BayıldımBayıldım

Stresi Azaltacak 5 Pozitif Tüyo

Stres, başarmak istediklerimizin önünde bir engel. Bedenimizi, zihnimizi, ruhumuzu olumsuz etkilediği gibi -ki bunlar bile stressiz yaşamak için başlı başına birer sebep- bizi hayallerimizden de alıkoyuyor. Bazen kendimizi unutacak kadar çalışmak, bazen her sorunu kafaya takmak, bazen hırs yapmak, bazen başaramamaktan korkmak, bazen tatile çıkmamak bile strese neden olabiliyor. Bu da kaygılı ve mutsuz bir hayata davetiye çıkarıyor. Bazen stres fiziksel rahatsızlıklara da neden olabiliyor. Baş ağrıları, kas tutulmaları, uykusuzluk, bağışıklık sisteminin düşmesi, hızlı yaşlanma ve dahası. Aslına bakılırsa bütün hastalıkların temelinde bir parça stres var. Ve günümüzde stres her zamankinden biraz daha fazla hayatımızda, bizi biraz daha fazla etkilemekte. Teknolojinin handikapları, kötü haberlerden haberdar olma hızı, hızlı ve tüketime dayalı yaşam, kendimize zaman ayırmamamız buna sebep. Fakat tabii ki stresle baş etmek mümkün. Yani onunla yaşamak ve bunu kabullenmek zorunda değiliz. Zaten olmamalıyız da. Hayata bir kere geldik ve yapmak istediklerimiz var. Keyfine varmak istediğimiz şeyler, görmek istediğimiz yerler, tatmak istediğimiz lezzetler, sevmek istediğimiz insanlar deneyimlemek istediğimiz maceralar var. O zaman derin bir nefes alıyor ve stresi azaltacak 5 pozitif tüyoya bir göz atıyoruz.

1- Sağlığına dikkat etmen stresi büyük ölçüde azaltır. Peki, bunun için ne yapman gerekiyor? Kaliteli ve besin değeri yüksek gıdalarla beslenmen, gün içinde en az 2 litre su içmen, haftanın her günü egzersiz yapman, deliksiz bir uyku çekmen gerekiyor.

2- Stresine iyi gelecek bir hobi edinmen de pozitif seçenekler arasında. Herkesin deneyimlemekten, zaman ayırmaktan keyif aldığı şeyler vardır. Yapman gereken tek şey kendi hobini bulmak ve onunla ilgilenmek.

3- Meditasyon yaparsan kendini dinlemiş ve zihnini boşaltmış olursun. Bunun için sessiz, sakin, havalandırılmış bir ortamda; rahat bir pozisyonda otur ve nefes alış verişlerine odaklan. Aklına bir şeyler gelebilir, onlarla savaşma, bırak geçip gitsinler.

4- Duygu ve düşüncelerini yazmayı dene. Böylece hiçbir şey içinde kalmaz, hepsini kağıda dökmüş olursun. Hem yazdıkça belki de, sana problemmiş gibi gelen şeylerin önemsiz olduklarını fark eder ya da yeni bakış açıları geliştirirsin.

5- Bu madde strese iyi gelen pek çok şeyi kapsıyor. Sokak hayvanlarını sev, dans et, gülümse, masaj yaptır, saçlarını değiştir, yeni ortamlara gir, işini değiştir, evcil hayvan sahiplen, bahçen olsun, başka şehirlere ve ülkelere git, birine yardım et, doğa yürüyüşlerine çık, aşık ol, kendini bir fikre ada…

Sen de hayatından stresi uzaklaştırmak için bir şeyler yap, stresin sağlığını, huzurunu, heveslerini, hayallerini olumsuz etkilemesine izin verme. Unutma, seni hiçbir şey durduramaz, başarmana hiçbir şey engel olamaz. Bunun için de gün boyunca en büyük destekçin olan Kotex günlük pedleri kullan. Yeni ve geliştirilmiş teknolojisi ve nefes alan yüzeyi ile Kotex günlük pedler; %100’e kadar rahatlık ve ferahlık sağlarken pamuksu yumuşaklığı cildini rahat hissettirmek için her zaman seninle! Şimdi derin bir nefes al, iyi şeyler düşün, hayatındaki güzelliklerin farkına var, yapmak istediklerini hatırla ve kendine güven. Benim biricik arkadaşım stresi kovar, o #isterseyapar!

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments