Yerinde Duramayanlar İçin Türkiye’de 5 Gezi Rotası

Tatilde evde dinlenmek ya da her şey dahil bir tatil köyünde konaklamak yerine gezmeyi, keşfetmeyi seven özgür bir ruha sahipsen bu yazı tam sana göre. Çünkü sana göre tatiller macerayla eş anlama geliyor. Sırtında çanta, elinde harita o şehir benim bu ülke senin dolaşıyor, yeni yerler görüyor, yeni insanlar tanıyor, yeni tatlar deniyorsun. Tarihi ve kültürel güzellikleri yerinde deneyimliyorsun. Hem hayatında yeni bir pencere açıyor hem gezmenin rahatlatıcı etkisini yaşıyor hem de hayatı daha yakından tanıyorsun. Yeni yerler keşfetmek aynı zamanda kendini de keşfetmek oluyor. Çünkü sen yerinde duran, hayatında aksiyona yer olmayan, kendi küçük alanında yaşayan biri değilsin. Sen enerjik, canlı ve hareket halinde olmaktan keyif alan birisin. Ben de, dünyaya açılalım ama ülkemizdeki güzellikleri de es geçmeyelim dedim ve senin için Türkiye’de gezilebilecek 5 tatil rotasını listeledim. Spor ayakkabıların, fotoğraf makinen, heyecanın ve merakın hazırsa başlayalım!

Kapadokya

Nevşehir’in büyülü ve otantik ilçesi Kapadokya, her yıl milyonlarca turistin akınına uğruyor. Perslerin “Güzel Atlar Ülkesi” de dediği Kapadokya’nın en ilgi çekici oluşumları şüphesiz peri bacaları. Yani doğanın elleriyle şekillendirdiği o eşsiz coğrafyası. Buradan; Göreme Açık Hava Müzesi’ni, Güvercinlik Vadisi’ni, Uçhisar Kalesi’ni, Ihlara Vadisi’ni, Avanos’u, Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni ve daha pek çok doğal güzelliği görmeden dönme. Tabii özgür atları izlemeyi, balon turu yapmayı, testi kebabı yemeyi ve şarap yudumlamayı da ihmal etme.

Göbeklitepe

Urfa’da yer alan tarihi yerleşim alanı Göbeklitepe, insanlık tarihi açısından oldukça önemli. M.Ö. 10.000 yılına dayanan Göbeklitepe, en eski ve en büyük ibadet merkezi olma özelliğini taşıyor. Neolitik dönemin etkilerinin hissedildiği bu bölge, şimdiye kadar en eski yapıt olarak kabul edilen The Stonehenge’den 7.500 yıl daha eski. İlk tarımın yapıldığı, ilk yerleşik hayatın denendiği yer hep Göbeklitepe. Göbeklitepe’ye gittiğinde taşların üstündeki hayvan figürleri, T sütunları ve tarihe yaptığın bu inanılmaz yolculuk seni çok etkileyecek.

Pamukkale

Denizli’de yer alan Pamukkale, Türkiye’nin ve dünyanın en gözde turizm noktalarından biri. Bembeyaz travertenleri, kaynak sularıyla Pamukkale hem bir doğa şaheseri hem de şifalı bir kaplıca. 400 yıl önce meydana gelen bu oluşumu farklı ve ilginç kılan, işte bu tarihi ve sıra dışı yapısı. Pamukkale’de travertenler dışında görülebilecek bir diğer ilginç nokta ise Hierapolis Antik Kenti. O da tıpkı travertenler gibi UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Pamukkale’de travertenlere tıpkı bir küvet gibi uzanma, antik kenti sütun sütun turlama, hediyelikleri tek tek inceleme fırsatını kaçırma.

Efes

İzmir’in güzeli Efes, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan, gerek dünya tarihi gerekse Hristiyanlık tarihi açısından çok önemli bir antik kent. Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi, Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi olmak üzere 4 bileşenden oluşuyor. Efes, tarih öncesi dönemden başlayarak Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı dönemleri boyunca yaklaşık 9000 yıl yerleşim ve yaşam görmüş, tarih boyunca çok önemli bir liman kenti, kültür merkezi ve ticari merkez olmuş. Efes aynı zamanda Hristiyanlar tarafından da hac mekanı olarak kabul ediliyor. Efes’i arşınlayıp, zamanda yolculuk yapmayı, ölmeden önce yapılması gerekenler listene ekle.

Olimpos

Olimpos; temelleri M.Ö. 300 civarında atılan, antik Likya’nın çok önemli şehirlerinden biri. Antalya, Kemer’e bağlı Olimpos bugün doğada yaşam ve kamp kültürünü deneyimlemek isteyenlerin bir numaralı tercihi. Gece yanan dağları, caretta carettaların uğradığı plajı, endemik bitkiler ve ağaçlarla kaplı doğasıyla bambaşka bir tatil vaadediyor. Bir zamanlar korsanların barınağı olan Olimpos, birçok sportif etkinliğe olanak tanımasının yanı sıra pansiyon olarak kullanılan ağaç evleri ile de seni fantastik bir yolculuğa çıkaracak. Olimpos’ta bungalovd kalmak, Çıralı’yı gezmek, renkli insanlarla arkadaşlık kurmak tatil planların arasında yer alsın.

Tatillere gezi ve keşif fırsatı olarak bakan, maceraya atılmaktan korkmayan bir kadın olarak; regl günlerinde de aktif olmaya, yolları arşınlamaya devam etmeli ve bunun için de Kotex Active kullanmalısın. Çünkü Kotex Active ile her hareketinde rahatlık ve güven hep seninle. Çünkü regl seni durduramaz, maceracı ruhuna engel olamaz. Geri dönmeyi değil, ileri gitmeyi tercih edenler engelleri aşar. Düşseler de kalkar, macerayı yaşar. Onlar #isterseyapar!

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments