SinirliSinirli AğlamaklıAğlamaklı MinnoşMinnoş Sesli GüldümSesli Güldüm BayıldımBayıldım Aman Tanrım!Aman Tanrım! Nalet Olsun!!1!Nalet Olsun!!1!

Uykuya Dalmayı Kolaylaştıran 7 Yöntem

Günün en önemli kısmı gece uyuduğumuz zamanlar aslında. Çünkü uykuda yenilenir ve tazeleniriz. Vücudumuz kendini onarır, zihnimiz yeni bir güne hazırlanır. Düzenli ve kaliteli bir uykunun faydaları çok fazladır. Yorgunluk ve stresi giderir, yaşam kalitesini artırır. Sindirimi düzenler, kilo vermeyi kolaylaştırır. Cildi yeniler, kemik ve kasları güçlendirir. Beyni dinlendirir, daha iyi konsantre olmamızı sağlar. Yani yeni bir günde, yeni hedefler için hazır ve enerjik olmamızı sağlar. İşte bunun için günde en az 7 saat uyumalı ve dinlendiğimizden emin olmalıyız. Çünkü bizi ileriye taşıyacak enerjiye ihtiyacımız var ve bu da uykuda var. Günümüzde cep telefonları, stres, iş yoğunluğu, uyuduğumuz ortamın elverişsizliği gibi durumlar yüzünden uykuya dalmamız zorlaşabiliyor. Oysaki dikkat edeceğimiz birkaç rutinle uykuyu dengeli ve yeterli bir hale getirebiliriz. Bize iyi gelecek bir uyku alışkanlığı edinebiliriz. Şimdi sana uykuya dalmayı kolaylaştıran 7 yöntemden bahsedeceğim.

1- Her akşam düzenli olarak uyguladığın bir uyku rutinin olsun. Mesela cep telefonunu kapa, ılık bir duş al, bir bardak süt iç, dişlerini fırçala, gece kremini sür ve yatağa gir.

2- Eğer uykun geldiğini hissediyorsan her ne ile uğraşıyorsan bırak ve hemen yatağa git. Dikkatini dağıtıp uykunu kaçırma ya da kanepede uyuyakalma.

3- İnsanı rahatlatan bir şey varsa o da temiz çarşaf ve yastık kılıfıdır. Yatağının bu anlamda uyku için çekici olmasını sağla. Ortopedik yatakları ve boynuna uygun yastıkları tercih et.

4- Uyuduğun ortamda dikkatini dağıtacak bir ışık olmasın. Saatinin ışığı, cep telefonun ışığı, modem ışığı, hatta hafif aralık perdelerden yayılan ışık gibi.

5– Uyuduğun ortamın yeterince havalandırıldığından emin ol. Yetersiz oksijen stresli olmana sebep olduğu gibi nefes almanı da baskılar. Kışları da yatağını sıcak su torbasıyla ısıtabilirsin.

6- Yatağa yattığın anda her şeyi geride bırak ve kendini serbest bırakarak uykuya yavaş yavaş dal. Eğer düşünmeden edemiyorsan 100’den geriye sayabilirsin.İşe yarıyor. 🙂

7- Uyku hormonu melatonindir. Yatmadan önce melatonin salgılamana yardımcı olarak şeyler tüketebilirsin. Mesela muz ya da papatya çayı gibi.

Rahat, huzurlu, deliksiz bir uyku uyu ki günün istediğin gibi geçsin. Yapmak istediklerine konsantre olabilesin. Regl gecelerinde de endişelenmemek ve iyi bir uyku çekmek için Kotex Ultra Gece kullan. Kötü sürprizlerle karşılaşma ve ertesi gün dinlenmiş olarak uyan. Zaten stresli olan regl dönemin daha huzurlu geçsin. Kotex Ultra Gece ile en yoğun günlerde bile %100’e kadar rahatlık ve güven seninle! Kendine, bedenine, ruh haline önem veren her kadın iyi uyur. Çünkü uyku onun motivasyonudur. Çünkü hayaller beklemez. İyi uyuyan bir kadın hayatın tadını çıkarmaya, hayallerini gerçekleştirmeye, yüksek enerjiyle kendisi olmaya hazırdır. O #isterseyapar!

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments