Son Zamanlarda Adını Sıkça Duyduğumuz 5 Başarılı Kadın

Geçtiğimiz 10 yılın sloganı neydi: Gelecek kadınlardır. Gerçekten de hayatın çeşitli alanlarında adını duyuran pek çok kadınla karşılaştık ve pek çok kadın yapılamaz deneni yaptı, başarılamaz denileni başardı. Kimisi uzaya gitti, kimisi ruhumuzu bambaşka evrenlere taşıyan şarkıları besteledi. Bazıları “bu iş erkek işi” tabusunu yıkarken, bazıları da ülkeleri yönetmeye karar verdi. Kabinesini de kadınlardan seçti. İnsanın doğasını çözmüş birkaçı ise oyunculuklarıyla göz doldurdu, doğayı anlamaya çalışan birkaçı da keşfetti, icat etti, buldu. Dünyayı daha iyi bir yer yapmak isteyenler arasında çokça kadın vardı. Görünen o ki yeni 10 yılın da kahramanları ve değişim yaratanları kadınlar ve dişi enerjiye sahip olanlar olacak. Çünkü kadın araştırır, anlamaya çalışır, merak eder, yaratır. Savaşmak yerine çözüm üretir. Çünkü kadın pes etmeyi sevmez, vazgeçmeyi istemez. Enerjisi yüksektir, harekete geçti mi durdurması zordur. Kadının dayanma gücü yüksektir. Hem bilim de öyle diyor. O zaman hadi, son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz 5 başarılı kadına bir bakalım. Onlardan aldığımız güçle, kendi gücümüzün de farkına varalım ve geleceği beraber şekillendirelim. Ama dünya çapında ama kendi çevremizde… Çünkü değişimin büyüğü küçüğü olmaz, etkisi olur.

Sanna Marin: Finlandiya’nın 2019’da seçilen başbakanı. 34 yaşındaki Marin, dünyanın şu anda görev yapan en genç başbakanı ve Finlandiya’nın en genç başkanı olma özelliği taşıyor. İnsan hakları ve eşitlik onun gündeminde olan temel konular. Bir de geçmişinde kasiyerlik olduğu ve pek de zengin olmayan bir aileden geldiği için herkesin yeterince çalışırsa hayallerine ulaşabileceğini savunuyor.

Hildur Guðnadóttir: İzlandalı müzisyen, özellikle son zamanlarda ses getiren film ve diziler için bestelediği müziklerle biliniyor. Birer başyapıt sayılan “Chernobyl” (2019) mini dizisinin ve “Joker” (2019) filminin müziklerini o besteledi. Yani bu iki efsane yapımın her bir notasında onun kulağı ve parmakları var. Joker filminin müziği ile bu yıl En İyi Film Müziği Oscar’ını da o kazandı.

Greta Gerwig: Amerikalı oyuncu, yönetmen, senarist ve oyun yazarı. Biz onu özellikle “Frances Ha” (2012) filmindeki performansından tanısak da o aslında çok başarılı bir yönetmen. Son iki senedir filmleriyle Oscar’a aday oluyor. Evet, “Lady Bird” (2017) ve “Little Women” (2019) onun eserleri. Her iki film de kadın odaklı ve kadın dünyasına dair.

Serena Williams: O Amerikalı profesyonel bir tenisçi. Başarıları saymakla bitmiyor. 23 Grand Slam şampiyonluğu ve çift kadınlarda üç, tek kadınlarda bir olimpiyat altın madalyası var. Hücum vuruşlarındaki sertliği ve etkili vuruşlarıyla tanınıyor. Kısa sürede dünyanın 1 numarası ve en çok kazanan kadın tenisçisi olmayı başarması ise onun alametifarikası.

Greta Thunberg: Henüz 16 yaşında olan İsveçli bir eylemci o. 2018’de iklim değişikliği ile savaşmaya hemen başlanması gerektiğini savunarak, protestolarına başladı. “İklim için okul grevi” eylemi ile medyanın ve diğer çocukların da dikkatini çekti. O zamandan beri iklim aktivistliği yapmaya ve dünyayı değiştirmeye devam ediyor. 2019’da, Time dergisinin kapağında yılın kişisi olarak o yer aldı.

Geleceği inşa ederken bir tuğla da senden gelecek, biliyorum. Çünkü sen de cesur, güçlü, akıllı ve yeteneklisin. Kendine inandığın ve hiçbir şeyin sana engel olmasına izin vermediğin zaman tamam bu iş. İşte bu yüzden regl günlerinde pamuksu ve emici yüzeyi ile %100’e kadar rahatlık ve güven veren Kotex Ultra pedleri kullan. Kadınlar başarmak istediklerinde regl günleri onlara engel olmadı, pedleri de öyle. Onlar isterlerse bütün krizlerle baş eder, dünyanın ihtiyacı olan her şeyi üretebilir, insanlığı geleceğe taşıyabilir. Onlar #isterseyapar!

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments