MinnoşMinnoş BayıldımBayıldım

Regl Ağrısına İyi Gelen 6 Yöntem

Regl dönemlerinde yaşadığımız ağrılar bazen çekilmez olabiliyor. Böyle zamanlarda hayattan kopuyor ve sürekli huzursuz hissediyoruz. Regl olmanın en sevimsiz belirtilerinden biri günlük yaşama etki eden bu ağrılar. Bazen hafif, bazen de şiddetliler. Sadece karın bölgesinde hissedildikleri gibi, bedenin farklı bölgelerini de etkileyebiliyorlar. Uzmanlara göre regl ağrılarının nedeni genellikle bu dönemde değişen hormonlar. Ve bu ağrılar her iki kadından birinde görülüyor. Etkisi sadece fiziksel değil, aynı zamanda ruhsal da olabiliyor. Yani regl dönemlerinde stresli hissetmemiz boşuna değil. Regl dönemi; ağrısıyla, sızısıyla, isteksizlik, yorgunluk gibi belirtileriyle bizi zorlasa da bunun için etkili çözümler de yok değil. Daha hafif, daha rahat hissetmemiz mümkün. Şimdi bu konuda neler yapabileceğinden, hangi çözümleri uygulayabileceğinden bahsedeceğim. Her şeyden önce bunun doğal ve sağlıklı bir süreç olduğunu unutma. Aslında regl olmak her şeyin yolunda gittiğinin bir işareti. Hadi, şimdi regl ağrısına iyi gelen 6 yönteme geçelim!

1- Sıcak uygulama her zaman vücudu rahatlatır, kasları gevşetir ve ağrıları hafifletir. Bunun için ılık bir duş alabileceğin gibi, ağrıyan bölgelere sıcak havlu uygulaması da yapabilirsin. Sıcak su torbası da böyle zamanlarda tam bir kurtarıcıdır.

2- Düzenli olarak su içmek ve egzersiz yapmak da regl ağrılarına iyi gelir. Mesela yürüyüş, bisiklet, yüzme, yoga gibi hafif pratikler endorfin salgılanmasını artırır ve bu da hem mutluluk hem de rahatlık demektir.

3- Bazı beslenme alışkanlıkları ağrıları ciddi oranda hafifletir ve enerji verir. Mesela B vitamini ve magnezyum takviyeleri halsizliğe iyi gelirken lifli gıdalar da şişkinliği azaltır. Tüm bunlar ağrılara da olumlu etki eder.

4- Bu dönemde uzak durulması gereken şeyler de var: Sigara içmek, aşırı tuzlu yiyecekler tüketmek, çok fazla kafein tüketmek, hareketsiz kalmak, psikolojini ve bedenini zorlayacak aktivitelerde bulunmak gibi.

5- Sihirli dokunuşlar regl ağrısını dindirebilir. Mesela cenin pozisyonunda uzanarak, ağrıyan bölgelere masaj yapmak gevşemeyi sağlar. Düzenli uyku, yatmadan önce meditasyon yapmak da ağrı kontrolünde etkilidir.

6- Regl ağrıları için başvurulacak bir başka yöndem de bitki çayları. Özellikle papatya çayı, civanperçemi çayı, nane çayı, maydanoz suyu gibi içecekler hem ödem atar hem de kas kramplarını önleyici özelliklere sahiptir.

O zaman sana regl dönemlerinde çok iyi gelecek bir çay önermenin tam zamanı! Türkiye’nin lider bitki ve meyve çayı markası Doğadan, Prof. Dr. Erdem Yeşilada ile birlikte senin için çok özel bir ürün geliştirdi: Doğadan Regl Dönemine Özel Çay! İyiliğini %100 bitki içeriğinden alan Doğadan Regl Dönemine Özel Çay, regl dönemine özel harmanı ile her yudumda iyi hissetmen için yanında olacak. Sana yudum yudum huzur sunacak. Peki, bu nefis ve doğal çayın içinde hangi bitkiler yer alıyor: Kırmızı yonca, papatya, limon otu, civanperçemi, ısırgan ve lavanta. Hepsi de regl döneminde daha rahat hissetmeni sağlayacak bitkiler. Ayrıca içeriğindeki lavanta, çaya keyifli ve yumuşak bir içim katıyor. Yani aynı zamanda çay keyfi de yapıyorsun. Daha ne olsun!

Doğadan Regl Dönemine Özel Çay’ı PMS döneminden başlayarak regl dönemi boyunca günde 2-3 defa düzenli olarak tüketebilirsin. İçeriğindeki bitkiler günlük kullanıma da uygun olduğu için regl dönemi dışındaki zamanlarda da kullanabilirsin. Tam etkisini göstermesi için aç karnına içmen öneriliyor.

Şunu da belirtmek isterim ki; Doğadan Regl Dönemine Özel Çay ile KEDV’e (Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı) de destek oluyorsun. Çünkü Doğadan, kadınların ekonomiye aktif olarak katılımlarını destekliyor ve önemsiyor. Yani bu çok özel çayı içerek hem kendine hem de kadınlara bir iyilik yapıyorsun. <3

Hadi, Doğadan Regl Dönemine Özel Çay ile her yudumda iyiliği ve rahatlığı sen de hisset!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir