SinirliSinirli AğlamaklıAğlamaklı MinnoşMinnoş Sesli GüldümSesli Güldüm BayıldımBayıldım Aman Tanrım!Aman Tanrım! Nalet Olsun!!1!Nalet Olsun!!1!

Regl Döngüsünde Sindirim Sistemi

Regl olmak, birçok kadın için ağrı ve acıyı anımsatır. Aynı zamanda hormonlardaki değişimler ile stres, depresyon, ağrı, göğüslerde hassasiyet, sindirim problemleri gibi bir çok durum yaşanır. Normal bir semptom gibi görünse de aslında vücudumuz bize bir şeyleri göstermek ister.

Regl döneminde hepimizin merak ettiği ve yaşadığı konulardan biri de, ‘Regl olduğumda kabız/ishal olurum, peki ama neden?’

Bu olayın ana kahramanı Progesterondur. Progesteron, döllenmiş yumurtanın rahime tutunmasını sağlamak için, rahim kaslarını geliştirir. Luteal fazda en yüksek seviyeye ulaşan progesteron, bu dönemde kadınlara kabızlık yaşatabilir. (Luteal faz, regl kanaması başlamadan önceki haftadır diyebiliriz. )

Sindirim sistemimiz, peristaltik hareket ile çalışır. Bağırsaklarda besinlerin ilerlemesini sağlayan düzenli kasılıp gevşeme hareketidir. Peki progesteron ile bağlantısı nedir derseniz, progesteron kas gevşetici özellik gösterir. Progesteronun yüksek olduğu bu fazda, bu kaslar da yeterli derece kasılamadığı için kabızlık problemi ortaya çıkar.

İpucu: bu dönemde lifli beslenmeye özen gösterin.

Kabızlık gibi bu dönem de ishal yaşama olasılığınız da yüksektir.

Progesteron, kabızlığa sebep olabildiği gibi ishale de sebep olabilir. Regl olmadan hemen önce, progesteron ciddi düşüş yaşar ve rahimde kas kasılmalarını uyaran prostaglandinleri salgılar. (Ağrı ve migrenlerinizin sebebi de, bu prostaglandinlerdir.) Bu prostaglandinler, başka organlara yayılabilir.

Rahime yakınlığından kaynaklı olarak bağırsaklar,bu prostaglandinlerden fazlaca etkilenir ve aynı rahim kasılmasını sağladığı gibi bağırsaklardaki kasların da kasılımını arttırarak ishale sebep olur.

İpucu: bu dönemde omega-3 kullanabilirsiniz.

Kendi vücudunuzu dinleyerek hangi durumları yaşadığınızın farkına varmalısınız, gerekli durumlarda bir uzmandan yardım almaktan sakın çekinmeyin.

Sizi seviyorum.

Dyt. Fulya Bozdemir

 

 

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir