SinirliSinirli AğlamaklıAğlamaklı MinnoşMinnoş Sesli GüldümSesli Güldüm BayıldımBayıldım Aman Tanrım!Aman Tanrım! Nalet Olsun!!1!Nalet Olsun!!1!

Regl Döneminde Daha Aktif Olmak İçin Yapman Gereken 10 Şey

Regl dönemleri kabuğumuza çekildiğimiz, dünyaya küstüğümüz bir dönem olmak zorunda değil. Çünkü aslında sağlıklı ve doğal bir süreç. Hem bu dönemde metabolizmamız daha hızlı çalışıyor, vücudumuz toksinlerin bir bölümünü dışarı atıyor ve artan östrojen hormonu cildimize parlaklık veriyor. Bir de işin psikolojik boyutu var. Mesela bu dönemde mutluluk hormonunun artması gibi. Yani regl döneminin hayatı bir kenara bıraktığımız bir dönem olması gerekmiyor. Hayat zaten hızlı akarken regl dönemlerinde eve ya da yatağa kapanıp, 1 haftanın öylece geçmesini beklemek de pek mümkün değil zaten. Çünkü yapacak ya da yapmaktan zevk aldığımız işlerimiz, her gün biraz daha yaklaştığımız hedeflerimiz, gerçekleştirecek hayallerimiz var. Bu yüzden regl dönemlerini de diğer günler gibi geçirmeli ve hayatımıza devam etmeliyiz. Kendimize özen göstererek ve yapmayı sevdiğimiz şeyleri yaparak… Senin için regl dönemlerinde daha iyi ve daha aktif hissetmeni sağlayacak 10 önerim var:

1- Regl dönemlerinde yorucu olmayan ve regl dönemi için hazırlanmış yoga setlerini denemek rahatlatıcı ve enerji verici olabilir. Ayrıca bu hareketler, vücudundaki şişliklerden kurtulmana da yardımcı olur. Kendini daha canlı hissedersin.

2- C vitamini regl dönemlerinde sana canlılık ve mutluluk verir. Mesela günde 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu ilaç gibi gelir. Ayrıca kan kaybı olduğu için bu dönemlerde mutlaka demir almalı, demirin de vücudunda emilmesi için mutlaka C vitamini tüketmelisin.

3- Bazı hafif egzersizler regl sancılarını ve kramplarını hafifletir. Bu da daha aktif ve hareketli olmanı sağlar. Zaten egzersiz yapmak günlük rutininin bir parçası olmalı. Mesela yürüyüş ya da pilates gibi.

4- Regl dönemlerinde ılık bir duş gibisi yoktur. Halsizliğe iyi gelmesinin yanı sıra psikolojik olarak da kendini keyifli hissedersin. Temizlenmek, yenilenmek, gözeneklerinin açılması ve çiçek gibi kokmak moral vericidir.

5- Boş vermeyip, kendine bakmak da regl dönemlerinde aktif hissetmenin yollarından biridir. Bu dönemlerde kişisel bakımı bir kenara bırakmamak, motive edici ve moral yükseltici şeyler yapmak önemlidir. Saçları yaptırmak ya da meditasyon yapmak gibi.

6- Sosyal aktivitelerden regl dönemlerinde de uzak kalmamak gerekir. Bu sayede enerjiyle dolar ve daha zinde hissedersin. Mesela sevdiğin arkadaşlarınla buluşabilir ya da romantik bir yemeğin keyfini çıkarabilirsin. 

7- Regl dönemlerinde hayattan kopmamalı, sevdiğin rutinleri, hobilerini uygulamaya devam etmelisin. Spora gitmek, bisiklet sürmek, dil kursuna devam etmek, dans etmek… yani aktif olmak. Regl döneminde yaratıcılığının arttığını da unutma. 

8- İçinde mutluluk hormonu salgılamaya yardımcı “triptofan” olan bazı besinlerden yardım alabilirsin. Deniz ürünleri, soya fasulyesi, süt, susam gibi bu besinler; gerginliğe, depresyona, isteksizliğe iyi gelir. 

9- Mutlu ve aktif hissetmek için regl dönemlerinde bol bol kalsiyum tüketmelisin. Çünkü kalsiyum kemiklere ve sinir sistemini destekler. Kendini daha enerjik ve her şeyi başarmaya hazır hissedersin. Yataktan daha kolay kalkarsın. 

10- Bir de regl dönemlerinde daha aktif olmanı sağlayacak “yapılmaması” gerekenler vardır. Çok fazla kafein ve şeker tüketmek, sigara içmek bunlardan bazılarıdır. Kafein içinin sıkılmasına, şeker şişmene neden olur; sigara da vücuduna giren oksijeni azaltır.  

Regl dönemlerinde daha aktif olman için bir madde daha var! 

11- Regl dönemlerini de hayatının bir parçası olarak görmen, hayatına kendi istediğin ve keyif aldığın şekilde devam etmen için Yeni Kotex Active yanında! Çünkü aktif bir kadın hayatın her gününün değerli olduğunu bilir, hareketsiz yapamaz, hiçbir şey onun modunu düşüremez, hiçbir şey onu durduramaz. Çünkü o #isterseyapar! Sen de Yeni Kotex Active’in esnek yapısı ve hava alan 100 binden fazla mikro gözeneği ile hareket halindeyken hatta spor yaparken bile rahatlık ve güvenin tadını çıkar! Yeni Kotex Active’i hemen dene!

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments