SinirliSinirli AğlamaklıAğlamaklı MinnoşMinnoş Sesli GüldümSesli Güldüm BayıldımBayıldım Aman Tanrım!Aman Tanrım! Nalet Olsun!!1!Nalet Olsun!!1!

Regl Dönemindeki Karın Şişliğini Azaltmanın Yolları

Her kadın, reglden 1-2 hafta öncesinde başlayan ve regl döneminin bitmesiyle ortadan kaybolan sıkıntılar yumağının içinde debelenir durur. Ağrıları, sızıları bir tarafa bırakırsak, bu dönemde kadınların en büyük sorunu, vücutta ödeme bağlı şişkinlik ve kilo artışıdır. Genişleyen bel, şişen göğüsler, taşa dönen karın ve içine sığılamayan kıyafetler… Hepsi çok tanıdık geldi, değil mi? Evet ama hepimizin yaşadığı bu kısır döngüden kurtulmak mümkün. Sana vereceğim ufak tüyolarla bu dönemi çok daha rahat geçirebilirsin.

Her şeyin başı su: Günde 2,5-3 litre su içmek ödemi azaltır. Yetersiz su tüketildiğinde vücut kendini koruyabilmek için içilen her suyu tutacak, bu da daha çok şişmene neden olacak.

Düzenli egzersiz yap: Düzenli egzersiz yap. Düzenli egzersiz yapan kadınlarda daha az şikayet olduğu gözlenmiş.

Tuzdan ve şekerden uzak dur: Tuzu azaltmalısın. Adet kanaması başlamadan birkaç gün önce tuzdan ve tuz içeren hazır yiyeceklerden,turşulardan, konservelerden yani tuz yönünden zengin besinlerden uzak durmalısın. Şeker tüketimine dikkat et çünkü şekerin sindirilmesi için çok miktarda su gerekir ve vücut suyu tutar. Eğer bunları yaparsan şişlik, ödem, memelerde büyüme ve hassasiyet gibi şikayetlerde azalma olacaktır. Tatlı krizleri dediğini duyuyorum. Az daha sabret aşağıda bunun için sana harika önerilerim olacak.

Az ve sık ye: Daha az ve sık yemeye çalış. Üç öğün yerine beş veya altı küçük öğün yemeyi dene. Bu öğünleri de tam tahıllı ürünlerden ya da sebze-meyvelerden seçmeye çalış.

“Tatlısız yapamıyorum” diyorsan buraya: Regl dönemini tatlısız geçiremiyorum diyorsan ufak porsiyonlarla sağlıklı tatlılar tabii ki tüketebilir. Günde bir defayı aşmadığı sürece sıkıntı yok. Bu sayacaklarım hem tatlı krizini atlatmana yardımcı hem de çok sağlıklı: Sütlaç, taze ananas, kuru kayısı, kuru incir, tarçınlı çay veya tarçınlı süt ve meyve.

Bu da bonus: Ödem atıcı su tarifi

Gün boyu tüketebileceğin ve seni zorlamayacak bir tarif veriyorum, kıymetini bil. Bir su bardağı kadar suyla yeşil çay demle ve dinlendir. Ardından bir litre kadar suya maydanoz, zencefil, nane, çubuk tarçın, elma veya limon dilimleri ekleyip karıştır.  5 dakika kadar dinlendirdiğin yeşil çayı karışıma ekle. Yarım saat dinlendirdikten sonra tüketebilirsin. Afiyet olsun!

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir