SinirliSinirli AğlamaklıAğlamaklı MinnoşMinnoş Sesli GüldümSesli Güldüm BayıldımBayıldım Aman Tanrım!Aman Tanrım! Nalet Olsun!!1!Nalet Olsun!!1!

Japonlar Yapmış: Mochi Dondurması!

Sayanora! Bugün sana Japonların severek tükettiği ve bu sayede dünyaya yayılan, Türkiye’de de yavaş yavaş denenmeye başlanan bir dondurma tarifi vereceğim. Bu dondurma bildiğimiz dondurmalardan biraz farklı. Biraz daha Japon işi. Mochi için, çevresi pirinç hamuruyla kaplanmış tatlış dondurma topları da diyebiliriz. Ayrıca kendisine Japon lokumu da diyebiliriz. Hem hazırlaması çok kolay hem de lezzetli. Eğer sen de bu sıcak günlerde farklı bir dondurma denemek istiyor ve biraz da mutfakta keyifli zaman geçireyim diyorsan, hadi mochi dondurması yapalım. Arkadaş ziyaretlerinde de hoş ve tadımlık hediye olabilir. Bu kısmı Japon telaffuzuyla oku: Başlıyoruzzz!

Malzemeler

Sevdiğin bir dondurma çeşidi veya çeşitleri

Yarım su bardağı pirinç unu

Çeyrek su bardağı pudra şekeri

3/4 su bardağı su

Renk vermek için yeşil çay tozu (İsteğe bağlı)

Bolca nişasta

Mikrodalga fırına da ihtiyacın olacak.

Yapılışı

Bir kasede su, pirinç unu ve pudra şekerini iyice karıştır. Karışıma yeşil çay tozunu ekle ve tekrar karıştır. Daha sonra karışımı mikrodalgada yavaş yavaş pişir. Bu işlemi hamurun hafif katılaşana kadar yap. Sonra bu katılaşan karışımı mutfak tezgahına hamur gibi aç. Ama önceden tezgaha nişasta serp ki yapışmasın. Sonra hamurdan minik minik parçalar kopar. Bu parçaları bir süre buzdolabında beklet. En az yarım saat kadar bekleyebilir. Daha sonra bu minik parçaların içine dondurmalardan bir miktar koy. Parçaları mantı kapatır gibi kapat ve top haline getir. Hazırladığın mochi toplarını buzluğa at. Bir süre beklesin. Sonra da nom nom ye!

Yanakları pembe not: Mochi dondurmasının tarifini yazarken aklım bir an önce dondurma yemekte olduğu için tarifi eksik yazmışım. Tarifi senin için güncelledim. Beni uyardığın için teşekkür ederim. Arkadaşlar böyle zamanlar ve birlikte dondurma yemek için vardır. <3

Written by Pepapp

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir