Kendini Süper Hissetmeni Sağlayacak 5 Esneme Hareketi

Eğilip kalkarken belin mi ağrıyor, en ufak hareketinde bir yerlerin mi tutuluyor, olup olmadık zamanda kasların mı sızlıyor, kendini hantal ve yorgun mu hissediyorsun? O zaman vücudunu yeterince esnetmiyorsun. Başlık seni yanıltmasın. Burada sana bütün gün yatıp, uykulu olmak yüzünden nasıl esneyeceğini anlatmayacağım. Sana bedenini açmanı, kendini daha rahat ve iyi hissetmeni sağlayacak basit esneme hareketlerinden bahsedeceğim. Spor salonuna gidemiyor hatta spora vakit ayıramıyor olabilirsin ama bu, günün birkaç dakikasını esneme hareketlerine ayırmana engel değil. Çünkü böylece her anlamda daha iyi hissedeceksin. Çünkü hareket etmek sağlıklı yaşamın bir parçası. Ve her gün düzenli olarak esneme hareketi yapmanın faydası o kadar çok ki. Kan dolaşımını artırır, daha enerjik hissetmeni sağlar, eklemlerinin ve kaslarının daha esnek olmasını sağlar, beyne sinyaller göndererek rahatlamana yardımcı olurken stresini azaltır, duruşunun düzelmesine yardımcı olur, koordinasyonunu artırır. Bu yüzden her gün sabah uyandığında ya da gün içinde mutlaka esnemelisin. Hadi, şimdi basit ve keyifli 5 esneme hareketine bir bakalım.

Önemli bir not: Kendine çok fazla yüklenme, başlamadan önce vücudunun ısındığından emin ol ve ilk başlarda yeterince esnek değilim diye endişelenme. Sen aktif ol, her gün bu çalışmaları sürdür, zamanla daha iyi olduğunu göreceksin.

Belini esnetmek için: Düz bir zemine sırt üstü uzan ve yavaş hareketlerle ayaklarını topla ve bırak. Ayaklarını topladığın esnada kollarınla kavrayabilirsin. Nefes alıp vermeyi unutma.

Boynunu esnetmek için: Başını yavaş hareketlerle önce öne, sonra arkaya, sonra sağa, sonra da sola döndür. Her döndürme hareketi arasında mutlaka merkeze dön.

Sırtını esnetmek için: Ayaklarını öne uzatarak otur. Kollarını ileriye uzat ve parmaklarını birbirine kenetle. Ellerini öne doğru iterken sırtını geriye doğru çek, kaslarının gerildiğini hisset.

İç bacaklarını esnetmek için: Yere otur, ayaklarını iki yana pergel gibi aç. Kalçan yerdeyken, belden öne doğru eğilebildiğin kadar eğil. Ellerinle ilerideki bir noktaya uzan.

Bacaklarının arka kısmını esnetmek için: Sırt üstü düz bir zemine uzan. Önce sağ ayağını belden itibaren yukarı doğru kaldır ve bırak. Aynı işlemi sol ayağınla da yap. Bacakların bu sırada gergin olsun.

Bonus: Kollarını esnetmek için iki yana kocaman aç ve bana sarılırmış gibi yap. <3

Esneme egzersizlerini doğru ve dikkatli bir şekilde uygula. Bu hareketler senin günlük rutinin olsun. Böylece her hareketin esnek ve rahat olsun. Kendini çok daha güçlü ve enerjik hisset. Hayatına da hareket katmış ol. Regl günlerinde de hareketli olmaya devam et. Her hareketinle uyumlu esnek yapısı ve 100.000’den fazla hava alan mikro gözenekleri ile regl günlerinde sana rahatlık ve güven veren Kotex Active’i kullan. Çünkü Kotex Active sana harekete geçmen için destek ve güç verecek. Kas ağrıların olmayacak, duruşun düzelecek, bağışıklık sistemin güçlenecek. Keyfin de yerine gelecek. Hiçbir zaman vazgeçme, tembelliğe izin verme. Ne demişler: More stretching, less stressing! 🙂 #isterseyapar!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments