SinirliSinirli AğlamaklıAğlamaklı MinnoşMinnoş Sesli GüldümSesli Güldüm BayıldımBayıldım Aman Tanrım!Aman Tanrım! Nalet Olsun!!1!Nalet Olsun!!1!

Regl Döneminde Geceleri Daha Rahat Uyuman İçin 7 Tavsiye

Rahat ve deliksiz bir uyku yaşam kalitemizi arttıran alışkanlıklardan biri. Belki de en önemlisi. Çünkü uyku, vücudumuzun dinlenmesini ve yenilenmesini sağlıyor. Yeni bir güne başlarken tazelenmiş enerjiyle, güç toplamış olarak ve güne hazır bir şekilde uyanıyoruz. Beynimiz dinlendiği için konsantrasyonumuz artıyor. Cildimiz yenilenirken bedenimiz güçleniyor. Kendimizi çok daha iyi hissediyoruz. Bu yüzden yeterli ve iyi bir uyku almamız yani günde en az 7 – 8 saat uyumamız şart. Kadınlar dönem dönem hormon değişimi yaşadıkları için uykuya dalmaları ya da uzun süre uyumaları biraz daha zor olabiliyor. Özellikle de regl dönemlerinde. Aslında regl dönemlerinde uykuya daha çok ihtiyacımız olduğu bir gerçek. Çünkü ekstra bitkin ve halsiz hissediyoruz. Fakat bu dönemde uykumuz da daha sık bölünüyor. Regl ağrıları ve bazen de regl olmanın psikolojisi ile tedirgin hissettiğimiz için. İşte şimdi sana regl dönemlerinde geceleri uykunun sık sık bölünmemesi ve daha rahat uyuman için bazı tavsiyeler vereceğim. Başlayalım!

1- Yatmadan önce sakinleştirici etkisi olan, hafif tempolu müzikler dinlemek gerginliğinin azalmasına ve yavaş yavaş uykuya dalmana yardımcı olabilir. Yağmur sesinin uyku getirici etkisi varmış, aklında olsun.

2- Aromaterapi yağlarının yatıştırıcı gücünden faydalanabilirsin. Mesela lavanta yağı depresyon ve kaygı seviyesini azaltır, pozitif duyguları yükseltir. Uyku yastığına veya uyku gözlüğüne birkaç damla damlatabilirsin.

3- Yatmadan bir süre önce gevşemene yardımcı olacak yoga pratikleri yapabilirsin. Mesela Viparita Karani yani Bacak Duvarda Pozu gibi.

Viparita Karani: Bir duvar önüne geç, sırt üstü uzan ve bacaklarını duvara yasla. Başın ve sırtın yerde, bacakların da 90 derecelik açı oluşturacak şekilde duvarda olsun. Yavaşça kalçanı kaldır, vücudunu esnet. 5 dakika nefes alıp vererek bu pozisyonda kal. Kalkarken de ayaklarını sağa ya da sola yatırarak kalk.

4- Bitki çaylarının huzur veren etkisinden destek alabilirsin. Özellikle papatya çayı böyle bir çaydır. Kasları rahatlatır, bedeni dinlendirir. İçine bir parça limon, bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsin.

5- Yatmadan önce sıcak bir duş almak, meditasyon yapmak, sevdiğin bir kitabı okumak, masaj yapmak uykuya dalmanı kolaylaştırabilir. Bu da daha uzun süre uyuman anlamına gelir.

6- Gece boyunca çevrende uykunu bölecek şeyler olmamasına da dikkat etmelisin. Elektronik aletleri kapatmalı, yattığın odayı havalandırmalı ve rahat bir uyuma ortamı yaratmalısın.

7- Gece olabilecek sızıntılar için de özel olarak tasarlanmış ve geceleri ekstra koruma sağlayan hijyenik pedleri tercih edebilirsin. Böylece panikle uyanmaz, her uyandığında kendini ve etrafını kontrol etmek zorunda kalmazsın.

Ben böyle bir ped biliyorum! Regl döneminde geceleri daha rahat uyuman, güne daha hazır uyanman, kendini daha iyi hissetmen için Kotex Ultra Gece var! Kotex Ultra Gece ile en yoğun günlerde bile %100’e kadar rahatlık ve güven seninle. Onunla geceleri sık sık uyanma derdinden ve tedirginliğinden kurtuluyorsun. Böylece dinleniyor, canlanıyor ve parlıyorsun. Regl günlerin daha sakin ve huzurlu geçiyor. Sana da bu dönemin olabildiğince tadını çıkarmak kalıyor. Çünkü regl dönemi aslında kendimize döndüğümüz, iç sesimizi dinlediğimiz ve bedenimizi önemsediğimiz bir kutlamaya dönüşebilir. Çünkü kadınlar #isterseyapar!

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments