Salgın Hastalıklara Karşı 2 Etkili Önlem: Beslenme ve Spor!

Her şeyin ilacı sağlıklı bir hayat. Çünkü hastalıklar, özellikle de bulaşıcı olanları, vücut direnci zayıf, bağışıklığı az olanları daha çabuk etkiliyor. Dengeli ve sağlıklı beslendiğinde, düzenli egzersiz yaptığında, bol su içtiğinde, açık havada ya da havalandırılmış ve temiz ortamlarda bulunduğunda, uykunu yeterince aldığında hastalıklara yakalanma riskin daha düşük oluyor. Hele ki dünyanın bir numaralı probleminin bir salgın hastalık olan Corona Virüsü olduğu şu dönemde. Damlacık yoluyla bulaşan, kalabalık ve kapalı ortamlarda daha sık görülen Corona Virüsü için tabii ki en etkili önlem kişisel hijyene dikkat etmek. Elleri sık ve doğru şekilde yıkamak, insanlarla fiziksel temastan kaçınmak, hapşırma ve öksürme esnasında ağzı kapatmak ve kirli yüzeylere dokunan ellerle yüze dokunmamak. Ama güçlü bir bağışıklık sistemi ile zaten vücudumuzu güvenceye almış oluyor ve salgınlarla çok daha güçlü bir şekilde savaşabiliyoruz. Şöyle düşün; bizler Wonder Woman’larız ve bağışıklık sistemimiz de bizim kalkanımız. Bunun için sana 2 etkili önerim var:

Beslenme: Hastalıklara karşı korunmada beslenmenin önemli bir rolü var. Çünkü iyi bir beslenme, vücut sağlamlığını ve yaşam kalitesini artırıyor. Bunun için de her gün mutlaka A, B, C, E, B6 ve B12 vitaminlerini alman gerekiyor. Yani şu besinleri mutlaka tüketmelisin: Keten tohumu, yumurta, balık, yeşil yapraklı sebzeler, süt ve süt ürünleri, turunçgiller, kuru baklagiller. Ayrıca demir, savaşçı hücreleri yenilerken; çinko, virüs cinsinin çoğalmasını engelliyor. İşlenmiş gıdalardan ve şekerden de uzak durmak gerekiyor. Ek olarak, günde en az 3 litre su tüketmen gerektiğini de unutma. Ve sigara kullanıyorsan hemen bırakmalısın!

Spor: Spor yapmak vücudunu güçlendiriyor, hayatına hareket katıyor. Düzenli egzersiz yaparak hem bağışıklık sistemini koruyabilir hem de hastalıkları önleyebilirsin. Bunun için her gün açık havada yarım saat yürüyebilir ya da bisiklet sürebilirsin. Evde egzersiz, pilates ve yoga yapmak da oldukça etkili. Özellikle plank sana çok iyi gelir. Ayrıca spor, strese ve stresin sebep olduğu hastalıklara karşı da etkili. Dinleniyorsun, yenileniyorsun, canlanıyorsun. Sonuç olarak spor yapanlar enfeksiyonlara karşı daha dayanıklı bir hale geliyor.

Neyse ki sana özel beslenme ve egzersiz programını bir arada sunan AXAFit Fit Asistan var! Sağlıklı yaşam ile ilgili ihtiyaç duyulan özellikleri tek çatı altında toplayan AXAFit uygulaması; senin için günlük fitness ve beslenme programı sunuyor. Uygulama içindeki Fit Asistan, birkaç soruya vereceğin cevaplar yardımıyla, sana özel diyet ve egzersiz programı hazırlıyor. Sadece egzersiz ve beslenmeyle de kalmıyor; meditasyon, su tüketimi, adım sayar ve koşu takibi özellikleriyle de seni destekliyor. Sen de Fit Asistan ile hem bağışıklık sistemini güçlendiriyor hem de olası salgınlara karşı daha güçlü bir şekilde korunuyorsun. Fit olmak ve iyi hissetmek de cabası!

AXA Sigorta tarafından geliştirilen AXAFit uygulamasını indirmek için hemen tıkla:

Apple Store: https://apps.apple.com/tr/app/axafit/id1178954904?l=tr

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.axa.axasagligim.tr&hl=tr

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments