Kadınların Yön Verdiği 5 Yol Filmi

Bir kadın kendisi olmaya karar verdiğinde dünyayı değiştirebilecek bir hareket başlatmış olur. Ve bunun için de yol gibisi yoktur. Çünkü insan kendini en iyi yollarda bulur. Ne demişler; seyahat etmenin felsefik bir gücü vardır. Zaten bu yüzden kendini keşfetmek içsel bir yolculukla özdeşleştirilir. Sinema bu anlamda bize ışık tutan bir sanattır. Yani çıktığımız yolculuklarda bize yolu gösterir. Bazen de yola çıkma sebebimiz olur. Bir filmde bir kadının kendini bulmak, hayatını değiştirmek, yeniliğin ve değişimin peşinden gitmek için yola çıktığını gördüğümüzde özellikle. Yollar önemlidir, yılları dolu dolu yaşamak adına. Zamanın kendisi de bir yolculuktur. Bir varış noktası olmayan, her döneminde kendimizin yeni bir versiyonunu yarattığımız bir yolculuk. Hayaller ve hedefler bitmez çünkü. Önemli olan yola devam etmektir…

Bazı filmlere kadınlar yön verir. Bazı kadınlar hayatlarımıza yön verir. Şimdi kadın maceracıların kendi ve dolayısıyla bizim için yola çıktıkları filmlerin rotasına giriyoruz.

Wild (2014): Cheryl Strayed bir dizi kötü olay yaşar. Çok sevdiği annesi ölür, uyuşturucu kullanır, evliliği biter. İntihar etme aşamasına gelir ama pes etmez. Radikal bir kararla sırtına çantasını alır ve yollara düşer. Amerika’nın en uzun ve tehlikeli bölgelerinden biri olan Pasifik Crest Yolu’nda tek başına yürüyecektir.

Eat Pray Love (2010): Liz Gilbert acılı bir boşanmanın ardından arayışlara yönelir. Ama bir türlü hayata tutunamaz. Bu yüzden de kendini bulma umuduyla yola çıkar. Sırasıyla İtalya, Hindistan ve Bali’de; her ülkenin kendi kültürü ekseninde maceralar yaşar. Bunlar daha çok iç huzurunu bulmak içindir. Ama o sürpriz bir aşk bulur.

Thelma & Louise (1991): Thelma ve Louise sıkıcı hayatlarına bir renk katmak için bir hafta sonu arabayla seyahate çıkarlar. Fakat yolda başlarına beklenmedik olaylar gelir. Bir adam Thelma’ya tecavüz etmeye yeltenince Louise onu öldürür ve bir anda kanun kaçağı olurlar. “Thelma & Louise”, feminist bir yol filmidir.

Under the Tuscan Sun (2003): Frances mutlu bir evliliği olan başarılı bir yazardır. Ya da en azından o öyle sanıyordur. Sarsıcı bir boşanmanın ardından yazamayacak hale gelir ve en iyisinin uzaklaşmak olduğuna karar verir. Amerika’dan İtalya’ya doğru yola çıkar. Ve bu hikaye asıl Toskana Vadisi’nde bir villa satın almasıyla başlar.

Tracks (2013): Robyn Davidson, Alice Springs’ten Hint Okyanusu’na kadar 3200 kilometrelik çölü yürümeye kararlıdır. Hem de sevdiklerinin tüm karşı çıkmalarına rağmen. Bir köpek ve dört deveyle çıkacağı yolculuk için her şeyini tamamlaması 2 yıl sürer. Vahşi hayvanlar, susuzluk ve çeşitli tehlikelerle dolu bu uzun yürüyüşüne National Geographic fotoğrafçısı Rick Smolan da eşlik edecektir.

Bu hayat senin maceran, senin yolun. Sen de kendinle baş başa kalmak, kendini dinlemek, kendin olmak için yolculuklara çık. İster içsel yolculuklara, ister dünyanın herhangi bir noktasına. Bunun için gerekli olan enerji ve güç sende var. Seni hiçbir şey durduramaz. Regl günlerin bile! Regl günlerinde her hareketinle uyumlu esnek yapısı ve 100.000’den fazla hava alan mikro gözenekleri ile hareket halindeyken bile rahatlık ve güven veren Kotex Active pedleri kullan! Her adımında aradığın desteği ve güveni sana Kotex Active rahatlığı verir. Tabii bir de bağ kurduğun filmler, rehberin olan kadın karakterler. Hayatında hep sanat, hep keşifler olsun. Unutma, sen harekete geçersen hiçbir hedef sana uzak ve zorlu gelmez. Bir kadın #isterseyapar!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments