Regl Dönemin Yoğun Geçiyorsa, Senin İçin Önerilerim Var!

Regl dönemi her kadında aynı zamanda olmadığı gibi aynı şartlarda da olmayabiliyor. Bazı kadınların regl dönemleri daha uzun ve yoğun geçebiliyor. Bu da hayatı bir parça zorlaştırıyor. Uzmanlar regl kanamasının 3-7 gün arasında olmasını normal kabul ediyor. Regl olan bir kadın yaklaşık 40 ml kadar kan kaybediyor ki bu da gayet normal. (Eğer reglin sık sık bir haftadan fazla sürüyorsa ve ağır geçiyorsa doktora danışmanda fayda var tatlım.) Fakat bazen insanı yorgun, isteksiz, halsiz ve depresif kılacak kadar yoğun olabiliyor bu dönem. Yoğun regl dönemlerinde beslenmene, uyku düzenine, alışkanlıklarına yani kısaca kendine dikkat ettiğinde bu bir haftalık süreci daha rahat atlatman mümkün aslında. Çünkü hayatının bir parçası olan bu dönemde ne kadar yalnız ve stresli olursan kendini kötü hissetmeye o kadar meyilli oluyorsun. Enerjinin bu dönemde de olabileceği kadar seni desteklemesine izin vermelisin. Yani pes etme ve direncini yitirme diyorum. Tabii kendini çok zorlamadan ve tatlı molalar vererek. Çünkü bu dönemde dinlenmek, biraz şımarmak ve küçük lezzet kaçamakları yapmak bizim olmazsa olmazımız. Eğer yoğun regl döneminden mustaripsen; keyfini yerine getirecek, uykulu ve mutsuz halinden bir nebze çıkmanı sağlayacak önerilerim var. İşte o öneriler!

1- Yoğun regl dönemi yoğun adet kanaması demek. Bu da demir kaybı demek oluyor ki demir vücudumuz için son derece gerekli bir element. Bu dönemde demir kaynağı besinleri tüketmeli ve demirin vücutta emilmesi için de yanında C vitamini içeren besinlere yer vermelisin. Örnek olarak; ıspanak yemeği ve taze sıkılmış portakal suyu ikilisi gibi.

2- Yeterli ve kaliteli bir uyku çekmek kendini daha iyi hissetmeni sağlar. Çünkü uykuda ihtiyacın olan enerjiyi toplarsın ve dinlendiğini hissedersin. Bu dönemde yoğun kanamalar sebebiyle uyuyamıyor olabilirsin. Yatmadan önce kedi otu çayı içmeni öneririm. Ve yatağa girerken telefonunu da mutlaka kapat.

3- Hem enerji veren hem de tatlı ihtiyacını karşılayacak besinler mevcut. Bunlar kendini daha güçlü ve motive hissetmeni de sağlayacak. Mesela bir parça bitter çikolata, bir avuç badem, bir avuç ceviz, bir kase kuru meyveli yoğurt ve bir bardak tarçınlı süt gibi.

4- Moralini yerine getirirken hayattan kopmanı da engelleyecek ve tabii ki seni fazla yormayacak aktivitelerde bulunabilirsin. Temiz havada hafif tempolu yürüyüş, evinin sıcak ortamında meditasyon yapmak, çok sevdiğin bir arkadaşınla sıcak çikolata içmek bunlardan birkaçı olabilir. Ya da belki uzanıp kitap okumayı, dizi izlemeyi tercih edersin.

5- Bu dönemde daha rahat ve güvende hissetmeni sağlayacak bir hijyenik ped kullanmalısın. Çünkü pedini sık sık değiştirmek zorunda kalmak, sabah uyanınca yatağını kontrol etmek, bir yerde uzun süre oturmaktan çekinmek gibi durumlar seni daha çok strese sokabilir. Regl dönemi daha çekilmez hale gelebilir.

Hep seni düşünen en iyi arkadaşın olarak, böyle durumlar için sana çok etkili ve kullanışlı bir ped önermek istiyorum. Kotex Ultra Pedler; yoğun geçen regl dönemlerinde daha rahat, daha güvende, daha iyi hissetmeni sağlayacak: Vücuda daha iyi uyumu ile %0’a varan sızdırma, aynı zamanda %100’e kadar rahalık ve güven sağlar. Kotex Ultra Pedler ile hayatına ara vermiyor ve kendin için güzel şeyler yapmaya devam ediyorsun. Çünkü benim en iyi arkadaşım yoğun ve zorlu demez; regl günlerinde de kendine iyi bakar. O bu dönemde de sağlıklı yaşar. O #isterseyapar!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments