Vazelinin 10 Farklı Kullanım Alanı

Vazelin aslında petrol jelatini. Yani petrolden üretilen bir madde. Renksiz, kokusuz ve yapışkan olan bu maddenin birçok farklı kullanım alanı var ve buna rağmen de oldukça ucuz sayılır. Biz onu özellikle dudaklarımızı ve topuklarımızı yumuşatmasıyla ve cildimizi nemlendirmesiyle biliyoruz. Ama bundan fazlası var. Bir kere vazelin sürdüğün her yerin canlandığını ve parladığını görmen kaçınılmaz. Çünkü vazelinin hücreleri yenilemek gibi bir gücü var. Sonra vazelin tam bir masaj yardımcısı. İşte vazelini evinin baş köşesine koyman ya da çantanda taşıman için 10 geçerli sebep:

1- Makyajını temizlerken vazelinden yardım alabilirsin. Ayrıca oje sürmeden tırnaklarının kenarını, boya sürmeden saçlarının alnınla birleştiği noktaları vazelinlersen taşmaları önlemiş olursun.

2- Parfüm sıkmadan önce o bölgelere vazelin sürersen parfümünün kokusu daha kalıcı olur.

3- Yazları bacak arası ya da göğüs altı gibi sürtünen bölgelere vazelin uygulayabilirsin. Böylece kayganlaşan bu bölgeler tahriş olmayacak.

4- Hani bazen olur ya çantanın, pantolonunun ya da elbisenin fermuarı bir türlü kapanmaz. İşte böyle durumlarda fermuara vazelin sürersen kapanmasını sağlayabilirsin.

5- Vazelin deri ayakkabı, mont ve çantaları pasparlak yapar.

6- Sivrisinekler vazelini ve kokusunu sevmezler. Yazları vücudunun açık yerlerine vazelin sürerek sivrisineklerden korunabilirsin.

7- Vazelin şarap lekelerini, mum artıklarını, kıyafetlerdeki makyaj kirlerini, mobilyalardaki su izlerini çıkarır.

8- Eğer yüzüğün sıkıştıysa parmağına bir miktar vazelin sür, hemen çıkacaktır.

9- Makyaj yaparken daha parlak bir görüntü için yanaklarına vazelin sürebilirsin. Vazelin ayrıca kirpiklerinin parlak, kaşlarının yatık görünmesini de sağlar.

10- Dövmeleri korumak, iyileştirmek ve nemlendirmek için de vazelin oldukça etkilidir.

Bonus: Vazelini saç kremi olarak da kullanabilirsin. Ama şampuandan önce!

 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir