Regl Kanınızın Rengi ve Yapısı Ne Anlama Geliyor?

Bir bakıyorsunuz pembiş pembiş gelmiş, bir bakıyorsunuz koyu kahverengi. Bazen de parlak kırmızı. Regl dönemlerimizdeki  kanın rengi, hatta bazen yapısı, farklı farklı nedenlerden dolayı değişebilir. Bu normal. Peki, hangi renk ne anlama geliyor? Hayır hayır, parlak kırmızı “seni seviyorum” anlamına gelmiyor.


Birçoğumuz bunu yaşıyoruzdur. Regl döneminde kanımızın rengi parlak kırmızıdan kahverengiye ve hatta siyaha kadar değişkenlik gösterebilir. Renk değişir de kıvam durur mu? Hayır. O da değişir. Akışkan da olabilir, yoğun da. Ama korkacak bir şey yok. Tüm bu değişiklikler, rahimdeki kanın değişiklik göstermesi yüzünden oluyor. Endişelenmene gerek yok.

Peki, hangi renk ne anlama geliyor?

Parlak kırmızı: Adet dönemin düzenliyse, parlak kırmızıya da alışkınsındır sen. Bu, sağlıklı bir kanaman  olduğunun göstergesi.

shutterstock_426081724

Kahverengi veya siyah: Dur, hemen panikleme. Ciddi bir durumun yok. Bu, eski kan olarak biliniyor ve çoğumuzda görülebiliyor. Özellikle regl döneminin sonlarına doğru oluyor. Pek akışkan olmayan bu kahverengi sıvı, regli düzensiz olanlar tarafından da iyi tanınıyor.

Turuncu: Bildiğimiz kırmızı regl kanına, rahim sıvıları da karışınca ortaya turuncu bir renk çıkabiliyor. Ama bu turuncu kan, enfeksiyon ile ilgili de olabiliyor çoğu zaman. O yüzden mutlaka doktora görünmek gerekiyor.

shutterstock_360060362

Çok pıhtılı: Reglin biraz ağır ve zor geçiyor gibi. Ağır kanamalı dönemde, kan pıhtılarını önlemek için vücudun antikoagülan üretir. Ama bu üretimin yeterli olmadığı durumlarda kan pıhtısı görülür. Her regl döneminde ağır pıhtılı bir kanama gerçekleşiyorsa doktora mutlaka bir görün deriz.

Kaygan ve jöle kıvamında:
Servikal mukus salgısı adet kanı akışı ile karıştığında açık renge dönüyor ve bu sıvı, kaygan bir his veriyor.

İnce ve akıcı: Regl kanı, servikal salgılar ile birleşebiliyor. O zamanlarda da regl kanın bu şekilde olabiliyor.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir