yenile, tabuları yık, yapamazsını yapmayı dene, emin olma ama kendine de yüklenme, şimdilik bitmiş gibi görünse de bitti deme, dinlen ama vazgeçme.

İyi bir gün geçirmek için kendine zaman ayır. Her zaman derin bir nefes al, sakin kal ve günü kendince en iyi şekilde değerlendir. Bu konuda en büyük yardımcın, asistanın, yaşam koçun yine kendinsin. Kotex de sana bu konuda destek veriyor. Gün içinde kendini iyi hissetmek için Kotex günlük pedleri kullanabilirsin. Kotex günlük pedleri; yeni ve geliştirilmiş teknolojisi ve nefes alan yüzeyi ile %100’e kadar rahatlık ve ferahlık sağlarken pamuksu yumuşaklığı sayesinde cildini rahat hissettiriyor. İyi bir gün geçirmen için Kotex günlük pedleri her zaman seninle. O zaman şimdi sağlıklı ve huzurlu alışkanlıklar edinmek için harekete geçmenin tam zamanı. Hayatın tam da senin istediğin gibi olsun! #isterseyapar!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments