Boyun Kırışıklıkları İçin Ev Yapımı Maske Tarifleri

Cilt zamanla esnekliğini kaybeder, bu bilinen ve kaçınılmaz bir gerçek. Özellikle boynumuz ince bir deriye sahip olduğu için zamanla kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelmesi doğaldır. Belki bu durumun önüne geçmek ya da bu durumu tamamen yok etmek mümkün değil ama bu izleri pekala hafifletebilir, derinleşmelerini engelleyebiliriz. Yani birtakım önlemlerle yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini azaltmamız mümkün. Doğru beslenme, yeterli miktarda su tüketme, mineral ve vitaminleri yeterli miktarlarda alma, egzersiz yapma ve güneş ışınlarından korunma bu önlemlerin başında geliyor. Bir de ev yapımı doğal maskeler ve bazı ufak ipuçlarıyla boynumuzdaki kırışıklıkları gözle görülür şekilde azaltmamız mümkün. Neler yapabiliriz:

1- Sırt üstü yatarak ve çok yüksek olmayan yastık kullanarak, kırışıklık oluşumunu azaltabilirsin.

2- Boynunu dik tutmak ve gün içinde birkaç defa boynunu geriye yatırmak etkili bir yöntemdir.

3- Yüzme, boyun kasları için oldukça yararlı bir spordur. Düzenli olarak yüzebilirsin.

4- Her gün kullandığın nemlendiriciyi ve güneş kremini boynuna da uygulayabilirsin.

5- Boynuna aşağıdan yukarıya doğru masaj yapabilirsin. Bu işlemi her gün tekrarlamalısın.

Gelelim maske tariflerine:

1- 1 orta boy muzu, 2 çay kaşığı gül yağıyla karıştır. Karışımı boynuna dairesel hareketlerle uygula ve yarım saat sonra da iyice durula. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsin.

2- 1 tane yumurtanın akını, boynuna masaj yaparak sür. 20 dakika bekledikten sonra da iyice durula. Yumurta akı boynunun daha gergin olmasını sağlayacak.

3- 2 yemek kaşığı maden suyunu ve 1 çay kaşığı bebek pudrasını pürüzsüz bir kıvama gelene kadar karıştır. Boynuna uygula ve 10 dakika bekle, sonra da durula. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsin.

4- Bir miktar zeytinyağı ve bir tutam deniz tuzunu karıştır ve boynuna masaj yaparak uygula. 15 dakika sonra da iyice durula. Boynun daha canlı görünecek.

5- 1 yemek kaşığı gliserinle 1 yemek kaşığı balı karıştır ve yatmadan önce boynuna sür. Sabah uyandığında boynunu soğuk suyla yıka ve havluyla kurula.

 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir