Sonbahar Depresyonuna İlaç Gibi Gelecek Tavsiyeler

Autumn or Fall pattern, background and texture. Flat-lay of dried yellow and green tree leaves over mustard yellow painted wooden background, top view, square crop

Soğuk mu yağmur mu depresyon mu? Havadan sudan sebepler seni durdurabilir mi? Yazın bitimiyle birlikte kış aylarına doğru bir geçiştir sonbahar. Sararan yapraklar, kısalan günler, grileşen şehirler yağmurlarla birlikte depresyonu da beraberinde getirebilir. Oysaki aslında sonbahar yeni bir dönemin başlangıcı demektir. Okullar açılır, tatiller biter, işler yoğunlaşmaya başlar, yeni kararlar alınır, yeni start’lar verilir… Sonbaharı biraz da böyle görmek gerekir. Senin hayata zaten bu perspektiften baktığını biliyorum. Çünkü sen de -tıpkı doğa gibi- sonbaharı yenilenmek, tazelenmek, hedeflerine ilerlemek için bir fırsat olarak görüyorsun. Kendinle ilgili yeni şeyler keşfetmek, zamanını en verimli şekilde değerlendirmek için. Çünkü sonbahar ne kadar durgunsa sen o kadar canlısın. Şimdi sana sonbahar depresyonuna ilaç gibi gelecek tavsiyeler vereceğim. Sonra da yolumuza devam edecek ve yaza kadar gollerimizi gerçekleştireceğiz. Çünkü biz bunu yapabiliriz! Hadi, başlıyoruz!

1- Olumsuz ve geçmişte kalmış şeyleri düşünmeyi bırakabilir ve bugünü yaşayabilirsin. Bu yaklaşım geleceğe dair daha sağlıklı kararlar almanı da sağlar. Hayatının kontrolü ve pozitif düşünmek senin elinde.

2- Günde 15 dakikayı meditasyon yapmaya, kendinle kalmaya ve sessizliğe ayırabilirsin. Mum, tütsü ve sakin bir müzik eşliğinde nefes egzersizleri de sana iyi gelecek. Hem rahatlayacaksın hem de konsantrasyonun artacak.

3- Haftada en az 1-2 saat egzersiz yapabilirsin. Mesela bu, ruhuna da iyi gelen yoga olabilir. Günde en az 8 saat uyumak da çok önemli. Yani kısaca sağlıklı bir yaşam depresyonun en büyük düşmanıdır.

4- Mükemmel olmaya çalışmak yerine kendini olduğun halinle kabul edebilir, her olumsuz düşünceye karşı zihninde olumlu bir düşünce geliştirebilirsin. Kendini ve başkalarını yargılamayı bırakabilirsin.

5- Sabah uyanınca kendine şunu söyleyebilirsin. Bugün hayallerimi gerçekleştirmek ve kendim olmak için mükemmel bir gün. Ben istersem yapabilirim. Ayrıca sabahları ılık bir duşun da çözemeyeceği hiçbir sorun yok.

6- Dengeli beslenebilir, böylece B12, B6 gibi vitaminlerin yeterli alınmamasının yarattığı mutsuzluk halini yaşamazsın. Folik asit, D vitamini, kalsiyum, omega 3 yağ asitleri yerine basit karbonhidratlar tüketmek depresyona sebep olabilir. Belki de ihtiyacın olan tek şey cevizdir.

7- Klasik ama etkili: Sonbahar temizliği. Yatak odanı, ofis masanı, bahçeni, banyonu, buzdolabını temizleyebilir; hızını alamaz belki sosyal medyaya da bir el atarsın. Telefonunu temizlemeyi de unutma.

8- Kahve kokusu, yazdan kalma bir fotoğraf, güzel mottolar yazan post-it’ler, yumuşak bir battaniye, kuaför seansı ve sinema keyfi de sonbahar depresyonuna çok iyi gelen şeylerdir. Benden söylemesi. 🙂

Sonbaharın depresyonu varsa senin de bitmek bilmeyen bir enerjin var. Çünkü sen hayatın her alanında aktif olmayı seviyorsun, çünkü seni hiçbir iklim koşulu yıldıramaz. Neyse ki benim neşeli tavsiyelerim var. Bir de özel günlerinde rahat ve güvenli hissetmeni sağlayan Kotex Active var. Çünkü sen başarmak istediğinde özel günlerin sana engel olamaz. Çünkü ne sonbahar ne kış senin ışığını solduramaz. Çünkü benim tatlım #isterseyapar!

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments