SinirliSinirli AğlamaklıAğlamaklı MinnoşMinnoş Sesli GüldümSesli Güldüm BayıldımBayıldım Aman Tanrım!Aman Tanrım! Nalet Olsun!!1!Nalet Olsun!!1!

Regl Dönemini Sakin Geçirmenin Yolları

Side view of serene woman sitting on sandy beach against blue sky outdoors

Hayatımızın belli bir kısmını oluşturuyor regl dönemleri. Her şey yolunda gidiyorsa neredeyse her ay bu süreci yaşıyoruz. Peki, her defasında kendimizi halsiz vemutsuz hissetmeyi mi yoksa bu dönemi rahat geçirmeyi mi tercih ederiz? Bence buna hepimizin cevabı aynı olurdu. Hiçbirimiz yorgunluk, isteksizlik, depresyon gibi belirtileri tercih etmezdik. Regl döneminin semptomlarını daha hafif hale getirmenin yolları olduğunu biliyoruz. Doğru beslenmek, iyi uyumak, hafif egzersizler yapmak, bol su içmek ve bazı gıdalardan uzak durmak gerçekten çok fark ediyor. Bir de bu dönemi doğal karşılamak ve bu dönemle uyum içinde olmak var. Bu taze bir vizyon. Regl dönemini doğamızın bir parçası olarak görmek ve bu dönemde hem doğamızla hem de doğayla bir bütün olmak. Aslında biraz da şartları lehimize çevirerek regl döneminden keyif almak. Evet, regl döneminden keyif almak mümkün. Çünkü bu bizim kendimizle daha yakın olduğumuz, bağ kurduğumuz ve içe dönme şansımızın olduğu bir an. Hem regl olmanın iyi yanları da yok değil. Vücudumuz bizimle konuşuyor, bize sağlık raporu veriyor. Yenileniyor ve canlanıyoruz. Cildimiz östrojen hormonu ile parlıyor. Sezgilerimiz bir kurt gibi keskinleşiyor. Bu yüzden ona daha pozitif gözlerle bakabiliriz.

Şimdi sözlerime regl döneminde kendimize iyi davranmalı, vücudumuzu dinlemeli, rahat ve doğal olmalıyız diye başlıyor ve regl dönemini böyle geçirmek için neler yapabileceğimiz ile devam ediyorum…

1- Bu dönemde biraz tembel olmanın bir sakıncası yok. Önemli görüşmeler, kararlar biraz bekleyebilir. Şimdi sen ve hormonların kaos değil, düzen istiyorsunuz.

2- Cilt bakımına ara vermen gerekmiyor. Cildin bu dönemde yoğun uygulamaları tolere edemeyebilir ama yattığın yerden bakım yapabilirsin. Nemlendirici kağıt maskeler bunun için var.

3- Ilık bir duş bedenini rahatlatırken seni de sakinleştirir. Çünkü gözeneklerinin nefes almaya ihtiyacı var, senin de kendini freş hissetmeye.

4- Canın bir şey yapmak istemiyorsa ve böyle bir fırsatın varsa yapma. Mazeretin çok açık: Sen şimdi kendinle kalmalı ve slow bir müzikle yavaşlığın tadını çıkarmalısın.

5- Kafein, ekstra tuz, fazla yağlı yiyecekler şişkinliğe sebep olabilir. Kendini şişkin hissetmekse nereden baksan rahatsızlık sebebi. Bu yüzden bunlar biraz beklesinler.

6- Tatlıya her zaman yer vardır. Bu dönemde mutlu hissetmek için bir tabak tatlı tüketebilirsin. Tatlını sütlü veya meyveli seçersen daha rahat edersin.

7- Bol giysiler, neşeli çoraplar, minnoş bir battaniye, sıcak su torbasının güvenli rahatlığı, hafif masaj… Kulağa çok huzurlu geliyor değil mi?

8- Yoganın içsel dengeyi bulmak ve zihnini boşaltmakla bir ilgisi var. Hem de hayatına hareket katarak kaslarını gevşetiyor ve dolayısıyla ağrılarını hafifletiyor. Daha ne isteriz!

9- Bitter çikolata, papatya çayı gibi kramplarını hafifletecek ve modunu yükseltecek besinlerden ve çaylardan destek alabilirsin. Onlar senin bu dönemdeki yakın arkadaşların.

10- Stres senden uzak olsun. Nasıl mı? Sevdiğin şeyleri yaparak. Nasılsa buna vaktin var. O zaman aç kitabını, filmini, müziğini ve bırak kendini.

Bonus: Battaniyeyi üstüne çek ve bir güzel uyku çek. Bunu bir nevi şarj olmak gibi gör.

Regl döneminde kendinle daha çok ilgilen ve bu dönemi doğal karşıla, doğal yaşa. Bunun için sana çok güzel bir ürün önereceğim. Her zaman cilt sağlığını önemseyen Kotex senin için doğal bir hijyenik ped geliştirdi: Kotex Natural %100 Pamuk! Kotex Natural’in üst yüzeyi plastik, boya, klor ve parfüm içermiyor ve %100 pamuktan oluşuyor. Üstelik hipoalerjenik olan Kotex Natural, eşsiz 3D emici merkez ile hızlı emicilik sağlıyor. Vücuda en uyumlu koruması ile %0’a varan sızıntı sunuyor ve %100 geri dönüşümlü ürün paketi ile doğaya, canlılara zarar vermiyor. Eğer senin için de en doğal olan ürünü kullanmak önemliyse, hem kendine hem doğaya saygılıysan Kotex Natural %100 Pamuk senin ürünün olacak. Onunla rahat ve güvende hissetmen çok doğal olacak. Gelelim son söze… Regl dönemini hayattan koparak, kendini ağırlaşmış ve bitkin hissederek değil; sakin ve huzurlu bir şekilde geçir. İçsel enerjin yüksek olsun, kendi merkezinde kal. Çünkü hayatının her dönemi değerli. Çünkü hayatın kendisi değerli, sen değerlisin. #isterseyapar!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments