Polikistik Over Tam Olarak Nedir?

Photo of young sad woman lies on bed indoors at home using mobile phone. Looking aside.

Polikistik over (PKO) sinsi bir hastalık değildir.

PKO yaklaşık %5 kadında görülen ve çoğu durumda belirti veren, uzun vadede yaratması muhtemel sorunlar için oldukça etkili önlemler alınabilen bir hastalıktır.

Polikistik over sendromu yumurtlama olmaması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan genellikle gecikmeler şeklinde adet düzensizliği, tüylenme, kilo alma, gebe kalamama veya “zor” gebe kalma ve çok çeşitli başka belirtilerle seyredebilen bir durumdur.​

Normalde adet döngüsünün ilk gününden itibaren olgunlaşmaya başlayan yumurta hücresini barındıran içi sıvı dolu kesecik, yani folikül, çeşitli nedenlerle gelişememekte ve gelişimin yarıda kalması, her defasında yumurtalıklardan birinde milimetrik boyutlarda bir kistin oluşmasıyla sonuçlanmaktadır.​

Polikistik, kelime olarak “çok sayıda kist” anlamına gelen ve bu durumu tarif etmek için kullanılan bir kelimedir. Over ise Latince’de yumurtalık anlamına gelen kelimedir.

Sendrom, tıpta “belirtiler topluğu” anlamına gelir.

Polikistik Over, tüylenme, adet düzensizliği, gebe kalamama, şişmanlama gibi çeşitli belirtilerle seyrettiğinde Polikistik Over Sendromu adını alır.

Bazı yazılarda ise Polikistik Over Hastalığı deyimi vücudun olumsuz etkilenmeye başladığı durumları tarif etmek için kullanılabilmektedir.

Sitemizde “Polikistik Over Sendromu” deyimi ve deyimi kısaltmak amacıyla PKO terimleri daha sık kullanılacaktır.

Resimler: olgun bir yumurta hücresi gelişim aşamalarını tamamlamakta ve yumurtlama (ovulasyon) sonrası corpus luteum adı verilen (türkçe: sarı cisime) yapıya dönüşmekte ve gebelik için gerekli progesteron hormonunu salgılamaya başlamaktadır. Olgunlaşmış folikülün ultrasonografide görülmesi oldukça kolaydır.


Kaynak: Dr. Kağan Kocatepe

Written by Pepapp

Comments

Leave a Reply
  1. Thanks a lot for providing individuals with such a remarkable opportunity to read from this site. It’s always very great and stuffed with fun for me and my office friends to search your website at a minimum thrice per week to read the fresh items you will have. Of course, I am also at all times happy considering the tremendous inspiring ideas you serve. Certain 2 points in this article are absolutely the best we have ever had.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments