in ,

SinirliSinirli AğlamaklıAğlamaklı MinnoşMinnoş Sesli GüldümSesli Güldüm BayıldımBayıldım Aman Tanrım!Aman Tanrım! Nalet Olsun!!1!Nalet Olsun!!1!

Düzenli Adet Görüyorum, Neden Hamile Kalamıyorum?

Düzenli adet görmenin tanımı; 28 (+/-7 ) gün aralıklarla olabilen, ortalama 4-6 gün sürebilen (2-8 gün) 35-40 cc  (+/- 20 cc) miktarda kanama  olması olarak tanımlanır. Yani 1 haftaya kadar olan değişimler bizim tarafımızdan normal olarak karşılanır. Peki düzenli adet gören bir kadının aylık gebe kalma şansı nedir diye baktığımızda 35 yaşın altında %20-30 lar civarındadır. 35 yaş üzerinde bu oran yumurta sayısının azalmasına bağlı hızla azalmaktadır. 35 yaşın üzerinde her 7 çiftten birinde infertilite (çocuk sahibi olamama) şikayeti görülebilmektedir. İnfertilitenin nedenlerine baktığımızda %30 kadına ait sebepler, %30 erkeğe ait sebepler %20 herhangi bir neden bulamadığımız açıklanamayan infertilite dediğimiz grubu oluşturmaktadır. Kadına ait sebeplere baktığımızda da yumurtlama bozuklukları yani düzenli olarak adet görememe, yumurta kapasitesinin azalması, tüplerin tıkanması, rahim içi yapışıklıklar, endometriozis dediğimiz rahim içine ait hücrelerin rahim dışındaki dokularda da bulunarak kistik kanamalı yapılar oluşturması gibi nedenlerin bulunduğunu görüyoruz. Yine sigara içimi de kadınlarda tüplerin yapısını bozarak yumurtanın rahim boşluğuna taşınması ve tutunmasını bozmak şeklinde etki göstermektedir.

Erkekler için var olan bir sorunu tespit etmek spermiogram testi sayesinde kolaylıkla anlaşılabilmektedir. 2-5 gün arasında cinsel perhiz süresi sonrasında yapılan bir sperm testi ile sperm hücrelerinin sayı, hareket ve şekil bozuklukları incelenip bir sorun var ise tespit edilir. 50 sene öncesine göre günümüzde erkek sperm kalitesi düşmeye başlamıştır. Çevresel etkenlerin bu konuda rolü olduğu düşünülmektedir.

Düzenli adet görmeye rağmen 1 sene korunmadığınız halde hamile kalamıyorsanız yaptıracağınız testler kadınlar için adetin 2. veya 3. gününde sabah aç karnına yaptıracağınız bir kan testi ile hormon değerlerinize baktırmak (FSH-TSH-PROLAKTİN-AMH) ; adetli iken usg ile muayene olup yumurtalarınıza baktırmak ve hemen adet sonrası bir rahim filmi çektirmektir. Erkekler içinse 2-5 gün arasında bir cinsel perhiz sonrası sperm testinizi yaptırmanız olacaktır.

Dr. Özlem Aras

Kadın Hastalıkları Doğum ve İnfertilite Uzmanı

Written by Pepapp

What do you think?

861 points
Upvote Downvote

Comments

Leave a Reply
  1. Merhaba doktor hanım benim bir sorum olacaktı üç senedi evliyim yaşım 37 evlendigimizden beri hiç korunmak çocuk istiyoruz eşimin ilk evliliğinden bir oğlu var adet düzensizliği yaşamıyorum hiç olmadı 27 günde bir adet oluyorum almanyada yaşıyorum her türlü muaneden geçtik ikimizde hiç bir sorun bulunamadı insemination uyguladılar iki defa tutmadı aşılama yapmak istiyorum sizce şansım ne kadar olur hamile kalmak için

  2. Ben de zamanında çok denedim hamile kalmayı ama bir türlü olamamıştım. Sonra guava plus diye bi ilaç kullanmaya başladım ve 3 ay sonunda testim pozitif çıktı. Şimdi çocuğum 3 aylık oldu herkese tavsiye ederim.

  3. Merhaba Ayşe hanım Ne kadar kullandınız peki ?
    Birde bu ilaç dediğiniz serummuydu acaba
    Birde özel değilse şikayetleriniz neydi sizde ve eşinizde problem varmıydı ?
    Eğer yardımcı olursanız çok memnun olurum..🙏🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Ofis Çalışanları İçin Sağlıklı Ara Öğünler

Negatif Duygularınızı Yönetebilmenizi Sağlayacak 3 Etkili Yöntem