Salgın Hastalıklardan Korunmak İçin 6 Öneri

Dünyanın gündeminde Corona Virüsü var. Çünkü bu virüs büyük bir hızla yayılarak tüm dünyayı etkisi altına aldı. Yüz binlerce kişiye bulaştı, binlerce kişinin ölümüne yol açtı. Corona Virüsü’nün bu kadar etkili olmasının en büyük sebebi damlacık yolu gibi kolay bir şekilde bulaşması ve bulaştığı kişide ölüme götüren ciddi hastalıklara yol açması. Tokalaşmak, bir insanın çok yakınında durmak, dezenfekte edilmemiş elleri yüze ve ağza götürmek bu virüsün bulaşmasına yetiyor da artıyor bile. Hal böyleyken de tüm dünyada bu virüsten ve olası salgınlardan nasıl korunabileceğimiz, ne çeşit önlemler alabileceğimiz, kendimizi nasıl temiz tutabileceğimiz konuşuluyor. Uzmanlar bu konularda bilgiler veriyor ve bizi uyarıyor. Çünkü dünya tarihinde bu tarz bulaşıcı hastalıklar yeni değil. Bundan önce SARS, daha öncesinde domuz gribi, kuş gribi, İspanyol gribi vs. vardı. Bu dönemlerde de insanlık olarak çeşitli önlemler aldık. İşte ben de bu yüzden sana Corona Virüsü de dahil salgın hastalıklardan korunman için 6 öneri ile geldim. Başlayalım!

1- El hijyenine itina göstermelisin. Ellerini su ve sabunla 20 saniye boyunca yıkamalı, dışarı çıktığında el antiseptiği kullanmalısın.

2- Öksürdüğünde ya da hapşırdığında ağzını ve burnunu mendille kapatmalı, o mendili hemen çöpe atmalısın. Mendil yoksa da dirseğinin iç kısmını kullanmalısın.

3- Kirli ellerinle ağzına, burnuna, gözlerine dokunmamalısın. Virüsler kapı kolu, merdiven trabzanı, metrobüs direği, elektrik düğmesi gibi yüzeylerde kolayca barınırlar çünkü.

4- Kalabalık ortamlardan uzak durmalı, tokalaşma ve sarılmadan kaçınmalısın. Mümkünse bulaşıcı hastalığın yoğun olduğu ülkelere gitmekten kaçınmalısın.

5- Bağışıklık sistemini güçlendirmeli ve bunun için de sağlıklı beslenmelisin. Egzersiz yapmak, açık havada bulunmak ve uyku düzenine dikkat etmek de bir o kadar etkili.

6- Gerektiğinde, yani kapalı ve kalabalık alanlara girdiğinde, ağzı ve burnu kapatan cerrahi maske kullanmalısın.

Eğer salgın hastalıklarla ilgili şüphelerin varsa ya da daha ayrıntılı bilgi edinmek, bir uzmanla birebir görüşmek istiyorsan hastaneye gitmeden doktorunla görüşebilirsin. Nasıl mı? Daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşama kavuşmana destek olmak için geliştirilen AXAFit uygulamasındaki Doktorderki sayesinde! Doktorderki ile dilediğin doktora istediğin an ulaşabilir, aklındaki soruları paylaşabilirsin. Böylece kendini daha güvende hissedersin. <3

Doktorderki, konusunun uzmanı doktorlarla telefonundan online olarak iletişim kurmanı, sorularını sormanı, fotoğraf ve tahlil paylaşmanı sağlıyor. Bunun için yapman gereken tek şey AXAFit uygulamasını indirmek ve verilerini girmek, sonra da doktoruna danışmak. AXAFit ile iyi hissetmek elinde!

AXA Sigorta tarafından geliştirilen AXAFit uygulamasını indirmek için hemen tıkla:

Apple Store: https://apps.apple.com/tr/app/axafit/id1178954904?l=tr

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.axa.axasagligim.tr&hl=tr

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments