Kadınların İsterse Neler Başarabileceğinin Kanıtı Olan 8 Kadın

Onlara dünyaya yön veren, tarihin akışını değiştiren kadınlar da diyebiliriz. Fark yaratan, ilham veren kadınlar… Bir kadının isterse başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığının kanıtı onlar. Bilimde, teknolojide, sanatta, siyasette ve daha pek çok alanda “erkeklerin daha iyi olduğu” yargısını kıran, araştırmaları ve icraatlarıyla hayatın seyrini etkileyen kadınlar da onlar. Bir kadın isterse ödüllere layık işler üretebilir. Bir kadın isterse en zorlu koşullarda yılmadan çalışabilir. Bir kadın isterse modu düşmeden zirveye tırmanabilir. Attığı yanlış adımları birer ders bilir. Bir kadın isterse solup gitmek, ikinci planda kalmak yerine rengini, kendini ortaya koyar, hayata güç katar. Tüm zorlu koşullara göğüs gererek inandığı şeyden vazgeçmeyen, şartlar ne olursa olsun adım atmaktan geri durmayan ve tarihe ismini altın harflerle yazdıran kadınlar var. Ve onlar tüm dünyaya örnek oluyorlar. Ben de kadınların isterse neler başarabileceğinin kanıtı olan 8 kadından bahsedeceğim. Çünkü onların bu başarılarını kutlamalı; haklarımıza sahip çıkmalı; ekonomik, siyasi ve sosyal gücümüzün farkında olmalıyız. Tüm kadınlar daha özgür, daha eşit, daha iyi bir yaşamı hak ediyor. Çünkü kadınlar tarihe yön veriyor.

Hypatia (M.S. 350 – 415): Tarihte bilinen ilk kadın matematikçi. Sadece matematikçi de değil, astronom ve filozof da. İskenderiye Kütüphanesi‘nde felsefe, matematik ve astronomi üzerine dersler verdi. Doğayı; mantık, matematik ve deney ile açıklamaya çalıştı. Her zaman bilimi savundu.

“Düşünme hakkını savun çünkü hatalı düşünmek dahi hiç düşünmemekten daha iyi.”

Ada Lovelace (1815 – 1852): Dünyanın ilk bilgisayar programcısı. İtalyan matematikçi Louis Menabrea’nın, Babbage’ın ilkel bilgisayarı için 1842’de Fransızca yayımladığı inceleme yazısını çeviren Lovelace, kendi notlarını da bu çeviriye ekleyerek yazıyı 1843’te tekrar yayımladı. Çeviriye eklediği notlarda, Bernoulli sayılarının Babbage’ın bilgisayarıyla nasıl hesaplanacağına ayrıntılı yer verdi. Bu metot, dünyanın ilk bilgisayar programı olarak kabul edildi.

“Matematik öyle bir dil ki doğanın harika gerçeklerini sadece onunla tam ifade edebiliriz.”

Amelia Earhart (1897 – 1937): Atlas Okyanusu’nu uçakla tek başına geçen ilk kadın pilot. Ayrıca Newfoundland – İrlanda arasındaki mesafeden daha uzun olan Hawaii – California arasını yine tek başına uçan ilk kişi o oldu. Amerika’yı baştan başa uçarak geçmeyi de başardı. Uçuş bilgisini ve pilotluk yeteneğini ise I. Dünya Savaşı’ndan sonra uçak teknolojisine ilgi duymasına ve bu alanda çok çalışmasına borçlu.

“Hayat, sıradan bir yolcu olmaktan fazlasıdır.”

Rosa Luxemburg

Rosa Luxemburg (1871 – 1919): Politika teorisyeni, filozof ve devrimci. İnsan hakları konusunda ses getiren eylemlere imza attı, sosyal devrim için mücadele etti. Savaşlarda en çok kadınların zarar gördüğünü düşündüğü ve savaşların güç odaklı olduğunu bildiği için militarizme karşı çıktı. Clara Zetkin ile birlikte Avrupa kadın hareketinin temellerini attılar.

“Özgürlük, daima farklı düşünenlerin özgürlüğüdür.”

Mary Wallstonecraft (1759 – 1797): Yazar, filozof ve kadın hakları savunucusu. Feminizm kavramından bahseden ilk kadın. Kadınların doğaları gereği erkeklerden zayıf oldukları görüşüne karşı olarak, kadınların eğitimsiz oldukları için zayıf göründüklerini savundu. “Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi” kitabında buna ve kadın-erkek eşitliğine dayalı toplum düzeninin gerekliliğine dikkati çekti.

“Ben kadınların erkeklere değil, kendilerine hükmetmelerini istiyorum.”

Susan Brownell Anthony (1820 – 1906): Amerika Birleşik Devletleri’nde kadınlara oy hakkı tanınması için verilen mücadelenin öncülerinden. 1872’de bir grup kadını oy kullanmak için sandık başına götürdü ve kadınlara oy hakkı tanıyan anayasa maddesinin oluşturulmasında önemli katkılar sağladı. Ayrıcak köleliğin kaldırılması için de mücadele etti.

“Kadınlar yasa koymaya ve milletvekillerini seçmeye yardımcı olana kadar hiçbir zaman tam bir eşitlik olmaz.”

Marie Curie (1867 – 1934): Bilinen adıyla Madame Curie, Nobel Ödülü’nü alan ilk kadın, bu ödülü iki kez kazanan ilk bilim insanı. Radyoaktivite alanında yaptığı çalışmalarla atom altı parçacık fiziğine öncülük etti, uranyum elementiyle yaptığı deneylerde atom altı parçacıkların artırılmış etkinliğini keşfetti. Bu çalışmalarıyla 1903’te fizik, 1911’de kimya alanında Nobel Ödülü kazandı. Bilimsel çalışmaları sırasında aşırı radyasyona maruz kalarak hayatını kaybeden Madam Curie, “bilim uğruna ölen kadın” olarak tarihe geçti.

“Yaşamda hiçbir şeyden korkmayın, her şeyi anlamaya çalışın.”

Katharine Hepburn

Katharine Hepburn (1907 – 2003): Tiyatro ve televizyon sanatçısı, Hollywood sinemasında devrim yaratan kadın. Sinemada özgür kadın figürünü canlandırdı ve 60 yıldan fazla süren kariyerine pek çok yapım sığdırdı. Oscar’ı 4 kez kazanarak bu ödülü en çok kazanan kişi oldu. Rekoru hala kırılamadı. İnatçı ve bağımsız kişiliğiyle tanındı. Oynadığı rollerle tabuları yıktı.

“Eğer bütün kurallara itaat ediyorsanız, bütün eğlenceyi de kaçırıyorsunuz demektir.”

Sen de hayallerini gerçekleştirebilecek, kendi tarihinin akışını değiştirebilecek, kendi hikayeni yazabilecek güç ve cesarete sahipsin. Harekete geç ve kendini göster. Çünkü yeteneklisin, enerjiksin ve potansiyelin var. Seni hiçbir şey durduramaz. Regl günlerin de öyle. Regl günlerinde pamuksu ve emici yüzeyi ile %100’e kadar rahatlık ve güven veren Kotex Ultra pedleri kullan. Kadınlar başarmak istediklerinde hiçbir şey onlara engel olamaz. Çünkü onlar #isterseyapar!

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments