SinirliSinirli AğlamaklıAğlamaklı MinnoşMinnoş Sesli GüldümSesli Güldüm BayıldımBayıldım Aman Tanrım!Aman Tanrım! Nalet Olsun!!1!Nalet Olsun!!1!

Adet Dönemi ve Kahve Tüketimi

“Gün içindeki çalışma tempomuzu kuvvetlendirmek, enerjimizi arttırmak, uykumuzu kesmek ve keyfimiz için kahvesiz olmaz” diyenlerden misin? O zaman sen de bizdensin! Merak etme, kahve içmenin kanıtlanmış birçok yararı mevcut. Günde 2-3 fincan kahve içmenin karaciğer ve ağız içi kanser oluşumunu minimalize ettiğini biliyor muydunuz?

Peki, regl dönemi öncesi ve sırası kahve tüketimimiz nasıl olmalı?

-Adet dönemi içerisinde yapmanız gereken, kahve veya çay gibi içecekleri azaltmak yada aşırıya kaçmamak gerekiyor. Günde 3-4 fincanı geçmeyin. Regl dönemlerinde stresimiz arttığı için aşırı kafein anksiyetemizi tetikler.

-Aşırı kahve tüketimi yerine maydanoz, kekik gibi besinleri yemek daha etkili bir yöntem olacaktır. Bilinen şudur ki adetliyken kahve içmek adeti kesmez fakat vücutta su tutabilir dolayısıyla “aşırı” tüketimi vücudumuzda şişliğe sebep olur. Fakat normal dozda kesinlikle tüketebilirsiniz, yazının devamında nedenini öğreneceksin meraklanma!

-Regl dönemi öncesi ise kahve tüketimi ağrılar için önerilir! Hatta bir fincan kahvenin yanında 2 kare bitter çikolataya ne dersin? Bunun karın ağrılarına ve kasılmalarına iyi geldiğini sen de farkedeceksin!

-Günde bir iki fincan kafeinli kahve içen kadınların hiç içmeyenlere göre depresyona girme riskinin daha az olduğu tespit edildi. Araştırmalar günde 2-3 fincan kahve içen kadınlarda depresyona girme ihtimalinin yüzde 15, 4 veya daha fazla içenlerde ise yüzde 20 azaldığını ortaya koyuyor! Dolayısıyla bu da PMS döneminde yaşanabilecek geçici depresyon belirtilerini azaltır!

-Araştırmalara göre kahve tüketimi erken ölüm riskini azaltıyor. Yani ne kadar çok kahve içerseniz risk o kadar azalıyor diyebiliriz. Bunun sebebi ise kahvenin bağışıklık sisteminizi harekete geçirip onu daha sağlıklı ve güçlü bir hale sokması. Ayrıca kahve karaciğeriniz, kalbiniz ve sindirim sisteminiz için de çok yararlı! Regl dönemi düşen bağışıklık sistemimize işte böyle bir katkı da bulunabilirsin!

Melisa Darmar

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir